Beslenme ve DiyetYaşam

Demirhindi Nedir? Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hint hurması olarak da bilinen Demirhindi, baklagiller familyasından olan bir ağaç türüdür. Faydası saymakla bitmeyen, birçok problem ve hastalığa şifa olan bu meyve daha çok Osmanlı şerbetlerinden tanınmaktadır. Tüm vücudu yenileme özelliği bulunan bu tropikal meyve nedir, faydaları nelerdir hepsini sizin için derledik. İşte meşhur Demirhindinin faydaları…

demirhindi nedir

Demirhindi Nedir?

Demirhindi, yaklaşık 5000 yıl önce keşfedilen ana vatanı Afrika olan 150 yıl ömürlü bir ağaçtır. Baklagiller familyasından gelen bu ağaç, özellikle Hindistan ve Mısır başta olmak üzere bütün tropikal ülkelerde yetişen 20–25 m boyunda büyük bir ağaçtır.

Arapça adı tamr-i hindim olan Hint hurması adıyla da bilinen Demirhindi, çok eskilerden bu yana bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Afrika’da baharat olarak kullanılan meyvelerin başında gelmektedir. Afrika’da bazı bölgelerde kutsal ağaç olarak görülen demirhindinin meyveleri ve kabukları filler gibi birçok hayvana uysal olmaları için yedirilmektedir. Ayrıca susuzluk giderici özelliğiyle ünlenen bu bitki Osmanlı’nın mutfağına ve tıp kitaplarına da girmiştir.

demirhindi nedir

Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

Eski Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından M.Ö. 4. yy.’da kullanılmaya başlayan demirhindi, birçok sağlık sorununa çözüm olmuştur. Tarihte susuzluğu kesmesi, ateş, kusma ve iç sıkıntılara iyi gelmesiyle ünlü bir besindir. Tatlımsı ekşi tadından dolayı Hint, Orta Doğu ve Güney Doğu Asya‘da yemeklerde çok fazla tüketilir.

demirhindi nedir

Osmanlı mutfağına girdikten sonra şerbeti yapılarak tüketildiğinde sağlık sorunlarına iyi geldiği fark edilmesiyle, doğal tıbbi tedavilerde kullanılmaya başlamıştır. Meyvenin içeriğindeki bileşiminde protein, şeker, Bl, B2, B3, B5, B6, A, C vitaminleri, pektin, potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, selenyum gibi birçok mineral bulunmaktadır. Bileşimlerindekiler sayesinde kalp sağlığını iyileştirirken, zararlı bakterilerle ve virüslerle savaşmaktadır. Ek olarak kilo vermeyi kolaylaştırıp, kabızlığa iyi gelen etkilere de sahiptir.

demirhindi nedir

Faydaları

 • Demirhindi çok güçlü bir antioksidandır.
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %28’ini bir kase demirhindi ile karşılayabilirsiniz.
 • Ülser tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Kötü kolesterol oranlarını düşüren demirhindinin kan basıncını düzenleyerek kalp sağlığı için oldukça faydalı bir besin olduğu bilinmektedir.
 • Sindirim sistemi için çok faydalıdır ve kabızlığa iyi gelen etkileri bulunur.
 • Cilt tedavilerinde faydalı olan bir besindir. Bileşenleri ciltteki leke ve çillere karşı renk açıcı etkisinde bulunur.
 • Bağışıklık sistemi için en güçlü meyvelerdendir. Bronşit ve göz inflamasyonları için tedavi amaçlı kullanılır. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bol bol tüketilmelidir.
 • Demirhindinin karışımsız saf ve öz yağı bakteri ve virüslerle savaşmaya, solunum yolu hastalıklarına karşı savunma mekanizması yaratmaya yardım eder.
 • Demirhindinin suyu her türlü göz hastalıklarına tedavi amaçlı kullanılır.
 • Eklem ağrıları üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır.
 • Gargara olarak kullanıldığında ağız yaralarına ve diş problemlerine iyi gelmektedir.
 • Gut ve eklem iltihaplanmasında azalmasına yardım eder.

Demirhindi ile ilgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=VcEDZKqejqk

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu