Hastalıklar

Corona Virüs Salgınından Nasıl Korunulur?

Corona Virüs Salgınından Korunmak İçin Ne Yapmalısınız?

instagram takipçi hilesi

Corona virüs, 2020 yılının başından bu yana adeta dünyayı etkisi altına aldı. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak ortaya çıkan bu salgın binlerce insanın ölmesine sebep oldu. 10 Mart 2020 tarihi itibari ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın yaptığı açıklamada corona virüs salgınının Türkiye’de bulunma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ancak şu an için bir vakaya rastlanmadığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı‘nın zamanında aldığı tedbirler doğrultusunda bu salgın ülkemize şu an için uğramadı ancak Avrupa’nın çoğu ülkesinde özellikle İtalya‘da çok büyük sonuçlar doğurdu. Corona virüsü hakkında daha detaylı biigi almak istiyorsanız “Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

Bu yazımızda bu ölümcül salgının ülkemize de uğraması durumunda ne gibi önlemler alabileceğinizden bahsedeceğiz. İşte bu ölümcül salgından korunma yolları

corona virüs 1

Corona Virüs Salgınından Korunma Yolları

Virüsün yayılmasını engellemek için, yetkililer Türk vatandaşlarına Çin’e zorunlu olmayan tüm seyahatlerden kaçınmasını tavsiye etmektedir. COVID-19 virüsü, Çin’de ilk kez Aralık 2019’da tespit edildiğinden, orada 75.000’den fazla enfeksiyon vakası görüldü.

Bireysel olarak seyahat edenler, iyi el hijyeni uygulayarak, hasta olan insanlarla teması en aza indirgeyerek ve enfeksiyon riskini yönetmeye yardımcı olmak için başka adımlar atarak COVID-19 ve diğer virüs bulaşmasını engel olabilir.

Hasta Olan İnsanlardan Uzak Durun

Hasta olan kişilerle yakın teması sınırlamak, COVID-19 veya grip gibi bir solunum yolu enfeksiyonu geçirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bir uçakta, yolcu gemisinde veya başka bir toplu taşıma aracında seyahat ederken bunu yapmak zor olabilir. Uzmanlara göre, yolcu gemilerindeki klima sistemleri virüsleri filtrelemek için tasarlanmamıştır.

corona virüs 2

Yolcu gemilerinin klima sistemlerinin enerji tasarrufu için dıştaki havayı içteki hava ile karıştırması standart bir uygulamadır. Ancak, bu sistemler 5.000 nanometreden daha küçük partikülleri filtreleyemiyor. Bu yüzden virüsler bu filtreden geçebiliyor.

Corona virüs 120 nanometre büyüklükteyse, klima sistemi virüsü engelleyemeyecektir. Uçakların daha etkili hava filtrasyon sistemleri vardır. Ancak öksüren ya da hapşıran bir yolcunun yakınında oturan insanlar havadaki mikroplara maruz kalabilirler.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Ellerinizi sık sık yıkamak, solunum yolu enfeksiyonu ya da diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Uzmanlar, salgın hastalıklardan korunmanın en iyi yolunun el yıkamak olduğunu söylemektedir.

Özellikle yurt dışına seyahat edenler, hasta olan herhangi birine yardım ettikten ya da dokunduktan sonra en az 20 saniye ellerini sabun ve suyla yıkaması gerekir. Vücut sıvılarına (idrar, tükürük) veya mikroplarla kontamine olmuş yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi yıkamak da önemlidir. Sabun ve su yoksa, alkol içeriği yüzde 60 ila 95 olan bir el dezenfektanı kullanılmasını önerilir.

Corona virüs salgınından korunma yolları aslına kolaydır. Tek yapmanız gereken kişisel bakımınıza ve temizliğinize dikkat etmektir. Yurt dışından gelmiş iseniz 14 gün boyunca dışarı çıkmamanız gerekir. Eğer ki dışarı çıkma zorunluluğunuz var ise kesinlikle maske takmalısınız.

Yüksek ateş ve öksürük gibi belirtileriniz var ise derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

corona virüs 3

Corona Virüs Korunma Yolları ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu