Yaşam

Çocuklarınızın Yeni Arkadaşlar Edinmesini Nasıl Sağlarsınız?

instagram takipçi hilesi

Çocuklar için okulda ya da sosyal yaşamda arkadaş edinmek yalnızca eğlenmek için değil, çocuğunuzun yaratıcılık, problem çözme, empati, paylaşım ve iletişimini geliştirme gibi kritik bir öneme sahiptir. Kimi çocuklar doğal olarak bu özelliklere sahip olsa da kimileri utangaçlık problemi çocukların arkadaşlıklarını geliştirme ve yönetme konusunda sorun yaratabilir, fakat bu durum çocukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek şeylerden birisidir.

arkadas 8

Tüm bunlar için çocuğunuzu sosyal bir kelebeğe benzetmeye gerek yok, ama onun sosyal olarak kendisini güvende hissetmesine vesile olabilirsiniz. İşte bu durum ile ilgili önerilerimiz.

Sosyal Becerileri Nasıl Beslerim?

arkadas 9

Beraber “Merhaba” demeye çalışın. Çocuğunuzu yeni biri ile konuşmaya adını soyadını sormasına teşvik edin. Ya da çocuğunuzu kendi yaş grubundan çocuklar ile oyun oynayabilecekleri bir etkinlik ayarlayın. Sosyal becerileri sıcak ve güvenli bir ortamda uygulamak ve prova yapmak çocuğunuza dair yaşına uygun sosyal beceri uygulamalarını öğretirken sosyal ipuçları da verecektir.

Küçük Adımlarla Başlayın

arkadas 7

Çocuğunuzu he yeni gün ufak aralıklarla birtakım sosyal durumlara maruz bırakın. Bu da birçok çocuğun bir arada olduğu doğum partisine katılmaktan ziyade bir arkadaşı ile beraber bakkala gitmesi veya birlikte yürüyüş yapmalarını içeren bir etkinlik olabilir.

Evde Bir Oyun Günü Planlayın

arkadas 3

Çocuk psikologları utangaç çocukların kendi evlerinde kendilerini çok daha rahat ifade edebildiklerini belirtmektedir. Bundan dolayı evinizde bir oyun günü planlayarak daha fazla katılım daha az konuşmanın olduğu bir aktivite ortaya koymak işe yarayacaktır.

Hafif Uzaktan Gözlemci Olun

arkadas 5

Başlangıç olarak çocuğunuz diğer çocuklar ile iletişime geçtiğinde çevresinde olmak önemlidir. Sizin varlığınız ile kendisini güçlü hissedecek ve sosyalleşmesi daha kolay bir hal alacaktır. Bu esnada çok fazla müdahale etmeden diğer arkadaşlarının duyacağı şekilde utangaçlığından söz etmemek önemlidir.

Arkadaşlığı Teşvik Etme Faaliyetleri

arkadas 6

Çocuğunuz utangaç olmasa da arkadaş edinmesine yardımcı olmak adına onu basketbol ya da bale gibi sosyal grup etkinliklerine kaydettirmek anlamını taşımamaktadır. Sosyal becerilerini geliştirmenin, arkadaşlığı güçlendirmenin ve benzer değerleri ile ilgi alanları olan diğer çocuklar ile bağlantıda olması için fırsat sağlamanın birçok farklı yolu vardır.

Arkadaşlık Hakkında Okuyun Ve Konuşun

arkadas 2

Çocuklar harika bir öyküyü anlatım yolu ile dinleyerek de birçok şey öğrenmektedirler. Arkadaşlık, paylaşmayı ve merhameti konu alan kitapları araştırarak çocuğunuz ile birlikte okuyun. Bu tür kitaplar çocuğunuzun nasıl bir arkadaş olunacağını öğrenmesinde önemli rol oynayacaktır. Ve düş dünyalarının gelişmesinde de büyük fayda sağlamaktadır.

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu