Kişisel Bakım

Çilek Bacak Nedir, Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Çilek bacak, kadınların problemlerinden birisidir. Epilasyondan sonra bacaklarınızda küçük siyah noktalar fark ettiniz mi? Bu durum “çilek bacaklar” olarak bilinir. Her şeyden önce, bu durumun birçok nedeni olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak iyi haber şu ki, çilek bacakları kalıcı bir sorun değil, doğru uygulama ve tedavi ile zamanla bu can sıkıcı noktalardan kurtulmak mümkün.

Çilek Bacak Nedir, Nasıl Geçer?

Çilek Bacak Nedir?

Çilek bacakları bazı cilt tiplerinde diğerlerine göre daha belirgindir ve kıl köklerindeki koyu lekeleri veya çilek çekirdeğini andıran gözenekleri tanımlamak için kullanılır. Bu lekelerin nedeni gözeneklerin fazla yağ, ölü deri hücreleri, bakteriler veya üçünün kombinasyonu ile tıkanması ve foliküllerin koyulaşmasıdır.

Çilek bacakları rahatsız edici görünse de tamamen zararsızdır. Genellikle ağrı veya kaşıntıya neden olmaz. Uyluklar, kolların üst kısmı ve sırt dahil olmak üzere kıl köklerinin olduğu her yerde görülebilir.

cilek bacak nedir nasil gecer3

Çilek Bacaklar Neden Oluşur?

Çilek bacakların görünümünde farklı sebepler rol oynayabilir. İşte bu faktörlerden bazıları:

  • Tıraş bıçağı kullanmak,
  • Tıkanmış gözenekler,
  • Folikülit,
  • Keratoz pilaris (tavuk derisi hastalığı),
  • Aşırı kuru cilt,

Farklı tetikleyiciler olsa da çilek bacakların en yaygın nedeni yanlış epilasyon yöntemidir. Tıraş bıçağı veya epilatör ile epilasyon yaptığınızda tüyleriniz kökünden alınmaz, mümkün olduğunca köküne yakın kesilir. Çoğu zaman yakınlık olması gerektiği kadar yakın değildir.

cilek bacak nedir nasil gecer2 768x432 1

Çilek bacak batması epilasyondan bir veya iki gün sonra eğer kıllar çevre deriden daha koyu ise görülebilir. Künt, eski bir tıraş bıçağı kullanırsanız, bakteriler yeni açılan saç köklerine kolayca girebilir. Kör bir tıraş bıçağı da cildi kesip tahriş edebilir ve batma hissine neden olabilir. Bu, karanlık noktaların daha görünür hale geldiği anlamına gelir.

Nemlendirici bir tıraş ürünü kullanmamak, aynı bölgeyi birden çok kez tıraş etmek, tıraşlar arasında tıraş bıçaklarını durulamamak, tıraş makinesine çok fazla baskı uygulamak, duşta aşırı sıcak su kullanmak gibi farklı faktörler de tartışılabilir.

Pul pul dökülmesi gereken cilt, kuru cilt ve aşırı ölü cilt hücreleri nedeniyle gözenekleri tıkayabilir. Nemsiz cilt tıraş olurken daha hassas hale gelir. Bu, çilek bacaklarının ortaya çıkmasına ve gamzelerin oluşmasına yol açar.

Sıcak veya nemli havalarda ter tutmayan dar giysiler veya egzersiz yaptıktan sonra uzun süre değişmeyen giysiler giymek, bakterilerin gözenekleri tıkaması için mükemmel bir ortam oluşturur. Yağ ve ölü deri ile tıkanmış saç kökleri ve gözenekler bakterilerle daha da tıkanarak şişliklere, sivilcelere ve daha kötüsü enfeksiyonlara yol açar.

Çilek Bacaklar Nasıl Geçer?

cilek bacak nedir nasil gecer1

Pürüzsüz bacaklara sahip olmak için onlarca yöntem denemiş olsanız bile, yine de pütürlü ve sivilceli bir görünüme sahip olmak can sıkıcı olabilir. Çilek bacak tedavisi aslında çok basittir. Çoğu zaman, bu lekeler cilt bakımı rutininizde yapacağınız birkaç değişiklikle önlenebilir veya tedavi edilebilir.

Evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile çileği önleyerek pürüzsüz bacaklara sahip olabilirsiniz. Eğer bu yöntemler etkisiz ise asıl sebebi anlamak için bir uzmana danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Peeling Yapın

Çilek bacak peelingi ilk adımdır. Tıraştan önce cildinizi hafif peeling ile hazırlayın. Bu, cildinizin tıraş makinenizi tıkayabilecek ve matlaştırabilecek ölü deri hücrelerinden olabildiğince arınmış olmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Düzenli pul pul dökülme sadece çilek bacaklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tekrarlanmalarını da önler. Ölü deriden kurtulmak için farklı yöntemler de kullanabilirsiniz.

Bunun dışında kuru fırçalama, balkabağı lifi vb. deneyerek ölü deriyi atabilir, yeni tüylerin çıkmasını sağlayabilir ve batıkların önüne geçebilirsiniz. Amaç, çilek bacaklarının görünümünü kötüleştirebilecek iltihaba neden olmadan ölü deriyi çıkarmaktır. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken cildinize karşı nazik olmalısınız.

Nemlendirici Kullanın

cilek bacak nedir nasil gecer4

Duştan hemen sonra vücut hala ıslakken cilde nemlendirici uygulamak, cilt yüzeyindeki suyun buharlaşmasını engelleyerek cilde daha derinden nüfuz etmesini ve nemlenmesini sağlayacaktır. Bu noktada cildin doğal olarak yüksek yağlarından biri olan ve birçok nemlendiricide bileşen olarak kullanılan seramidler içeren bir vücut nemlendiricisi kullanabilirsiniz.

Unutmayın, yeni yıkanmamış olsa bile cildinizin neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden özellikle çilek bacaklarından kurtulmak istiyorsanız duş almasanız bile losyon ve nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Keskin ve Temiz Olan Tıraş Bıçağı Kullanmalısınız

Hijyen açısından da önemli olan temiz tıraş bıçağı kullanmak, çilek bacak için de oldukça önemlidir. Tıraş bıçaklarında 5 başlıklı olanlar bu konuda oldukça başarılıdır. Tıraş bıçağının kuru cilde sürülmemesi de gerekmektedir. Kuru cilde sürülen tıraş bıçağı çilek bacak için zararlıdır. Tüyleri tıraş bıçağıyla çıkış yönünden alınız.

Sıcak Su Kullanmayın

Sıcak su ile alınan duşlarda çilek bacak oldukça artar. Cildin alması gereken nemi, sıcak su emer. Bu yüzden cildi kurutur ve soyar.

Çilek Bacak İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=3XcTJx0iQKY&pp=ygUMw4dpbGVrIEJhY2Fr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu