Çocukların Duymak İstediği 6 Cümle!

instagram takipçi hilesi

Çocukların duymak istediği 6 cümle nedir? Hiç şüphesiz ki dünyaya bir can getirirken onun hem fizyolojik, hem sosyal, hem de psikolojik gelişiminden sorumlu olacağımızı bilmeliyiz. Çocuklarımız, adeta bizim birer aynamız gibidir. Onlara yansıttığımız her duygu ve davranış farklı yollarla onların kişilik gelişimine etki etmektedir.

İşten yorgun argın gelmiş olmamız, stresli bir gün geçirmiş olmamız veya günlük hayatın içindeki koşuşturmalar, her yönüyle bizim ilgi ve sevgimize muhtaç olan çocuğumuzdan daha değerli değildir elbette..! Uzmanların büyük bir çoğunluğu, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın uzunluğundan ziyade, kalitesinin çok daha önemli olduğunu sıklıkla vurgulamaktadır. Ayrıca, onlara sözlerimizle, olaylar karşısındaki tutumlarımızla ve tavırlarımızla nasıl rol model olunacağının da üzerinde durmaktadırlar.

Sevgi, ilgi, empati ve anlayış ile dolu bir ailede büyümek her çocuğun hakkıdır. Bunun için de çocukların bir takım sözcük kalıplarını duymaya ve bilmeye özellikle ihtiyaçları vardır. İşte biz de bu yazımızda sizlere bu sözlerden bahsediyor olacağız, ilgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

çocukların duymak istediği 6 cümle

Çocukların Duymak İstediği 6 Cümle ve Anlamları

Sevginin ve değer alışverişinin çocuğa verilecek en büyük hediye, yetişkinliğine yapılacak en büyük manevi yatırım olduğun unutmayalım. Öyleyse bu yatırımın mihenk taşı olan cümlelere de şöyle bir göz atalım..!

  • Seni Seviyorum

Klişe gibi gelen, ancak içerisinde çok büyük anlamlar taşıyan bir cümle ile başlıyoruz. İnsanın ve hatta her canlının dünyadaki varlığını sürdürebilmek için sevgiye ve değer görmeye gereksinimi vardır. Üstelik bu bir lüks değil, en temel psikolojik ihtiyaçlardan biridir.

Çocuğunuzun onu sevdiğinizi zaten biliyor olduğunu düşünerek, bunu dile getirmemeniz oldukça yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü sevgi de, tıpkı toprağa verilen su gibi, tekrarlanması ve zihnin yeniden duyması gereken bir olgudur. Sevildiğini duyan çocuklar çok daha öz güvenli ve başarılı olmaktadır.

cocukaileopucuk

  • Seninle Gurur Duyuyorum

Takdir edilme ve onaylanma ihtiyacı karşılanmayan çocuklar, yetişkin olduklarında medeni cesarete sahip olamazlar. Ayrıca sürekli birilerinin gözüne girebilmek ve alkışını kazanabilmek adına çırpınırken, kendilerini ve ne istediklerini unuturlar. Başarılarını tebrik ederken, onlara karşı olan duygularınızı da dile getirmenize yardımcı olacak olan bu cümleyi, söylemekten çekinmeyin!

Böylece çocuk, kendine daha çok inanacak ve değer algısı yükselecektir. Yaptığı şeyin kıymetli olduğunu bilmesi, onun iç huzuruna önemli derecede katkıda bulunacaktır. Bu cümleyi kurarken tensel temasta olmaya ve hislerinizi bir bütün olarak ifade etmeye özen gösterin! Çocukların duymak istediği 6 cümleden birinin de bu olduğunu unutmayın..

  • Özür Dilerim

Evet, çocukların duymak istediği 6 cümleden biri de budur aslında! Bu sözcük öbeği, hem yetişkinler de dahil herkesin hata yapabileceğini görmesini sağlar, hem de ona, özür dilemenin ne kadar erdemli bir davranış olduğunu gösterir. Böylece çocuğunuzla aranızdaki bağ kuvvetlenir.

Aynı zamanda özür dileyerek ona rol model olursunuz ve kibirli olmanın ne kadar büyük bir yanlış olduğunu, adeta bir canlı örnek gibi kanıtlayabilirsiniz. O da, yaptığı hatalar karşısında özür dileyerek telafi etme yoluna gidecek ve insan ilişkilerini yönetmeyi öğrenecektir.

cocukanne

  • Seni Affediyorum

Hata yaptığında özür dileyen veya ceza sistemini uyguladığınızda cezası biten çocuğunuza; onu affettiğinizi açık ve net bir biçimde söylemelisiniz. Bu hem onun aklındaki soru işaretlerini giderecek hem de affetmenin verdiği hafifliği algılamasını sağlayacaktır. Kendini güvende hissetmesine de yardımcı olacaktır.

Bir çocuk ebeveynini güvenli limanı ve sığınağı olarak görebilmeli, bunun hazzını yaşayabilmelidir. Elbette bu sınırsız özgürlük veya gereksiz tolerans demek değildir. Ancak yapılan hatanın neden hata olduğunun açıklanmasının ve bunun sonucundaki yaptırımın uygulanmasının ardından, çocuğun affedilebileceğini bilmesi önemlidir.

Bu durumda çocuk, ailesiyle paylaşım içinde olmayı sürdürecek ve yaptığı yanlışları onlardan gizleme veya yalana başvurma gereği duymayacaktır.

  • Seni Dinliyorum

Çocuğun dinlenilmeye, önemsenmeye, değer görmeye ve anlaşıldığını bilmeye olan ihtiyacı gün geçtikçe artış gösterir. Heyecan, öfke, üzüntü veya sevinç içinde gelerek sizinle bir şeyler paylaşmak isteyen çocuğunuza, onu dinlediğinizi ve anlattıklarının sizin için de çok önemli olduğunu mutlaka vurgulamalısınız.

Bu durumda çocuk önemsendiğini fark edecek, kendisinin bir birey olduğunun farkına varacak, ne istediğini bilecek ve sağlıklı bir biçimde sosyalleşecektir. Öte yandan dinlemenin bir saygı göstergesi olduğunu benimseyecek ve aynı tutumu kendisi de sergileyecektir. En önemlisi de sizinle etkileşimde kalmaya devam edecek, paylaşımlarını sürdürecektir.

  • Başarmak İçin Her Şeye Sahipsin!

Çocukların duymak istediği 6 cümleden biriyle daha karşınızdayız.

Çocuklar, yüreklendirilmeye ve cesaretlendirilmeye de gereksinim duyar. ”Yapamam, edemem, bilemem, beceremem ve başaramam” gibi kelimeleri olan çocuğunuza, öz güven ve medeni cesaret aşılamalısınız. Bu da ancak başarmak için sahip olduklarını ona yalın bir dille anlatarak ve göstererek mümkün olacaktır.

Böylece ona hem yanında olduğunuzu hissettirmiş olursunuz, hem de hayatının ve kendisinin farkında olmasını sağlarsınız. Bu cümlenizle hem başarının hem de mutluluğun anahtarını, çocuğunuzun avuçlarına bırakmış olacaksınız!

Çocukların Duymak İstediği 6 Cümle İle İlgili Video

İlgili İçerikler

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu