Cinsel SağlıkÇocuk Sağlığı

Çoğul Gebelik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çoğul gebelik, anne karnında birden fazla fetüsün bulunması olarak adlandırılır. İkiz gebelik olarak da bilinir. Birden fazla fetüsün aynı anda büyümesi oldukça doğaldır ve sıklığı yüz vakada birdir. Normal bir kadın, her adet döngüsünde yalnızca bir yumurta salgılayacak şekilde yaratılmıştır.

Çoğul Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Üretilen ilk yumurta tarafından salgılanan progesteron adlı hormon, söz konusu adet döngüsü sırasında başka herhangi bir yumurtanın salınmasını kontrol eder. Bu kontrol başarısız olduğunda, o zaman iki veya ikiden fazla yumurtanın salınması mümkündür. Bu çoklu yumurtalar sperm tarafından döllenir ve birden fazla embriyo kadının rahmine yerleşir.

Çoğul Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

cogul gebelik nedir 3 768x512 1

Çoğul gebeliğin başlıca nedeni, yumurtlamayı tetiklemek için doğurganlık ilaçlarının alınmasıdır. İlaçlar yumurtalıklardan birden fazla yumurtanın salınmasına neden olarak çoğul gebeliğe yol açar. Bunun dışında bir başka olası nedende in-vitro fertilizasyon ya da tüp bebektir.

Birden fazla embriyo rahme transfer edilirse çoğul gebelik şansı artar. Dahası, yumurta transferden sonra bile bölünebilir ve tek yumurta ikizlerine yol açabilir. Ayrıca, 35 yaşın üzerindeki kadınların tek bir adet döngüsünde birden fazla yumurta üretme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, daha yaşlı kadınlar çoğul gebeliğe daha yatkındır.

Çoğul Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

cogul gebelik nedir 2 768x514 1

Bazı kadınlar çoğul bebek taşıyıp taşımadıklarını hamileliklerinin başında anlayabilirler. Ancak siz onlardan biri değilseniz, bu görünür işaretler kendiniz ve başkaları için çoğul gebeliği tespit etmenize yardımcı olabilir. Elbette ultrason her zaman doğru bir cevap verebilir, ancak bunun dışında şunları kontrol edebilirsiniz.

Anne adayı uygun bir beslenme planı uygularsa, tekil bir anne ilk üç aylık dönemde 5 ila 7 kilo alabilir. Ancak bu kilo alımı büyük ölçüde aşılırsa, çoğul bebeklerin en görünür işareti olabilir. Aşırı yorgunluk, çoğul gebelik yaşayan herkesin en yaygın şikayetidir. Çünkü erken trimesterde, bedensel enerji sadece bebeklerin bakımı için harcanır ve annenin günlük rutini için çok az bir enerji kalır.

En görünür işaret karın bölgesinin büyüklüğüdür. Çoğul gebelik yaşayan bir kadın, tekil gebelik yaşayan bir kadına göre çok daha çabuk büyür ve çok daha çabuk hamile kıyafetlerine ihtiyaç duyar. Fetal hareketler, annelere birden fazla bebeğin hareket ettiğine dair keskin bir önsezi verebilecek kanıtlardır. Aşırı sabah bulantıları ve göğüslerde hassasiyet artışı görülür.

Hamileliğin yaygın belirtilerinden herhangi biri ilk üç aylık dönemde ortaya çıkabilir. Ancak bunları normalden daha fazla yaşıyorsanız, bu birden fazla bebek taşıdığınızın göstergesi olabilir.

Çoğul Gebelik Yaşayanlara Ne Olur?

cogul gebelik nedir

Bilim ve teknolojideki ilerlemenin hızlı bir şekilde artması ile, çoğul gebeliği tespit etmek artık zor değildir. Yukarıda bahsedilen belirtilere her zaman dikkat edebilirsiniz.

Böyle bir durumda sağlığınıza çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Buna uygun bir beslenme planı ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra içinizdeki küçük bebeklere yeterli besinleri sağlamak için gerekli sağlıklı kiloyu almak da dahildir. Yine normal bir gebelik yaşarsınız. Bazı belirtileriniz tekil gebeliklere göre daha fazla olabilir.

Çoğul Gebelik İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu