Yaşam

Dans Etmenin Faydaları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Spor ya da egzersiz yapmanın en eğlenceli hali: Dans! Dünyanın en keyifli aktivitelerinden biri olan dans etmeyi kim sevmez? İster yalnız başınıza, ister kalabalık bir topluluk içinde… Peki, dans etmenin vücudunuz için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

Kalp Sağlığınız için Dans!

Dans ederek kalp sağlıklığını koruyabileceğinizi biliyor musunuz? Kalp-damar hastalığı olan kişiler için dans etmenin çok yararlı bir aktivite olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kalp yetersizliği olan hastalar için bir egzersiz olarak dans etmeleri önerilmiştir. Bisiklet sürme veya yürüyüş gibi sporlara kıyasla dans etmenin, kalp rahatsızlığı ve solunum için daha faydalı olduğu görülmüştür.

Dans ile Beyni Güçlendirme

Alman bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre dans ederek Alzheimer gibi hastalıklara karşı beyninizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda dans etmek hafızanıza da iyi gelecektir.

Enerji ve Mutluluk İçin…

Avustralya’da bulunan Queensland Teknoloji Üniversitesi dans üzerine yaptığı araştırmalarda erişkin ve yaşlıların dans programına düzenli olarak katıldıklarında diğer kitlelere kıyasla daha enerjik ve mutlu olduklarını gözlemlemiştir. Araştırmalarla dans etmenin, vücutta stresi azaltan ve mutluluk duygusunu arttıran dopamin ve serotonin maddelerinin salgıladığını kanıtlamıştır.

Dans etmek, beden, ruh ve zihnin birleşmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum kişinin öz güven ve saygısını da geliştirmeye yardımcı olur. Kendinizi daha çok sevip, anlayabilmek adına denemeye değmez mi?

Yaratıcılığı Geliştirmek İçin

Bedeni müziğin ritmine bırakarak zihnimizin iplerini koparır ve özgürce çalışabilmesine müsade etmiş oluruz. Kişi kendisini en huzurlu ve rahat bir biçimde rahat bıraktığında beyni, zihni ve vücudu bunu organize bir şekilde hisseder. Bu durumun en güzel sonucu ise yaratıcılığın gelişmesi adına olur. Doğallık ve yaratıcılığın kapısı özgür ve huzurlu bir ortamla açılır. Var olan problem ve sorunlar için daha sağlıklı düşünebilmek için zemin oluşturur. Daha kolay çözümler yaratabilmenizi sağlar.

Sosyallik Vakti!

Hayatın koşuşturmasından bunalıp yapacak bir aktivite arıyorsanız, en eğlenceli yolu deneyebilirsiniz. İş, okul vb. zorlayıcı yaşam koşullarından kaçmak bir yana sosyalleşmek için en faydalı yollardan biri de hemen bir dans kursuna gitmek. Hem hareketlenerek vücudunuza iyilik yapmış olursunuz hem de sosyalleşerek hayatınızı monotonluktan kurtarırsınız.

4 685x461

En Eğlenceli Spor

Büyük bir azimle spora başladıktan sonra iki hafta içinde üşenerek bırakanlardan mısınız? Genelde kilo verme ve vücut şekillendirme hedefiyle yazılan spor zorlayıcı olduktan sonra kişide bir üşenme duygusu yaratmaya başlar. Dans ederek spor yaparken harcağınız enerjiyi harcayarak hem kilo verebilir hem de vücudunuzu şekillendirmeye yönelik egzersizlerle bir taşla birçok kuş vurabilirsiniz.

Dans Ederek Zayıflamak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu