Alışveriş Rehberi

Cruelty Free Temizlik Ürünleri Tercih Etmeniz için 3 Neden

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda gittikçe daha yoğun biçimde gündeme gelen, yepyeni bir kavram cruelty-free. Kelime anlamı olarak Türkçe’ye “Zulümsüz” olarak çevrilen kavrama birlikte daha yakından bakalım.

cruelty free markalar nasil bulunur 1

Cruelty Free Temizlik Ürünleri Nedir?

Cruelty Free “hayvanlar üzerinde test edilmemiş” anlamına geliyor. Yani, cruelty free bir temizlik ürünü tercih ettiğinizde, bu ürünün üretim süreçlerinin hiçbirinde hayvanlar denek olarak kullanılmamaktadır. Bunun yerine başka bilimsel yöntemlerle (bilgisayar simülasyonları, yapay dokular vb.) testler gerçekleştirilir. Peki, hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar nasıl bulunur, neden tercih edilmelidir?

İşte cruelty free temizlik ürünleri tercih etmeniz için 3 önemli neden:

Hayvan hakları: Özellikle kozmetik, kişişel bakım ve temizlik ürünlerinde denek olarak kullanılan tavşan, kedi, köpek, maymun, fare gibi hayvanlar, doğal ortamlarından alınıp kafeslerde alıkonuluyor. Bu bir hayvan hakları ihlali. Tabii bu kadarla kalmıyor. Pek çok kimyasal, laboratuvarlarda hayvanlar üzerinde test ediliyor, bu testlerin neticesinde bu hayvanlarda ölüme varan hasarlar oluşabiliyor. Cruelty-free temizlik ürünleri tercih ederek bu ihlalin önüne geçilebilir.

Rahat bir vicdan: Örneğin mutfak temizliğinde kullanılan bir ürünün akciğerlere verdiği zararı anlamak için o ürünün kimyasal buğularını yirmi dört saat solumak zorunda bırakılan bir maymun olduğunu bilmek, vicdani yüktür. Bu ve benzeri yüklere hayatınızda yer vermek istemiyorsanız, tüketim tercihinizi Cruelty Free temizlik ürünlerinden yana yapabilirsiniz.

Çocuklara bıraktığımız miras: Cruelty free deterjan, cruelty free bulaşık deterjanı, cruelty free çamaşır deterjanı ve cruelty free kozmetik ürünleri tercih eden insan sayısı arttıkça, markaların bu alanda adım atıp yatırım yapma ve teknoloji geliştirme olasılığı da artıyor. Bu şekilde bugünün çocukları birer yetişkin olduğunda hayvanlar üzerindeki deneylerin tamamen sona erme olasılığı çok yüksek.

cruelty free markalar nasil bulunur

Cruelty free temizlik ürünlerini nasıl bulabilirim?

Toplum olarak bu konuda hassasiyetimiz arttıkça cruelty free temizlik ürünleri ve cruelty free kozmetik ürünleri üretip satan markaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar bağımsız kuruluşlardan sertifika alarak bu süreçlerini tamamlıyor. Sertifika almaya hak kazanan markalar,  ambalajlarının üzerinde sertifikalı olduklarını yazıyla veya bir tavşan sembolü ile kullanıcıları ile paylaşıyor.  Lindos Naturals, doğaya ve ekolojiye saygılı bir marka olarak %100 cruelty free temizlik ürünleri üretip kullanıcılarla buluşturan nadir firmalardan. Doğaya saygılı ürünler üreten ve bu konuda sektöre yön veren Lindos Naturals, tekrar doldurulabilir ambalajlı ürünler ile de bunu kanıtlıyor. Siz de içeriğinde zararlı kimyasallara yer vermeyen, vegan ve cruelty free temizlik ürünlerine göz atmak isterseniz Lindos Shop’u ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu