Oyunlar

Çocukları Hedef Alan Mavi Bebek Oyunu Nedir?

instagram takipçi hilesi

90’lı yılların sonuna kadar dışarıda oynayarak hayatı iyi ve kötü yanları ile öğrenen çocuklar, günümüzde telefon ya da tablet yüzünden eve hapsolmuştur. Ancak evde oyunlar ile zaman geçiren çocuklar için teknoloji her zaman büyük bir tehlikedir. Özellikle son yıllarda Momo ve Mavi Balina gibi oyunlar, çok sayıda çocuğun ölmesine ya da psikolojisinin bozulmasına sebep olmuştur. Şimdi ise yeni bir oyun tehlike haline gelmiştir. Oyunun ismi ise mavi bebek. Peki mavi bebek oyunu nedir?

Mavi Bebek Oyunu Nedir?

mavi bebek oyunu nedir?

Mavi Bebek oyunu Jonathan Galindo isimli bir kişi tarafından üretilmiştir. Yabancı ülkelerde Blue Baby olarak indirilen oyun, çocuklar açısından oldukça popüler.

Oyun bir açıdan Momo’ya benziyor. Çünkü tıpkı Momo oyunundaki gibi çeşitli görevler veriyor. Görevleri ise genellikle sosyal medya üzerinden atıyor.

Oyunun ilk aşamasında banyoya gitmeniz ve elinizde bir bebek varmış gibi davranmanız isteniyor.Tabi bu esnada ışıklar kapalı olmalı. Ardından sanki elinizde bir bebek var gibi onu sallamalısınız.

Eğer elinizde bir bebek var gibi aynı hareketi defalarca yaparsanız bir süre sonra kollarınız ağrımaya ve yorulmaya başlar. Söylenene göre bebek kollarınıza tırnaklarını geçiriyor. Tabi siz de bu esnada acı hissediyorsunuz. Bebeği bırakıp kaçmanız gerekiyor. Zaten bırakmazsanız bebeğin annesi “bebeği bırak” diye bağırıyor.

Ancak, bu şekilde söylenmesi size basit ve saçma gelebilir. İşin korkunç yanı ise oyunun hipnoz etkisi meydana getirdiği. Çocuklara benzer görüntüleri sunan ve birçok durumu hayal etmesini isteyen oyun, çocukların psikolojisinin bozuşmasına hatta delirmesine yol açıyor.

Çocukları Mavi Bebek Oyunundan Nasıl Koruyabilirsiniz?

mavi bebek oyunu nedir?

Günümüz dünyasına teknolojiyi iyi kullananlar olduğu kadar, kötü amaçla kullananlar da var. Özellikle birçok oyunun hedef kitlesi maalesef ki çocuklar. Çocukların teknoloji dünyasının olumsuz taraflarından nasıl korunabileceğini bilmemesi, kötü amaçlı her türlü yazılımın hedef noktası haline gelmesine sebep olacaktır. Bu nedenle çocuklara gereken bilgilerin verilmesi, sınırlandırma ve kontrollerin yapılması oldukça önemlidir. İşte çocukları internet dünyasının zararlı etkilerinden korumak için yapmanız gerekenler: 

  • Çocuklarınızın internette neler yaptığını sık sık kontrol edin. Gezinme geçmişine bakın.
  • Küçük yaştaki çocuklarınızı sosyal medyadan uzak tutun. Hesap açmasına ve fotoğraf paylaşmasına izin vermeyin.
  • Çocuklarınıza herhangi bir bilmediği bağlantıya en güvendiği insan tarafından gelmiş olsa bile basmaması gerektiğini söyleyin.
  • Çocuğunuzun hesapları için ebeveyn kontrolünü açın.
  • Saat sınırlandırması koyun. Günlük 1 saat 2 saat gibi kısıtlandırmalar çerçevesinde  internet kullanmasına izin verin.
  • Eğer telefonunda zararlı olduğunu düşündüğünüz bir oyun ya da yazılım varsa derhal silin. Ardından uygulamayı şikayet edin. Gerekirse savcılığa da şikayet ederek talebinizin ciddiyetini belirtin.
  • Yüklenen oyun ve uygulamaları kendiniz gözden geçirin. İçinize sinerse izin verin.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=daboiEoZlQc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu