Anne ve ÇocukYaşamYeni Teknolojiler

Çoçuk ve Teknoloji

instagram takipçi hilesi

Bu yazıyı okuyanların arasından kiminin küçük çocuğu, kiminin kardeşi var. Bende küçük kardeşimin teknolojiye olan bağlılığı üzerine edindiğim deneyimleri/bilgileri sizlere aktarmak istedim.

 

Teknoloji gün geçtikçe daha da büyük bir mecra haline geliyor ve 4-5 yaşlarındaki çocuklar karşılarındaki büyük bir tehlikeden habersizce bu alemin içerisine giriyor ve kısa sürede bağımlı hale geliyorlar. Bende çok küçük yaşlarda bilgisayarlarla, internet ile tanışan birisi olarak sizlere küçük anektodlar vereceğim.

cocuk ve teknoloji

Çoğu şey aslında ebeveynlerde bitiyor. Öncelikle ebeveynler çocuklarına teknolojiyi nasıl doğru kullanacaklarını öğretmeleri gerekiyor. Şuan ki çocuklar ellerine geçen bilgisayar, telefon yada tablette rastgele bir yerlere girerek eğlenmeye çalışıyorlar ve bilmiyorlar ki karşılarında onları bekleyen kötü niyetli kişi/kişiler var. Haberlerde çoğu zaman duymuşsunuzdur, çocuk babasının kredi kartı ile 1.000 liralık oyun satın aldı. İşte bahsettiğim tehlikelerden bir tanesi de bu. Okuma yazma dahi bilmeden internette karşılarına çıkan şeylere rastgele basarak eğlenmeye çalışırken sizlere hem maddi hem de manevi zarara uğratabilirler.

Çocukları teknoloji ile tanıştırmak aslında güzel bir şey. Ancak üst paragrafta da dediğimiz gibi gerekli eğitim verildikten sonra. Çağımızın çocuklarına teknolojik aletler alırken genellikle eğlenceyi ön planda tutuyoruz. Çocuğunuza bir bilgisayar aldığınızda siz ondan oyun kodlamasını istemek yerine, ondan oyun oynamasını istiyorsunuz. Durum böyle olunca çocuklar teknolojiyi sadece eğlence aracı olarak görmeye başlıyorlar.

ÇOCUK TEKNOLOJİDEN NE ANLAR?

Her çocuk gibi bende küçükken bilgisayarı, interneti sadece eğlence ve oyun amaçlı olarak kullanıyordum. Sizinde çocuklarınız büyük ihtimal saatlerce oyun oynuyor ve sizde bu durum için çocuğunuza içten içe kızıyorsunuz. Bu durumu dert etmeyin. Oyunlar zeka gelişiminde ve dil gelişiminde en etkili faktörlerden birisidir. Oyunlar aslında bir vakit kaybı değildir. Çocuklar oyun oynayarak mühendislik, mimari, tasarımsal zihinlerini geliştirebileceği bir çok oyun var. Sizlerin yapması gereken onları bu oyunlara doğru yönlendirmektir.

TEKNOLOJİ ZARARLIDIR

İşte bu cümleye duymaya en tahammül edemediğim cümledir. Teknoloji sayesinde sen çocuklara nasıl oyun yapıldığını da öğretebilirsin, nasıl oyunda hile yapıldığını da. Çok küçük yaşlardan itibaren internet ile tanışan birisiyim ve bende küçükken saatlerce oyun oynadım ve şuan ilgi duyduğum meslek olan Grafik Tasarım ile de onlar sayesinde tanıştım. İnternet’in ve teknolojinin iyi yönlerini kullanarak kendimi geliştirdim ve geleceğime dair temeller atmaya başladım. Şuan burada bu yazıyı yazmamda ve sizlerin bu yazıyı okumasında bile en büyük etmendir kendimi teknolojinin iyi yönlerine yönlendirmemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu