Cinsel Sağlık

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir?

instagram takipçi hilesi

Takıntı hastalığı, insanın hayatını olumsuz yönde etkileyerek günlük hayatta mutsuz olmasına yol açar. Bazı insanlarda temizlik, bazı insanlarda durmadan olumsuz şeyleri düşünme konusunda takıntı problemi vardır. Cinsel obsesif bozukluk da bu takıntı türlerinden bir tanesidir. Kişinin cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyen bu takıntı çeşidi, genellikle bir travma sonucu meydana gelir. Peki cinsel obsesif bozukluk nedir tedavisi nasıldır?

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir?

cinsel obsesif bozukluk nedir?

Birçok cinsel takıntı bozukluğu vardır. Kişinin aklına geldiği anda pençesi altına alan, durmadan olumsuz düşünceler ile çevreleyen takıntılar artar. Birçok insan “acaba” ile başlayan takıntıları yaşayarak bir türlü bu sorunlarla nasıl baş edebileceğini bilemez. Kafasındaki düşüncelerle baş etmek zorunda kalan kişi, düşünceleri kovmaya çalıştıkça daha da esiri olur.

Cinsel obsesif bozukluk yaşayan kişiler cinsellik konusunda isteksiz davranırlar. Kafalarındaki olumsuz düşünceler karşı cins ile yakınlaşmayı engeller. Kişi, yaşadığı durumu kendi başına ya da başkalarının desteği ile fark eder. Birçok insan cinsel obsesif bozukluk yaşadığının farkında değildir.

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

cinsel obsesif bozukluk nedir?

Cinsel obsesif bozukluk yaşayan kişiler bu takıntıyı ya bir olay yaşadıktan sonra ya da herhangi bir sebep olmaksızın yaşarlar. Bir olay yaşadıktan sonra bu bozukluğu yaşayan kişiler, karşı cinsle ne zaman yakınlaşsa aynı olan gözünün önüne gelir. Cinsel obsesif bozukluğun diğer nedenleri şunlardır:

  • Anne ve babayı uygunsuz vaziyette görmek
  • Cinsel yönden travmatik bir olay yaşamak
  • Tecavüze uğramak
  • Yakın bir tanıdığın tecavüze uğradığını görmek ya da duymak.

Cinsel Obsesif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

cinsel obsesif bozukluk

  • Kişinin aklına birçok olumsuz takıntı gelir. Örneğin; lezbiyen olmadığı halde, lezbiyen olduğunu düşünen bir kadın, tüm yakın arkadaşları ile iletişimi keser.
  • Kişi durmadan anlamsız düşüncelerle boğuşur. “Acaba pedofili hastası mıyım?”, “Acaba ben gay miyim” gibi birçok düşüncelerle boğuşur.
  • Birçok hasta yakınlarına tecavüz etmekten korkar. Bu nedenle yakınındaki kızına ya da akrabalarına uzak durarak, onları kendinden korumaya çalışır.
  • Erkek hastalar kadınların cinsel organlarına bakmaktan, kadınlar ise erkeklerin cinsel organına bakarak “hafif kadın” damgası yemekten korkarlar.
  • Etraflarındaki herkese tecavüzcü gözüyle bakarlar.

Takıntının ortaya çıkış nedeni ve şekline göre belirtiler değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra hastalığın tedavisi de kişinin durumuna göre teşhis edilir.

Cinsel Obsesif Bozukluk Tedavisi Nedir?

cinsel obsesif bozukluk nedir?

Cinsel obsesif bozukluk sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda bile yaşanabilecek bir durumdur. Bu durumda hem ailelerin hem de arkadaş çevresinin durumu fark ederek kişiyi yönlendirmesi gerekir. Eğer kişi, kendi kendine böyle bir takıntısı olduğunu fark ettiyse ancak kimseye söylemek istemiyorsa mutlaka psikolojik desteği almalıdır.

Hastalık genellikle ilaçlarla ya da sözlü şekilde konuşarak tedavi edilmeye çalışılır. Beyinde tekrar eden düşünceler kontrol altına alınarak, pasifize edilmeye çalışılır.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu