Yabancı Kadın Ünlüler

Danai Gurira Kimdir?

instagram takipçi hilesi

danai gurira 2
Tam adı: Danai Jekesai Gurira
Doğum tarihi: 14 Şubat 1978
Doğum yeri: Grinnell, Iowa, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,70 cm
Burcu: Kova
Ailesi: Roger Gurira, Josephine Gurira
Mesleği: Aktris ve oyun yazarı
Aktif Yılları: 2004’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Danai Gurira Kimdir? Danai Gurira, AMC korku dizisi olan ‘The Walking Dead‘deki Michonne ve Marvel süper kahraman filmleri ‘Black Panther‘ ve ‘Avengers: Infinity War‘daki Okoye rolleri ile tanınan Zimbabwe kökenli Amerikalı aktris ve oyun yazarıdır.

Gurira’nın diğer önemli filmleri arasında Nijeryalı bir kadının başrolünü oynadığı ‘George’un Annesi‘ var. Ayrıca kendisi ‘Life on Mars‘, ‘Law & Order‘ ve ‘American Experience‘ dahil olmak üzere birçok televizyon programında da konuk oyuncu olarak yer aldı.

Danai kariyerine sahnede başladı ve sonuncusu Yale Repertory Theatre tarafından ısmarlanan ‘In the Continuum‘, ‘Eclipsed‘, ‘The Convert‘ ve ‘Familiar‘ gibi eleştirmenlerce beğenilen oyunlar yazdı. Afrikalı kadınların hikayelerinin çok nadiren anlatıldığını hisseden Gurira, üç oyunu olan ‘Süreklilikte‘, ‘Eclipsed‘ ve ‘The Convert‘te “Zimbabwe‘nin reşit olma dönemini kadınsı bir bakış açısı ile anlatan bir üçlemenin parçaları olarak görüyor.”

Danai Jekesai Gurira, 14 Şubat 1978 tarihinde Grinnell, Iowa’da Roger ve Josephine Gurira‘nın kızları olarak dünyaya geldi. Babası daha önce Grinnell Koleji‘nde Kimya Bölümü‘nde öğretim görevlisiydi ve annesi ise kolejde bir kütüphaneciydi.

Danai Gurira, dört kardeşin en küçüğüdür. Danai’nin Shingai ve Choni adında iki kız kardeşi ve kiropraktör olan Tare adında bir erkek kardeşi vardır.

1983 yılında, henüz beş yaşındayken, 1964‘te Güney Rodezya‘dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınan ailesi, ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra Zimbabve‘nin Harare kentine geri döndü.

Danai, Harare’deki Dominik Manastırı Lisesi‘ne gitti ve daha sonra Minnesota, Saint Paul‘daki Macalester College‘da psikoloji okumak için ABD‘ye döndü. Mezuniyetini tamamladıktan sonra Danai oyunculuk eğitimi almak için New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu‘na girdi ve Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesi aldı.

Danai Gurira’nın Sahne Kariyeri

Danai Gurira, oyunculuk kursunu tamamladıktan sonra, bir oyuncu olarak becerilerini daha iyi kullanmasına izin vereceğini düşündüğü için sahne oyunculuk kariyeri ile yan yana aynı zamanda oyun yazmaya başladı. Gurisa kısa bir süre içinde bir oyun yazarı olarak ün kazandı ve Yale Repertory Theatre, Center Theatre Group, Playwrights Horizons ve Royal Court tarafından görevlendirildi.

2005 yılında Nikkole Salter ile birlikte yazdığı ve seslendirdiği ‘In the Continuum‘da, kendi adına kocasından HIV kapmış Zimbabveli bir kadının bakış açısını tasvir edilmektedir. Oyun önce Woolly Mammoth Theatre Company‘de ve daha sonra da Broadway dışında sahnelendi ve ona En İyi Kadın Oyuncu dalında “Obie Ödülü“, “Outer Critics Circle Ödülü” ve “Helen Hayes Ödülü“nü kazandırdı.

Broadway‘deki ilk oyunculuk deneyimini 2009 yılında Belasco Theatre‘da August Wilson‘ın ‘Joe Turner’s Come and Gone‘ adlı oyununda Martha Pentecost‘u oynayarak yaptı. Aynı yıl Gurira, beş seks kölesinin hikayesini anlatan ‘Eclipsed‘ adlı oyunu yayınladı. İç savaşın sona ermesinden kısa bir süre önce Danai Gurira, Charles Taylor rejimi sırasında Liberya‘da komandolar tarafından esir alındı.

2011 yılında Elacorte Theatre Park‘ta Shakespeare için ‘Measure for Measure‘da Isabella‘yı kısaca canlandırdı ve ardından 2012 yılında Kirk Douglas Theatre‘da üçüncü oyunu olan ‘The Convert‘ü sahneledi. Zorunlu evlilik düzenlemesinden kaçan bir kız olan Jekesai‘nin içindeki çatışmayı anlatan oyunlar, gelişmekte olan bir oyun yazarı için Danai Gurira’ya ‘Whiting Ödülü‘nü kazandırdı.

Ayrıca Danai, Yale Repertory Theatre tarafından Rebecca Taichman‘ın yönettiği, birinci nesil bir Amerikalının deneyimlerini anlatan ‘Tanıdık‘ oyununu yazması için görevlendirildi. Oyun, 2015 yılında Yale Repertory Theatre‘da prömiyerini yaptı ve ertesi ay ise Playwright’s Horizons‘ta Off-Broadway‘i açtı ve ona ‘Sam Norkin Ödülü‘nü kazandırdı.

Danai Gurira’nın Sinema Kariyeri

Danai Gurira’nın sinema oyunculuk kariyeri, Zainab‘ı canlandırması ile kendisine ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu‘ dalında ‘Method Fest Bağımsız Film Festivali Ödülü‘nü kazandırdığı 2007 yılı yapımı olan ‘The Visitor‘ filmi ile başladı. Sonraki yıllarda ise Danai ‘Ghost Town‘, ‘3 Backyards‘, ‘My Soul to Take‘ ve ‘Restless City‘ gibi filmlerde birkaç küçük rolde yer aldı.

Bu süre zarfında, ‘Law & Order: Criminal Intent‘, ‘Life on Mars‘, ‘Law & Order‘, ‘American Experience‘ ve ‘Lie to Me‘ gibi bir dizi televizyon programında ise konuk oyuncu olarak yer aldı. 2010 yılında HBO drama dizisi olan ‘Treme‘de tekrar eden bir rol üstlendi.

2012 yılında AMC‘nin korku-drama dizisi olan ‘The Walking Dead‘in kadrosuna gösterinin üçüncü sezonunda amansız, katana kullanan Michonne olarak katıldı. O zamandan beri şovun en önemli karakterlerinden biri oldu, ancak son zamanlarda yüksek bütçeli filmlerdeki başarısı ile hayranlar onun karakterinin geleceği konusunda endişeli.

Andrew Dosunmu‘nun yönettiği 2013 yılı bağımsız drama filmi olan ‘Mother of George‘da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak için mücadele eden Nijeryalı bir kadının başrolünü oynadı. O yılın Haziran ayında ise filmdeki performansı ile 2013 yılı “Guys Choice Ödülleri“nde “Jean-Claude Gahd Dam Ödülü“nü kazandı.

2015 yılında Disney‘in fantastik animasyon filmi olan ‘Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast‘de Fury‘yi seslendirdi. İki yıl sonra, biyografik drama filmi olan ‘All Eyez on Me‘de rapçi Tupac Shakur‘un annesi Afeni Shakur‘u canlandırdı.

Büyük film molası, aynı adlı Marvel süper kahraman filminde ‘Black Panther‘in kişisel korumaları Dora Milaje‘nin başı Okoye olarak göründüğü 2018 yılında geldi. Filmdeki performansı ile övgü aldı ve aynı yılın Nisan ayında gösterime giren ve yılın en çok hasılat yapan filmi olan ‘Avengers: Infinity War‘daki rolünü yeniden canlandırdı.

Danai Gurira’nın Özel Hayatı

Danai Gurira şu anda Los Angeles‘ta yaşamakta ve düzenli olarak da New York‘a seyahat etmektedir. Kendisi dört dilde konuşabiliyor: Fransızca, Shona, temel Xhosa ve İngilizce.

Şov setlerindeyken dudaklarını gelişigüzel bir şekilde kilitledikleri için ‘The Walking Dead‘ başrol oyuncusu Norman Reedus ile ilişkilendirildi. Ancak ikisi henüz ilişki hakkında herhangi bir detay açıklamadı ve Danai’nin bekar olduğu düşünülüyor.

Danai Gurira’nın Filmleri

 1. 2007 The Visitor / Zainab
 2. 2008 My Soul to Take / Jeanne-Baptiste
 3. 2008 Ghost Town / Assorted ghost
 4. 2010 3 Backyards / Woman in Blue Dress
 5. 2011 Restless City / Sisi
 6. 2013 Mother of George / Adenike Olumide Balogun
 7. 2015 Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast / Fury
 8. 2017 All Eyez on Me / Afeni Shakur
 9. 2018 Black Panther / Okoye
 10. 2018 Avengers: Infinity War / Okoye
 11. 2019 Avengers: Endgame / Okoye
 12. 2022 Black Panther: Wakanda Forever / Okoye

Danai Gurira’nın TV İşleri

 1. 2004 Law & Order: Criminal Intent / Marei Rosa Rumbidzai
 2. 2009 Life on Mars / Angela
 3. 2009 Law & Order / Courtney Owens
 4. 2010 American Experience / Sarah Steward
 5. 2010 Lie to Me / Michelle Russo
 6. 2010–2011 Treme / Jill
 7. 2012–2020, 2022 The Walking Dead / Michonne Hawthorne
 8. 2017 Robot Chicken / Michonne Hawthorne
 9. 2021 What If…? / Okoye
 10. 2024 The Walking Dead: Rick & Michonne / Michonne Hawthorne

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu