PolitikaYaşam

Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

instagram takipçi hilesi

Yes California!

Son günlerde çok konuşulan konulardan birisi de Kaliforniya’nın ABD’den ayrılmayı planlaması. Ama önce gelin biraz Kaliforniya’yı sizlere tanıtalım. ABD’nin diğer eyaletlerine kıyasla kendini oldukça geliştirmiş olan Kaliforniya 35.893.818 kişilik nüfusu ile ( 2004 yılı nüfus sayımlarına göre) ülkenin en kalabalık eyaletidir. Bunun yanı sıra zengin altın madeni yataklarının mevcut olması da Amerika Kıtası’nın en büyük ekonomik merkezi konumuna gelmesine neden olmuştur.

Ayrıca Kaliforniya; ABD’nin de en büyük ekonomik gücünü temsil eder. Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 8. Ekonomisine sahip olurdu ve bu ekonomiksel durum, resmi yerleşimi henüz 200 yaşına bile ulaşmamış topraklarda ulaşılabilen inanılmaz bir başarıdır. Belki de bu yüzdendir bu ayrılma planı kim bilir.

california_in_united_states-svg

ABD’deki ‘Yes California!’ hareketinin öncüsü Louis Marinelli, eyaletin ülkenin geri kalanından ayrılması konusunda referandum organize etmeyi planladıklarını açıkladı.

yes1

Moskova’daki ‘Milletler diyalogu: Halkların kendi kaderini belirleme hakkı ve çok kutuplu dünyanın inşası’ adlı forumun ardından basın toplantısında konuşan Marinelli, “Kampanyamız, ‘ABD’nin dış politikası olmadan yaşayabiliriz’ açıklamasının ardından başlamıştı. Bağımsız ülke olarak yaşayabiliriz. ABD’nin agresif dış politikasına katılmaktansa,savunma harcamalarını azaltabilir ve Kaliforniya halkının hayat kalitesini iyileştirebiliriz” dedi.

yes4

Planlarını Kaliforniya sakinleriyle de paylaştıklarını ifade eden ABD’li siyasetçi, “Kaliforniyalılarla konuşuyoruz, onları bilgilendiriyoruz ve onlar buna çok iyi tepki veriyor” diye konuştu. Marinelli, referandumun yapılması için belli sayıda imza toplamaları gerektiğini belirtti. Daha önce RT televizyonuna konuşan Marinelli, ‘Yes California!’ hareketinin Kaliforniya bağımsızlık referandumu için Kırım deneyimini kullanabileceğini ve Rusya’nın desteğine güvendiklerini açıklamıştı.

yes5

Moskova’da, 25 Eylül’de, ‘Milletler diyalogu: Halkların kendi kaderini belirleme hakkı ve çok kutuplu dünyanın inşası’ başlıklı II. Uluslararası Konferans düzenlendi. Konferansa Kalifornia, Teksas ve Katalonya’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanından ulusal kurtuluş hareketlerinin temsilcileri katıldı.

yes3

Bu tip duruma örnek Kaliforniya’ya yanı sıra Teksas hatta Almanya’daki Bavyera, İspanya’daki Bask ve Katalan bölgeleri gibi örnekler çoğaltılabilir dünyada.

Resmi Site: yes california >>yescalifornia.org/blog
Twitter İletişim: yes california

Kaynak: Sputniknews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu