Cilt SağlığıKişisel Bakım

Cilt İçin Yararlı Doğal Yağlar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Cilt için faydalı ve sağlıklı doğal yağlar nelerdir?

Kışın sert havalarla yüzünü göstermeye başladığı bu zamanlarda en çok dikkat etmemiz gereken şeylerden biri cildimizin sağlığıdır. Cildimiz vücudumuzu dış faktörlerden koruyan en önemli bariyerdir. Bu yüzden cildimizin sağlığı demek tamamen sağlıklı olmamız demektir. Bunun için beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmek cilt sağlığı için ilk sırada gelmektedir. İkinci sırada ise dış faktörlere karşı koruma amaçlı doğal ürünlerle desteklemek gelir. Bunların en faydalıları ise doğal yağlardır.

1- Badem Yağı

Badem Yağı içerisinde bolca A ve K vitaminleri barındırmaktadır. Doğal yağlar arasında cilt ve saçlar için en faydalı yağlar arasında yer alır. Cildi nemlendirerek çatlak oluşumlarını engeller. Aynı zamanda da cildin sahip olduğu yumuşaklığı geri verir. Bal ile karıştırılırsa kış soğuklarının etki ettiği dudaklarda oluşan çatlakları önler. Limonla karıştırılarak kullanılırsa gözenekleri açarak cildi derinlemesine temizler. Badem yağı, kaş, kirpik, saç ve sakalların gürleşmesine de yardımcı olur.

2- Jojoba Yağı

Jojoba çölde yetilen bir çalı türüdür. Normalde sanayiden parfüm yapımına pek çok alanda kullanılır. Jojoba tohumundan elde edilen bu yağ, eski zamanda yerlilerin en şifalı ilacı olmuştur. Deri kanserinde yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Nem oranı çok yüksek bir yağdır. Ciltte elastikiyet seviyesini dengeler. Ciltte akne eğilimlerinde kullanılabilir. Saçlarda deri bozukluklarına iyi gelir ve saçların canlılıkla yumuşaklığını korur.

3- Argan Yağı

Fas’ta Arganio Spinosa ağacının çekirdeklerinden üretilen yağdır. Cilt ve saç bakımında etkili olsa da yemeklerde de tüketilmektedir. Cildin yaşlanmasını önler, nemlendirerek canlılığını korur. Sivilce ve siyah noktalara iyi gelmektedir. Saçlarda parlaklığını geri kazandırmaya yarar.

4- Lavanta Yağı

Parfümlerinde temelinde yer alan mis kokusuyla Lavanta yağı birçok derde en doğal devadır. Saçların beslenmesine, cildin dezenfekte olmasına ve kan dolaşımını arttırmasına yardımcı olur. En doğal stres azaltıcı, sinir gidericidir. Ağrıları hafifletme ve uyku sorununu düzenleme gibi işlevleri bulunur. Yorgunluk gidermek için bir damla lavanta yağı yeterli olur.

4 685x417

5- Kantaron Yağı

Ciltte oluşan yara, kesik ve deri problemlerinin bir numaralı ilacıdır. Yaraların hızlı ve izsiz bir şekilde iyileşmesini sağlar. Düzenli kullanımı ciltte renk çeşitliliğini ortadan kaldırır. Kantaron yağında en dikkat edilmesi gereken nokta güneşle temasıdır. Yağ ile güneş uzun süre etkileşimde olursa faydasından çok cilt lekesi gibi zararı olabilmektedir.

6- Shea Yağı

Afrika’da yetişen shea ağacının tohumlarından elde edilen yağ A, D, E ve F vitamini açısından çok zengindir.  Saç bakımında kullanılan bir yağdır. Ciltte nemlendirme amaçlı kullanılır. Hassas ve kuru ciltler için uygun bir yağdır. Katı halde bulunan bir yağdır. Kokusu itibariyle Hindistan cevizi yağına benzer.

7- Hindistan Cevizi Yağı

Son zamanların en popüler yağlarından biridir. Yemeklerde kullanıldığı gibi ciltte de kullanıldığında büyük fayda sağlar. Özellikle saç bakımında kullanılsa da, cilt bakımında kullanıldığında kırışıklıklara iyi gelir. Kötü koku gidermek amaçlı deodorant işlevinde de kullanılabilir. Hoş kokusuyla vücuda sürmeye çok uygun bir yağdır. Cildi yumuşatıp ve nem dengesini korurken akne oluşumlarına da engel olur.

 

Doğal Cilt Bakım Yağları 

https://www.youtube.com/watch?v=wBOE5eh8Kws

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu