Hastalıklar

Dang Humması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dang humması, enfekte bir sivrisinek ısırmasından sonra ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyadaki pek çok ülkede çoğu vaka, dang hummasının yaygın olduğu bölgelere seyahat eden kişilerde görülür. Dang humması çoğunlukla dünyadaki tropikal bölgelerde, özellikle Güneydoğu Asya, Afrika ve Pasifik Okyanusu‘nun tropik bölgelerinde ve Kuzey, Orta ve Güney Amerika‘da görülür.

Son yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde meydana geldi. Dünya nüfusunun yarısından fazlası dang humması ile bulaşma riski altında olabilir. Endonezya Sağlık Bakanlığı Vektörel ve Zoonotik Hastalıklar Dairesi Direktörü Siti Nadia Tarmizi, 2020 yılının başından 5 Mart tarihine kadar 14.716 kişide dang hummasına rastlandığını ve ve enfekte olanların 94 tanesinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ünlü oyuncu Leyla Bilginel‘de bu hastalığa yakalanmıştı.

Bu enfeksiyon hastalığı, enfekte bir sivrisinek ısırmasından sonra ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Dang hummasına çoğunlukla dünyadaki tropikal bölgelerde rastlanır. Belirtileri grip belirtilerine oldukça benzerdir ve henüz bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu durumda, dang hummasına yakalanan kişiler tamamen iyileşebilir.

dang humması 1

Dang Humması Belirtileri Nelerdir?

Dang hummasının belirtileri grip belirtilerine benzer ve sivrisinek ısırmasından 3 ila 14 gün içinde ortaya çıkar. Bu hastalık genellikle bir hastada yüksek ateş ve aşağıdaki belirtilerden ikisi olduğunda teşhis edilir;

  • Gözlerin arkasında şiddetli ağrı
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Kas, kemik ve eklem ağrısı
  • Döküntü
  • Bulantı
  • Hafif kanama

Dang hummasının Nedeni Nedir?

Dang hummasının ortaya çıkma nedeni bir sivrisinek tarafından ısırılmaktır. Sivrisinek, virüsü zaten enfekte olmuş birini ısırır ve daha sonra başka bir kişiye aktarır. Dang hummasının doğrudan kişiden kişiye yayıldığına pek rastlanmamaktadır.

dang humması 2

Bu Hastalık Önlenebilir Mi?

Dang hummasının olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ya da bu bölgeye seyahat ediyorsanız, aşağıdakileri yaparak sivrisinek ısırıklarından kaçınabilirsiniz. Bunlar;

  • % 20-30 DEET kimyasalı içeren sivrisinek kovucular kullanabilirsiniz.
  • Özellikle sivrisineklerin bol olma olasılığı daha yüksek olan geceleri açık havada uzun giysiler giymelisiniz.

Nasıl Teşhis Edilir?

Dang humması teşhisi için doktorlar kandaki dang virüsü antikorlarını tanımlayan spesifik kan testleri kullanırlar. Bu antikorlar sadece vücudunuz dört dang virüsünden birine maruz kaldığında ortaya çıkar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Dang hummasının henüz bir tedavisi yoktur. Doktorunuz hafif bir dang humması vakanız olduğunu düşünüyorsa, dinlenmenizi, asetaminofen gibi ağrı kesicileri almanızı ve çok fazla sıvı içmenizi önerecektir. Aspirin kullanmanız önerilmez. Mide bulantısı, kusma ya da şiddetli ağrı gibi daha ciddi semptomlarınız varsa, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

dang humması 3

Dang Humması ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=A527YFxmAGo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu