Yaşam

Tarihin En Büyük 4 Dolandırıcısı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

dolandiricilik 3

Dolandırıcılık, genel anlamı itibari ile aldatma amacıyla yapılmış olan kasıtlı eylemdir. Dolandırıcılık, çeşitlerine göre ayrım gösterebilmektedir. Belge sahteciliği, emlak, edebiyat, arkeoloji gibi daha pek çok dolandırıcılık türü mevcuttur. Bu yazımızda dünyayı alt etmeyi başarmış olan 4 meşhur dolandırıcıyı konu edineceğiz. İşte tarihte yerini alan en büyük 4 dolandırıcı!

Osman Ziya Sülün

dolandiricilik 7

Sülün Osman takma adı ile bilinmekte olan Türkiye’nin en meşhur dolandırıcılarından birisidir. Osman Ziya Sülün, namı diğer Sülün Osman, 1923 yılına İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. İlk dolandırıcılığını 1948 yılında İstanbul’un Fatih semtinde yeni tutmuş olduğu evin sahibini dolandırarak gerçekleştirmiştir. Ardından 1950’li ve 1960’lı yıllarda yapmış olduğu işlerle ününü dört diyara yayan “Sülün Osman“, devlete ait olan şehir hatlarındaki vapurlar, kent meydanlarındaki saatler, galata kulesi, tramvay ve daha birçok kamu malını vatandaşlara kiralayarak veya satarak meşhur olmuştur.

dolandiricilik 1

Yaptıkları ile uzun yıllardır unutulmayan Kemal Sunal‘ın filmlerine de konu olmayı başarmıştır. Akıllara durgunluk getiren söz konusu dolandırıcı bir taraftan da insanı düşünmeye sevk etmektedir. Bu denli dünyadan habersizdi insanoğlu. Şu anda da yaşamamızda birçok Sülün Osman vardır ama çeşitli yöntemler ile insanları dolandırmaktadırlar. Gidip de aleni biçimde galata kulesini satın almayacak kadar akıllandık.

Gregor MacGregor

dolandiricilik 2

Eski bir İngiliz askeri olan MacGregor, savaşın ardından ülkesine dönerek kendisini Poyais adındaki bir ülkenin, madenlerinin ve servetinin tek sahibi olarak ifade etti. Böyle bir ülke yoktu fakat o kadar inandırıcı bir biçimde rolünü oynadı ki kralı inandırarak Poyais ülkesinden arsa satmıştır. İnsanların pasaport başvurusu yapıp Poyais’e gitmek istemesi ile yalan meydana çıkmıştır.

Gred Heidemann

dolandiricilik 5

Gred Heidemann insanları sözle dolandırmak yerine daha kurgulu plan uygulayarak kalemi ile insanları muhteşem bir biçimde dolandırmıştır. Adolf Hitler’in sahte günlüklerini basıp yayınlayan bu ilginç profesör, Hitlerin sahte taklitlerini, başarılarını, pişmanlıklarını ve düşlerini kaleme alarak bu nüshaları meraklı kimselere satarak tamı tamına 6 milyon dolar kazanmıştır. Gred’e ise hiçbir şey olmadı. Gayet mutlu bir biçimde paranın keyfini sürmüştür.

Frank William Abagnale

dolandiricilik 4

1948 yılında dünyaya gelen Abaglen 1960’lı yılların meşhur Çek dolandırıcılarının başında gelmekteydi. 16 yaşından bu yana polis, doktor, hakim ve öğretmen kostümlerini üzerine geçirerek pek çok ülkede yaşamıştır. Yaşamı dolandırıcılık üzerine kurulmuş olan Abagnale Fransa’da yakalanarak 12 yıl hapse mahkum edilmiştir. Bir zaman sonra FBI’dan gelen bir teklifle kalan cezasını çekmek için FBI dolandırıcılık kontrol departmanında çalıştı. Cezasını çektikten sonra FBI’dan ayrılmış ve şu an Associates ve Abagnale adlı finansal dolandırıcılık danışmanlık şirketinin başındadır.

Tarihin En Büyük 4 Dolandırıcısı İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu