Mental Sağlık

Cushing Sendromu Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

instagram takipçi hilesi

Cushing Sendromu hormonların aşırı miktarda kortizol üretmesidir. Kortizol böbrek üstü bezlerin stres anında salgıladıkları hormonlardır. Bu hormon vücudun her bölgesinde bulunan yaşamsal bir hormondur. Ancak stres anı gibi hastalıklı durumlarda fazla miktarda üretilmesi bu hastalığın tek sebebidir.

resim 1 anatomi

Harvey Williams Cushing tarafından 1932 yılında ilk tanısı ortaya çıkmıştır. Bu hastalığın belirtileri hastalığın boyutuna ve kişinin yaş grubuna göre değişir. Özellikle yetişkinler hipertansiyon aşırı kilo artışı ve hafıza problemleri gibi belirtiler ile kendini gösterebilir.

Kortizol hormonundaki artış vücutta protein kaybına sebep olur. Protein kaybı ise kaslara ve dokulara zarar verir. Vücut sindirim fonksiyonlarını yerine getirememeye başlar ve vücudun belli yerlerinde yağ dokuları birikmeye başlar. Bu sendroma yakalanan kişilerin elleri kolları ve ayakları ince gövde kısmı ise geniştir.

aa
Yüzleri kilolu ve yuvarlak bir hal alır. Kilo problemi olan kişilerde kortizol üretimi artışı genel olarak görülmektedir.

Başlıca belirtileri nelerdir ?

-Obezite,
-Kemik,eklem ve kas ağrıları,
-Vücutta fazla iltihap ve enfeksiyon,
-Yorgunluk sık sık depresyon hali,
-Saç dökülmeleri
-Fiziksel yapıda ve ciltte gözle görülür bozukluklar
-Deride ve kemiklerde incelme
-Ödem
Nasıl tanı konulur ve tedavi yolları nelerdir ?

Beyin tümörü ,akciğer hastalıkları,kullanılan bazı ilaçlar bu hastalığa sebebiyet verir. Özellikle aşırı ve bilinçsiz ilaç kullanımı vücutta en çok böbrekleri yorar ve böbrek üstü bezlerin görevini yerine getirememesine sebep olur.

CUSHING

Bu hastalığın tedavisine ilk olarak kortizol miktarının azaltılmasıyla başlanır. Hastalık ilk olarak idrar testiyle kendini gösterir. Vücutta ki belirtilerde tanıyı koymayı netleştirir.

Kullanılan aşırı kortizol içeren ilaçların yerine alternatif tedaviler uygulanır. Eğer sebep beyindeki tümörden kaynaklanıyorsa hastalığın boyutu ciddi demektir. Böyle bir durumda vücuttaki kortizol seviyesini indirgemeden önce buna sebep olan tümörün tedavi edilmesi gerekir.

Bütün bu sebeplerden baka asıl sorun böbrek üst bezlerin kendisinde ise ameliyat yolu tercih edilmelidir. Böbrek üstü bezler vücutta iki tane bulunur. İkisi de alınarak bu hormonların görevini ömür boyu sağlayacak olan ilaçlar kullanılır.

Türkiye’de adı duyulmuş bilinen bir hastalık değildir. Hastalığın başlangıcında belirtiler ağır olmadığından teşhisi konulması oldukça güçtür. Ünlü oyuncu Türkan Şoray’ın bu hastalığa yakalanmasından sonra bilinen ve araştırılmaya başlanan bir konu olmuştur.

Kaynak
haber 7haber türk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu