Yaşam

Çinliler Yemeklerini Neden Çubuk İle Yerler?

instagram takipçi hilesi

Çinliler neden yemeklerini çubuk ile yediğinin nedeni aslında tam olarak bilinmiyor. Bu konu hakkında birçok rivayet bulunmakta. Düşünüldüğü zaman ise nüfusun fazla olması ya da tüketim alışkanlıklarının farklı olması da olabilir.

cinliler yiyeceklerini nicin cubuklarla yerler

Bir rivayete göre, vakti zamanında Çin imparatorlarından bir tanesi halkın ayaklanmasından korktuğundan dolayı eritilip silah olarak tekrar kullanılabilecek metal olan her şeyin toplanmasını istemiş.Ellerinde bulunan kaşık, bıçak ve benzeri şeyleri vermek zorunda kalan Çinliler bu durumda çaresiz kalınca bambu kamışlarından yapılmış ince çubuklar ile yemek yemeye alışmak zorunda kalmışlar.

Çinliler Yemeklerini Neden Çubuk İle Yerler?

Aklan daha yatkın gelen bir diğer rivate göre ise çubuk ile yemek yeme adeti Çinlilerin yiyeceklerini küçük parçalara bölerek yemek yeme alışkanlıklarından ve buna bağlı olarak zaman içerisinde çok önemli bir ihtiyaçtan kaynaklamakta.

Zaman geçtikçe sebzeleri ve etleri çok küçük parçalara ayırarak, yağ içerisinde kızartmanın hem hızlı pişmeyi hem de odundan tasarruf sağlanmış olduğunu görmüşler.

cinliler yiyeceklerini nicin cubuklarla yerler 2

O dönemlerde ağaç sıkıntısı sebebi ile yemek masası kullanmak zenginlere mahsus bir lüks olmasından dolayı insanlar bir elleri ile yiyecek ya da pirinç tabağını tutuyor, yemek yemek için ise sadece diğer ellerini kullanabiliyorlarmış.

Çinlilerin yemeklerinin bol soslu olduğunu söyleme ihtiyacı duymuyoruz. Yerken çubukları kullanmak, her türlü yemeği tek el ile yemek zorunda kalan Çinlilerin bütün parmaklarının kirlenmesi sorununu çözdüğünden dolayı hızlı bir şekilde yayılmış. O dönemlerde çubukların azı ağaçtan, çoğunluğu ise kemik ve fildişinden yapılmaktaymış.

cinliler yiyeceklerini nicin cubuklarla yerler 3

Günümüzde ise ne metal ne de ağaç kıtlığı bulunmakta. Zaten olarında yerini artık sentetik ürünler çoktan almış halde. Ne var ki sadece Çin’de değil, diğer ülkelerdeki bir çok insan bile bir Çin lokantası bularak, çubuklar ile yemek yemeğe uğraşıp, Çin imparatorunun ya da odun yokluğunun yaratmış olduğu eziyete seve seve hatta para vererek katlanıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu