Damla Sakızı Nedir? Damla Sakızının Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Enfes kokusu ile damakta bırakmış olduğu lezzeti ile Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almakta olan damla sakızının sofralarımıza geliş serüveni sizi oldukça şaşırtacak. Öyleyse mutfaklarımızın vazgeçilmezi nihayetindeki damla sakızının nasıl üretildiğini biliyor muydunuz?

damla sakizi 8

Damla sakızı aroması nedeniyle Türk ve Yunan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olarak bilinmektedir. Özellikle Ege Bölgesi’nde yaşayan insanların tercih etmiş olduğu damla sakızı sofralardaki yerini alabilmek için birçok farklı ve zorlu aşamalardan geçmekte. “Mutfakların İncisi” olarak addedilen damla sakızının sofralarımıza yolculuğunu birlikte öğrenelim.

Damla Sakızı Nedir, Nasıl ve Nerede Yetişir?

damla sakizi 2

Damla sakızı, aslında sakız ağacından elde edilmiş olan bir reçinedir. Damla sakızı reçinesi hava koşullarının etkisi ile haziran ayında oluşmaya başlamaktadır. Sakız ağaçlarını görenler “Ağaçlar ağlıyor mu?” sorusunu sormaktan kendilerini alamaz…

Reçine zaman içinde kuruyarak yere düşer ve çiftçiler de damla sakızını Eylül ve Ekim ayları arasında düştüğü yerden toplarlar. Damla sakızı, Yunanistan’ın “Sakız Adası”nda yetişmektedir. Bu adada sakız toplama geleneği orta çağlara dek dayanır. Ülkemizde sakız ağaları genellikle Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır.

damla sakizi 5

Sakız adasında toplanmakta olan damla sakızları hemen hemen bütün dünyaya ihraç edilmektedir. Ülkemizde yer alan damla sakızlarının da büyük bir bölümü buradan gelmektedir. Köylüler tarafından toplanmakta olan damla sakızları küçük atölyelerde boyutlarına göre ayıklanır ve inciye benzer sakız boyutlarına göre temizlendikten sonra uzunca bir yolculuğa çıkar.

damla sakizi 11

Damla sakızı Türk mutfağında genel itibari ile sütlü tatlıların içinde tercih edilmekte. Damla sakızlı kek ya da kurabiye muhteşem bir aromaya sahip olur. Damla sakızlı kurabiyenin en lezzetlisini İzmir’in meşhur tatil beldesi Alaçatı’da bulabilirsiniz.

damla sakizi 10

Damla sakızı son dönemlerde kahvelere aroma vermek için de kullanılmaktadır. Damla sakızı aroması Türk kahvesinin dışında birçok farklı granül kahvelerde de mevcuttur. Damla sakızı gıda sektörünün dışına ilaç sektöründe de ilaç yapımında kullanılmaktadır.

damla sakizi 9

Leziz sakız bir başka ifade ile şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Damla sakızı bağırsak, mide ve ağız rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Eski insanlar nezle ya da grip olduklarında damla sakızı çiğnenmesini tavsiye ederler. Damla sakızı kısırlı tedavilerinde de etkili olabilmektedir.

Damla Sakızının Faydaları

  • Antiseptik özelliği sayesinde birçok ilacın yapımında kullanılmaktadır.
  • Ağız sağlığına çok iyi gelir. Ağız kokusunu önler.
  • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Öksürüğü keser ve bronşları temizler.
  • İdrar söktürücü etkisi büyüktür. Böbrek fonksiyonlarını düzenler.
  • Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanması faydalıdır.

damla sakizi 4

  • Karaciğer sağlığına iyi gelir. Sarılık tedavisinde kullanılır.
  • Hoş kokusu ile zihin açıcı özelliği vardır.
  • Diş eti sorunlarıyla savaşır. Diş eti kanamalarını durdurur, dişlerin daha beyaz olmasını sağlar.
  • Kozmetik ürünlerinin birçoğunda yer alan damla sakızı saçlarınızın ve cildinizin sağlıklı gözükmesini sağlar.
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelirken gastriti ve reflüsü olan kişilerin sabahları aç karnına damla sakızı çiğnemeleri şikayetlerini hafifletecektir.

Damla sakızı, üreticilerin ekmek kapısı oldu

https://www.youtube.com/watch?v=iNqo9w0zxyA

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu