İnternet ve Web

Deep Web ve Dark Web Nedir? Farkı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Deep Web ve Dark Web, terimlerini internet kullanıcısı iseniz en az bir kere kesinlikle duymuşsunuzdur. İkisi aynı şey gibi gözükse de aslında farklılıkları vardır. İki terimi de kısaca açıklayalım.

Deep Web Nedir?

Deep Web, internetin genellikle kamuoyundan gizlenen kısmıdır. Türkçe karşılığı derin ağ demektir. Olağan arama motorları aracılığıyla erişilemez ve daha az bilinen başka yollarla erişilir.

Deep Web’in çoğunluğu, open web üzerinden güvenli bir şekilde erişilebilen veritabanlarından oluşur. Örneğin, otel rezervasyonları, çevrimiçi satın almalar, tıbbi kayıtlar, bankacılık ve diğerleriyle ilişkili veritabanları buna bir örnektir. İçerik sadece yetkili kişiler tarafından okunabilir ve şifreler kullanılarak korunmaktadır.

deep web vs dark web one cikan 1

Dark Web Nedir?

Çoğu kişi çevrimiçi olduğunda, bunu benzersiz bir çevrimiçi kimliğe sahip bir IP adresine sahip bir bilgisayar veya cihaz aracılığıyla yapar.

Bir IP adresi, örneğin bir e-postanın hedefine ulaştığından emin olarak, ağların doğru bilgileri doğru yere göndermesini sağlar. Bir bireyin internet etkinliği, IP adresi kullanılarak izlenebilir ve takip edilebilir.

Dark Web, bir kullanıcının gerçek IP adresini anonimleştiren karmaşık sistemler kullanır ve bu da bir cihazın hangi web sitelerini ziyaret ettiğini bulmayı çok zorlaştırır. Genellikle özel yazılım kullanılarak erişilir. En çok bilineni Tor yani The Onion Router olarak adlandırılır.

Her gün yaklaşık 2,5 milyon kişi The Onion Router kullanmaktadır. Tor’un kendisi Dark Wen değildir. Bunun yerine hem open hem de Dark Web’e göz atmanın, kullanıcıyı tanımlamadan ya da etkinliklerini izlemeden gezinmenin bir yoludur.

deep web vs dark web 1

Deep Web ile Dark Web Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çoğu zaman iki terim, aşağı yukarı aynı şeymiş gibi birbirinin yerine kullanılır. Fakat ikisi de temel de farklı şeylerdir. Deep web, sadece hiçbir arama motoru tarafından dizine eklenmemiş sayfalara verilen bir terimken, dark web hem dizine eklenmemiş hem de yasadışı olaylara dahil olan sayfalara verilen bir terimdir.

Temel olarak Dark Web, Deep Web’e göre daha derindir. Daha kötü amaçlar için kullanılır. Deep web, yalnızca arama motorlarının göremediği ya da dizine eklenecek kadar alakalı görülmediği için dizine eklenmemiş sayfalardan oluşabilir. Buna karşılık, dark web, kasıtlı olarak karanlık işler için bir merkez olduğu için gizlenmek istenmektedir.

Deep web etik olarak tarafsızdır. İyi ya da kötü emeller için kullanılabilir. Dark Web, ahlaki açıdan eksik ekonomi ve toplumun parçalarının bir araya geldiği yerdir. Aralarındaki ilişkiye gelince, tüm deep webler dark web değildir. Ancak tüm dark webler deep webtir.

İkisine de erişmek yasa dışı değildir. Fakat bu ikisini de kötü amaçlar için kullanmak suçtur.

deep web vs dark web 2

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu