Cinsiyet Eşitliği Nedir?

instagram takipçi hilesi

Cinsiyet eşitliği kavramı uzmanlara göre “kendi ihtiyaçlarına göre kadın ve erkeklere yönelik adaletli davranışı” ifade etmesidir. Bu, farklı olan ancak haklar, yükümlülükler ve fırsatlar bakımından eşdeğer olarak kabul edilen eşit muamele veya fırsatları içerebilir. ”

Başka bir deyişle, toplumsal cinsiyet eşitliği hem kadınlara hem de erkeklere adil kaynak, program, fırsat ve karar verme sürecini ifade eder. Her şey 50/50 olmalıdır. Bunu başarmak için herkes bir dizi fırsata erişebilmelidir.

cinsiyet eşitsizliği 1

Neden Şimdiden Daha Fazla Cinsiyet Eşitliğine İhtiyacımız Var?

Kadınlar, dünya nüfusunun yarısını %49,55 oranında kesin olarak belirliyorlar, ancak sağlık, eğitim, siyasi ve ekonomik katılım için eşit erişimden genellikle inkar ediliyorlar. Bu bir “kadın meselesi” değildir, bir hak meselesidir ve bir ülkenin ekonomik kalkınmasına büyük zarar verir.

Üzücü gerçek şu ki, dünyadaki hiçbir ülke gerçek cinsiyet eşitliğini sağlamak için yolda değil. Aslında, şu andaki ilerleme hızında, küresel olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak 202 yıl daha sürecek.

Bu, büyük, büyük, büyük, büyük torunlarımızın cinsiyet eşitsizliği olmayan bir dünya görmeleri için altı kuşak daha sürecek demektir. Bu sadece kızlarımız için değil aynı zamanda oğullarımız için de korkunç bir haber çünkü herkesi etkiliyor.

İhtiyacımız olan, kadın ve kızların katılımını engelleyebilecek organizasyonel uygulama ve politikaların kapsamlı bir analizidir. Bunlardan bazıları işe alım ve işe alım uygulamaları, katılım oranları, kaynak tahsisi ve etkinlik programlamasıdır.

cinsiyet eşitsizliği 2

Cinsiyet Eşitliği Vs. Cinsiyet Adaleti Farkı Nedir?

Cinsiyet eşitliği her zaman erkek ve kadınlara aynı şekilde muamele edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Biyolojik cinsiyet farklılıkları kaçınılmazdır, bu nedenle bazı durumlarda kadın ve erkeklerin farklı yasal haklara sahip olmaları makuldür. Örneğin, yalnızca kadınların doğum ve doğum için özel doğum izni alması gerekir.

Başka bir örnek vermek gerekirse, 30 yaşında bir bayan, 65 yaşında bir erkek ve sadece bir boş koltuk bulunan bir otobüse biniyorsunuz. Kim boş koltuğa oturmalı? Tabikii yaşlı adam. Her ne kadar, bir kadın önde olarak duruyor olsa da, yaşlı beyefendi daha fazla yere ihtiyaç duyuyor.

Bunun gibi senaryolarda ihtiyacımız olan şey eşit muamele değil, adil muameledir. Eşitlik, yetenekteki farklılıkları ve adaletin genellikle insanlara farklı davranmayı gerektirdiği gerçeğini kabul eder, böylece aynı sonucu elde edebilirler.

Bazen cinsiyet eşitliği, cinsiyet eşitliği hedefimize ulaşmak için kesinlikle gereklidir. Çünkü bu sorunun özü, kadınların rutin olarak maruz kaldıkları irrasyonel önyargılar ve önyargılardır. Ancak, bu her zaman böyle değildir. Gerçekten yapmamız gereken tek bir “başarı” tanımından vazgeçip farklılıklarımızı benzersiz olarak kabul etmemizdir. Sistem, bu farklılıklar nedeniyle değil, herkesin bireysel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için hatalıdır.

cinsiyet eşitsizliği 3

Cinsiyet Eşitliği ile ilgili videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu