Alternatif Tıp

Civan Perçemi Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Civan perçemi yüzyıllardır alternatif tıpta sıklıkla kullanılan ve Achillea millefolium olarak da adlandırılan bir bitkidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika, bitkinin en sık yetiştiği bölgelerdir. Fakat dünyanın her yerinde de aynı bitkiyi yetiştirmek mümkündür.

Tıp dünyasında henüz böylesi ilerlemeler kaydedilmediği dönemlerde; yaraların iyileşmesinde, enfeksiyon ve iltihabın tedavisinde, soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıklarda ya da kadın hastalıklarında bu bitkiye başvurulmuştur. Yine aynı şekilde yüksek ateş, baş ağrısı veya bağırsak problemlerinde de derde derman olan bitkiden, tıptaki gelişimler sonrasında, ilaç yapımında faydalanılmıştır.

civan perçemi faydaları

İşte biz de bu yazımızda sizlere pek çok hastalığa şifa olarak görülen ve bir çok formda kullanılabilen bu bitki ile ilgili bir takım bilgiler veriyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Civan Perçemi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

 • Vücutta herhangi bir nedene bağlı olarak oluşan yaraların ve küçük çaptaki kanamaların iyileşme süresini hızlandırır.
 • Mide ve bağırsağın iltihaplı hastalıklarında tedavinin bir parçası olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu bitki içeriğindeki bileşenler sayesinde tükürük salgısını ve midedeki asit miktarını arttırarak sindirim problemleriyle savaşır. Aynı zamanda içinde bulunan flavonoidler de bağırsak florasını korumaya yardımcı olur.
 • Çağımızın hastalığı anksiyete ve buna bağlı olarak gelişen uyku bozuklukları! Günlük yaşamın getirdiği stres, geçmişten gelen travmalar veya yaşanan acılar nedeniyle psikolojik hastalıklara yakalanma ihtimali de artış gösteriyor. Civan perçemi ise; sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği sayesinde, kasları gevşeterek zihinde ferahlık hissi uyandırmaktadır.
 • Kilo kontrolü sağlamak isteyenler için önemli bir besin kaynağı olarak görülür. Açlık krizleriyle ve kan şekerindeki dalgalanmalarla mücadele ederek, tokluk süresini uzatmaya destek olur. Bir nevi iştah azaltıcıdır da diyebiliriz!
 • Özellikle yemeklerden sonra meydana gelen hazımsızlık, şişkinlik, geğirme ve mide ekşimesi gibi sorunlarda kullanılarak öğün sonralarının daha konforlu sürdürülmesini sağlar.
 • Önemli bir idrar söktürücüdür. Kandaki üre miktarı çoğalıp, idrar çıkışı azaldıkça; başta böbrek yetmezliği olmak üzere pek çok hastalıkla karşılaşılma olasılığı da artar. Civan perçemi sayesinde idrar akışı düzenlenir ve böbrek fonksiyonları korunmuş olur.

civan percemi fayda

 • Kadınlarda adet gecikmesi (amonore) pek çok faktöre bağlı olarak sıkça görülür. Bu durum hem hormonal dengeyi bozar hem de vücudun işleyişinde bir takım aksaklıklara yol açar. Civan perçemi sayesinde bu sorunun ortadan kalktığı ve adet döngülerinin düzene girdiği bildirilmiştir.
 • Adet sancıları ve pelvik bölgede yaşanan kramplara karşı koruyucu kalkan görevi görür. Çoğu kadın regl öncesi sendromlarından (PMS) kurtulmak için bu bitkiyi tüketmektedir.
 • İlerleyen yaş, genetik faktörler ve bir takım hastalıklar nedeniyle kaslarda oluşan spazmları dindirmeye yardımcı olur.
 • Enfeksiyon ve iltihabi durumlarda tedaviye destek olup iyileşmeyi hızlandırıcı etkisiyle bilinir. Vücudun savunma ve bağışıklık sistemine destek vererek hastalık belirtilerinin kaybolmasında etkin rol oynar.
 • Geçmişten günümüze dek yüksek ateşin düşürülmesinde tercih edilen bir bitkidir. Viral veya bakteriyel bir sebeple yükselen ateşi kontrol altına alabilmek amacıyla tüketilmektedir.
 • Kılcal damarları genişleterek, vücuttaki kan dolaşım sistemini düzenler. Bu da damar sertliği ve pıhtılaşma bozukluklarına karşı önleyici bir faktördür.
 • İç mide kaslarını gevşetmesinin ve mide sağlığını korumasının yanı sıra, safra kesesinde taş oluşumunu önleyici etkisi vardır. Aynı zamanda safra kesesinden yeterli miktarda safra salgılanmasına yardımcı bir bitki olarak bilinir.
 • Kan dolaşımını düzenleyici etkisi kadın üreme sağlığına da faydalıdır. Üreme çağındaki kadınlarda görülen polikistik over sendromu ve çikolata kisti gibi kadın hastalıklarının iyileşmesine ve bu hastalıklara bağlı, ağrı ya da şişkinlik gibi bazı semptomların hafiflemesine olanak tanır.

civan percemii

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır?

Yüzyıllık şifalı bir bitki ve alternatif tıbbın göz bebeği olan civan perçemi farklı form ve şekillerde, farklı amaçlara uygun olarak kullanılabilmektedir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 1. Civan Perçemi Tozu
 2. Civan Perçemi Esansiyel Yağı
 3. Civan Perçemi Bitki Çayı
 4. Civan Perçemi Merhemi

Civan Perçeminin Zararları Var Mıdır?

 • Tüm faydalı besin maddelerinin veya bitkilerin doz aşımı veya yanlış kullanımı halinde vücuda bir takım zararlar verebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, civan perçeminin de uygun süre ve dozlarda tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Ayrıca hamilelerin ve emzirme döneminde olan kadınların hekim onayı olmadan bu bitkiyi kullanmaları sakıncalı olabilmektedir.
 • Bunun dışında kronik hastalığı olanların ve alerjik yapıya sahip kişilerin de yine, civan perçemi tüketmeden önce mutlaka doktor ile görüşmeleri gerekmektedir.

Civan Perçemi İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu