İnternet ve WebPazarlama ve ReklamcılıkSponsorlu İçerik
Trend

Sponsorlu İçerik Nedir? Nasıl Yapılır?

Sponsorlu İçerik Örnekleri ve SEO'ya Etkisi

instagram takipçi hilesi

Sponsorlu içerik, oluşturulan içeriğin öncelikle okuyucuya bilgi vermesiyle başlayan ve sonunda veya belirli kısmında ürünle bağdaştırıp, ürünün /hizmetinin tanıtımını sunan reklam türüdür. Doğal reklam türünde ve daha çok içerik pazarlama türüne örnektir. Tabi ki içerik pazarlama ise geniş bir kapsamdır. İçerik pazarlama koluyla alakalıdır. Sponsorlu içerikleri, kullanıcılar çoğu zaman reklam olduğunu anlamayabilir. Amaç tanıtım yapıp, satış aksiyonu ve müşteri kazanmaktır. Bu yüzden diğer reklam türlerine göre, Doğal reklamdan / Sponsorlu içerikten kazanılan müşteriler daha sadıktır diyebilirim. Çünkü bütün detaylar, neredeyse verilmiş olup, kullanıcılar bunu kabul eder.

sponsorlu icerik ornekleri

Sponsorlu içeriğin Etkisi Nasıl?

Son zamanlarda yeni bir reklam türü gibi görünse de çok önceden beri kullanılan bir reklam türüdür. Özellikle son zamanlarda hem metin olarak içeriklerde ve haber yazılarında, görsel olarak da youtube vb gibi platformlarda sıkça görülen bir reklam türüdür.

Sponsorlu içerik ile ilk amaç kullanıcının ilgisini çekmektir. İlgisini çeken bir başlık ve hikaye anlatır gibi ürün hakkında detaylar inceden verilmeye başlanır. Ya da bir ihtiyaç sunulup, ardından bu ihtiyaca yönelik ilgili ürününün tavsiyesi yapılması gibi açıklanabilir. Bu iki versiyonda da kullanıcının sponsorlu içeriğin ilk önce okuması hedeflenmektedir.

Sponsorlu içerik etkisi ise diğer reklam türlerine göre yavaş aksiyon alsa da daha etkilidir. Yukarıda kısaca bahsettiğim gibi buradan elde edilen müşteriler, daha sadıktır. Sponsorlu içerik maliyetini de düşünürsek, diğer reklamlara göre daha kazançlı olduğunu kesin söylemem gerekir. Aynı zamanda doğal reklamlar aylık süreli değil genelde 3 aylık, 6 aylık veya yıllık fiyatlanır. Böylelikle uzun süreli reklam ile zamana yayarak, daha sadık müşterilere elde edilir.

Sponsorlu içerik Müşterileri Neden sadıktır?

Sponsorlu içerik müşterileri içerikte, ürün veya hizmet ile verilen bilgiler ışığında hareket eder. Banner veya daha kısa süreli reklamlarda, pek açıklama veya ürünle ilgili pek detay vermez. Sponsorlu içerik sadece metin olarak algılamayın! Son zamanlarda youtuberların yaptığı native reklam türlerine buna örnek verebiliriz. Ürünle ilgili her detayı veriliyor. Hal böyleyken, müşteriler bunu kabul ederek, ürünü veya hizmeti satın alıyorlar. Bu yüzden de daha fazla müşteriden çok, uzun süreli hizmet veya devam müşteri olarak ürün satışı yapılan müşteriden iyisi yoktur.

Kısa metinlerle veya bannerlarda ürünle ilgili ne kadar detay verebilirsiniz ki? Gif bannerlar la bile fazla detay verilemiyor. Bannerlarla veya kısa metin reklamlarıyla müşteriyi her zaman alabilirsin ama müşteriden geri bildirim alabilirsin. Çünkü müşteri ürünü bannerlarda veya kısa metinlerde anlatılan kadar biliyor ve hemen alma isteğiyle aksiyon alıyor. Ardından çıkan sorunlar ve şüpheler tam yanıtlanmıyor.

Sponsorlu içerik türünde ise bu durum tam tersidir. Çünkü ürünle ilgili detaylar işleniyor veya konu hakkında detaylar daha fazla verilebiliyor. Bu da daha sadık müşteriler elde etmenize yardımcı olurken, geri bildirimde bulunmayan bilinçli müşterilerinizin artmasına neden oluyor.

Sponsorlu içerik Nasıl Yapılır?

sponsorlu icerik nedir

Bu durumu örneklerle açıklamam daha doğru olacak. Sponsorlu içerik yaparken, öncelikle ürünle ilgili kullanıcıların merak edeceği bir konu bulmalıyız. Ardından bu konuda onlara öneri sunarak inceden ürünü veya hizmeti tanıtmaya başlarız. Ardından da bu konuda sizler için önerdiğimiz şurayı inceleyip satın alabilirsiniz şeklinde yönlendirme yaparak yapabiliriz.

Örnekle:

Satış yapılacak ürün: Online satış yapan saç spreyi firması.

Bununla ilgili öncelikle bir kullanıcıların en çok merak ettiği sorguları Google vb arama kaynaklarında nasıl sorgular gerçekleştirildiğine bakalım.

sac sprey dogal reklam nedir nasil yapilir

Yukarıdaki arama sonuçlarına göre en çok arama yapılan ve benzer arama sorgularından bir ana konu bulalım.

Ben bu arama sorgularından bir kaç tanesini içine alacak başlık ve konuyu ele almayı düşünüyorum. Çünkü ne kadar çok konu alırsam, doğal reklam yapacağım içeriğe de o kadar çok ziyaretçi ve potansiyel müşteri çekmiş olacağım.

Yukarıda verdiğim örneğe göre ve arama sorgularına göre yarattığım başlık:

Başlık: Saç Bakım Spreyi Nedir? En İyi Saç Spreyi Önerileri

şeklinde 3 ana sorguyu yakaladım. Başlığım oluştu. Şimdi sie bu başlıklarla ilgili yazıları hazırlayıp, hikaye anlatır gibi giriş, gelişme sonuç ilişkisiyle anlatmam gerekiyor.

Doğal Reklam İçeriği: Öncelikle, Saç Bakım Spreyi Nedir? cevaplayacağım, konuyla ilgili detaylar aktaracağım. Ardından En iyi saç spreyi Önerilerini sunacağım.Önerileri sunarken ürünlerle ilgili detaylar ve kullanıcı geri bildirimlerini de sunarak, satış isteğini arttırıp, aynı zamanda daha sonrasında geri bildirimde bulunmadan, bütün sorularını yanıtlamış olacağım. Burada da zaten firmanın ürünlerini sunmuş olacağım. En sonunda da öneride bulunacağım. Öneri olarak da açık site adresini vereceğim.

Bu şekilde doğal reklamlar ile Sponsorlu içerik oluşturulabilir. Daha farklı şekilde de yapılan doğal reklamlar da mevcut. Örnekle, maddeli bir içerikle de sponsorlu adı altında yapılabilir.  ” 13 madde ile en iyi kravat kombini oluşturmak” başlığıyla, bütün modelleri zaten sunmuş olup, satın alma / yönlendirme yapılabilir.

Birçok e-ticaret markası, haber sitelerinde veya blog sitelerinde bu reklam türünü kullanıyorlar. Sadece e-ticaret değil, hizmet veren firmalar ve aksiyona bağlı müşteri/ kullanıcı çeken firmalar / siteler Sponsorlu içerik türünden faydalanmaktadırlar. 

Sponsolu İçerik İşe Yarıyor Mu?

Kesinlikle! Aşağıdaki istatistikler, dijital planlama ajanslarının elde ettiği rakamlardır.

 • Sponsorlu içerik ,banner reklamlarından 2 kat daha fazla ilgi görüyor.
 • Marka bilinirliğine, diğer reklam türlerinden daha fazla artış gösteriyor.
 • Kaliteli içerik oluşturulduysa, dönüşüm oranı %60 daha fazla artıyor.

Sponsorlu içerik SEO’ya Etkisi Nedir?

İster e-ticaret, ister hizmet veren firmalar olsun bu aksiyonu web sitelerine ilişkilendirdiklerinde, SEO açısından da olumlu etki göreceklerdir. Dofollow link alımıyla birlikte, Sponsorlu içerik yapılan sitenin kalitesine göre, olumlu etkisi değişkenlik gösterir. Sponsorlu içerik hem sitenizi güçlendirir hem de satış, dönüşümünüzü arttır.

Ürünlerin tanıtımlarını ya da hizmetin tanıtımını yaparken, sitenizin yükseltmek istediğiniz kelimelere de link alımı yaparak, backlink inşası yapımında SEO’ya çok etki yaratacaktır. Kullanıcılar, bırakın sizden daha güçlü sitede sizin reklamınıza gitsin. Zaten oradan size gelecektir. Tabi gelirken, arka planda SEO ile fayda sağlarken, aynı zamanda dönüşüm getirecektir.

(+) Sponsorlu içerik Avantajları

 • Doğal reklam türüdür. Elde dilen müşteriler, sizi önceden tanıyarak gelirler. Yani referansla gelirler.
 • Tanıtmak istediğiniz ürünle ilgili veya hizmetle ilgili bütün detayları verirsiniz. Bu yüzden de artı bir geri bildirim almazsınız.
 • Daha fazla görüntülenir.
 • Marka bilinilirliğine katkısı diğer reklam türlerine oranla daha yüksektir.
 • Dönüşüm oranı yüksektir.
 • Uzun süreli ilişki sağlanacak müşteriler elde edersiniz.
 • Uzun süreli çalışmalar yapılır.
 • Maliyeti, diğer reklam türlerine göre daha düşüktür.
 • SEO’ya olumlu etki sağlar.

(-) Sponsorlu içerik Dezavantajlar

 • Her kullanıcı dönüşüm sağlamayabilir. Sadece içeriği beğenip, okumuş olabilir.

Sponsorlu içerik Yapan Platformlar

 • MaksatBilgi olarak, sitemizde doğal reklam yapmaktayız. Uzman editörlerimizce, birçok çalışmamız olumlu geri dönüşümler almıştır. Buradan inceleyebilir ve başvurabilirsiniz.
 • Haber siteleri,
 • Blog siteleri
 • Dijital medya ajansları

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu