Sağlıklı Yaşam

Cinsel Yönelim Nedir?

instagram takipçi hilesi

Cinsel Yönelim Nedir?

Cinsel yönelim, kişinin dikkatini ilgi duyduğu cinsiyete yönlendiren kişisel bir niteliktir. Bu çekicilik aynı zamanda kişinin cinsiyet kimliğini de belirler.

Cinsel yönelim nedir, cinsel kimliğin oluşumunda önemli rol oynar, yaşı ve türü de ilgi duyulan konulardan biridir. Karşı cinsten, aynı cinsiyetten veya cinsiyetten ya da birden fazla cinsiyetten kişilere karşı romantik veya cinsel çekime yol açan bir duygu olan cinsel yönelim.

Cinsel Yönelim

Cinsel yönelimin çoğu tanımı psikolojik veya davranışsal faktörleri içerir.

Biyolojik yapı, cinsiyet organları, genetik yapı ve cinsel yönelimi etkileyen hormonlar doğumdan önce belirlenir. Ancak uzmanlara göre bu doğuştan gelen özellikler cinsel yönelimin tek belirleyicisi değil. Cinsel yönelimin ortaya çıkmasında veya tetiklenmesinde çevresel faktörler ve sosyal alanlar da etkili bir rol oynamaktadır.

Cinsel Yönelim Türleri

Cinsel yönelim genel olarak eşcinsellik (heteroseksüellik), eşcinsellik ve biseksüellik olarak ikiye ayrılır. Bununla birlikte, aseksüellik (başkalarına karşı romantik veya cinsel çekim eksikliği) de bazen dördüncü bir kategori olarak tanımlanır. Bu kategoriler, cinsel kimliğin daha karmaşık dünyasının yönleridir. Örneğin, insanlar panseksüel veya poliseksüel gibi başka etiketleri de kullanabilir veya hiçbirini kullanabilir.

  • Eşcinsel: Aşık olmak ve aynı cinsiyetten biriyle seks yapmak
  • Biseksüellik: Hem erkeklere hem de kadınlara yönelik cinsel veya duygusal çekim
  • Heteroseksüel: Yalnızca karşı cinsten ilgi ve hobilere sahip olmak olarak tanımlanır.

Cinsel Yönelim Nasıl Gelişir?

cinsel yonelim nedir1

Çeşitli cinsel yönelimlerin genel kabulü, bireylerin hayatlarının herhangi bir noktasında hangi cinsiyetten hoşlanacağına, aşık olacağına veya cinsel olarak tahrik olacağına karar veremedikleri için cinsel yönelimin seçim veya tercih sonucu olmadığıdır.

Cinsel Yönelim Değişir Mi?

Cinsel yönelim gönüllü bir seçim değildir. Bu, gerektiğinde değiştirilebilecek bir şey değildir.

Özellikle 1950’lerde eşcinselliğin ya da heteroseksüelliğin doğmadığına, pekiştirildiğine dair popüler bir görüş vardı. Yani, bir kişi bir tepkiye ne kadar şartlanmış olursa olsun, diğerine şartlanmış olması muhtemel kabul edilir.

cinsel yonelim nedir4

Bu nedenle çeşitli davranışsal tedaviler iğrenme, potansiyel duyarlılaşma vb. denenmiştir. Bu yöntemlerin etkisiz olduğu ve zihinsel ve fiziksel zarara neden olduğu gösterilmiştir.

Hepimizin bildiği gibi, insan hayatında cinsel yönelim değişmez. Bununla birlikte, insan cinselliği çok boyutludur ve bireyin cinselliğinin birçok yönü zamanla değişebilir. Bu durumda cinsel yönelim değişmese de cinsel yönelimin bir bileşeni olan istekler, ilgiler, düşünceler ve davranışlar değişebilir.

Cinsel Yönelim İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu