Yaşam

Çorbası İle Meşhur O Ülkeler

instagram takipçi hilesi

corba 8

Her ülkenin mutfağında birden çok çorba çeşidi mevcuttur. Çorba, yalnızca az miktardaki malzeme ya da yemek için tercih edilmeyen kemikleri veya etleri besine çevirmek adına geliştirilmiş olan bir yemek türüdür. Dünyanın en meşhur çorbalarını sizler için listeledik…

Fanesca – Ekvator’dan

corba 3

Fanesca Ekvator’un milli çorbasıdır. Morina temelli bu çorba, Roma Katolik ülkesinde yalnızca Kutsal Hafta süresince özel olarak sunulmaktadır. Çorbanın kendisi başlı başına bir semboldür. Otantik fanesanın içinde On İki Havariler’in her biri için 12 farklı adet bulunması gerektiği dile getirilir. Morina’nın kendisi İsa Mesih’i temsil etmektedir. Soğan, kabuklu yemişler, kabak çekirdeği ve süt gibi malzemeler ile yapılmaktadır. Genel olarak haşlanmış yumurta, kızarmış planarlar ve empanadalar ile servis edilmektedir.

Butajiru – Japonya’dan

corba 2

Bu doyurucu çorba, domuz çorbası olan tonjiru olarak da bilinen butajirudur. Bu haşlanmış çorbada yer alan ana malzemeler yeşil soğan, turp, dulavratotu kökü, miso, dashi stoğu ve ince domuz eti dilimleridir. Japonya’da soğuk kış mevsiminin iç ısıtan bir yemeğidir.

Bouillabaisse – Fransa’dan

corba 6

Marsilya’lı balıkçılar kemikli balıkları bir kenara ayırmışlardır. Rock böceklerinden bir deniz mahsulü güveci hazırlanır. Gerçek bouillabaisse; kekik, rezene, safran, sarımsak, domates, soğan ve en az dört çeşit Akdeniz Balığı içermektedir. Çorbanın yapımında balık ve malzemelerin hızlı bir şekilde kaynatılarak pişirilmesi gerekmektedir. Geleneksel olarak bouillabaisse iki farklı tabakta servis edilir. Bir tabak çorba için, diğer tabak balık için.

Borsch – Slav ülkelerinden

corba 1

Borsch Slav ülkelerinin faori çorbalarından birisidir. En çok bilinen özelliği, kırmızı sulu pancarları nedeniyle kırmızı rengindedir. Ukrayna’dan gün yüzüne çıktığı düşünülmektedir. Pancarların tatlılığını dengeleyebilmek için ekşi bira ya da önceden fermante edilmiş pancar kullanılmaktadır. Borsch soğuk ya da sıcak olarak tüketilebilir iken ekşi krema ile de servis edilebilir.

Çin veya Hong Kong’dan Köpek Balığı Yüzgeci Çorbası

corba 5

Köpek balığı yüzgeci çorbası genel olarak yüksek kalitedeki restoranlarda yüksek fiyatlarda yenilebilen bir çorbadır. Söz konusu çorba yüksek fiyatından ötürü her yıl milyonlarca köpek balığının ölümüne neden olmaktadır.

Avgolemono Çorbası – Yunanistan’dan

corba 4

Avgolemono, Yunan mutfağının arketipik lezzetlerinde birisidir. Söz konusu çorba genel itibari ile pirinç, orzo ve tavuk gibi bir tahılla yapılmaktadır. Çorbanın en zor bölümü yumurta ekleme aşamasıdır. Avgolemono orta doğu ülkelerinde de bulunabilmektedir.

İngiltere ve Hindistan’dan Mulligatawny Çorbası

corba 9

Mulligatawny çorbasının kökeni İngiltere olarak bilinse de aslında Hindistan’a kadar uzanan bir lezzettir. İlk olarak XVIII. yüzyıldan kalan ve Batı Hintli “biber suyunun” bozulmuş olan versiyonlarından birisidir. Mulligatawny koyun ya da tavuk eti, soğan ile fraklı baharatların eklenmiş olduğu köri çorbasıdır.

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu