Cilt Sağlığı

Cildimiz ve Bedenimiz Neden Yaşlanıyor?

Neden Yaşlanıyoruz ?

instagram takipçi hilesi

Cildimiz ve Bedenimiz Neden Yaşlanıyor?

Cilt ve beden yaşlanması birbirinden farklıdır. Bedenin yaşlanması, organların işlevselliğine cildin yaşlanması ise, çevresel etkenlere ve beslenmeye dayanır.Cildin dıştan yaşlanmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır.İç yaşlanma ise organların çalışma sistemi ile alakalıdır. Her iki durumda da sonuç aynıdır. Cilt ve beden belli bir aşamaya geldikten sonra işlevsellik ve metabolizmanın sistemi bakımından değişmeye başlar.

İç organların yaşlanma nedeni ,zararlı içeceklerin çok fazla tüketilmesidir. Aklımıza ilk gelen zararlı maddelerin arasında başta alkol daha sonra sigara yer almaktadır. Bunları fazla tüketen birinin daha hızlı yaşlanması ve gençlik hormonlarının daha erken yaşta tıkanmasına neden olur. Bu da yaşlılık için etkin bir faktör olabilmektedir.

hormonlu gida

Cildi diğer dış etkenlere bağlı yaşlanması ise çeşitli hormonlu gıdaların tüketilmesi,yanlış diyet ve beslenme şekilleri,cilde sürekli uygulanan yanlış bakım kürleri ve kimyasal madde içeren kozmetik ürünler,trafiğin içinde egzoz dumanını fazlasıyla almak,çevre ve su kirliliği,cildin yorduğundan daha çabuk zarar görmesini sağlar. Cilt temizliği hissetmediği sürece çevreden almış olduğu olumsuz etkiler ile yorulmaya hatta nefes almamaya başlayacaktır.Her türlü gaz,egzoz ,sigara dumanı,mangal dumanı gibi dumanlar cildin erken yaşta yaşlanmasına neden olur.

Güneş almak sağlıklı ve faydalı bir besindir. D vitamini içerdiğinden kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Fakat her güneş ışını faydalı olacağının garantisini vermez. Bazı zararlı güneş ışınları cildin tek düşmanıdır ve bu ışınlar cilt kanserine bile yol açabilir. Güneşlenmeyi havanın nem ve sağlık koşullarına uygun şekilde yapınız. Bazı kuru ve bunaltıcı güneşler zararlı olabilmektedir. Dışarı öncesi cildi besleyen güneş kremini sürerek cildin çeşitli zararlı ışınlardan hasta olmaması için önceden önlem alabilirsiniz. Bu cildin daha genç kalmasına hatta bedenin yavaş yaşlanmasına ayrıcalık tanıyacaktır.

yaslanma

 

Beslenmenin erken yaşlanma ile ilgisi yanlış seçimlerden ibaret olmasıdır.Yanlış beslenme ve abur cubur tüketme,sağlıksız gelişime yol açar. Bununla beraber,çok yağlı,kızartma türü besinler cildin ana düşmanıdır. Cildi besleyen kalsiyum içerikli ve zengin lif içerikli besinlere öncelik vermeniz gerekir. Beslenme düzeni öğün atlamadan olmalı ve beslenme şekli sadece katı besinlerden ibaret olmamalıdır. Ayrıca her gün 2 litre su içme alışkanlığına sahip olan bir bireyin organları daha güzel çalışacak,kansızlık ve hücre ölmeleri yaşanmayacaktır. Suyun yaşlanmayı durdurduğunu unutmayınız.

Suyu az tüketen insan hem,bedenen hem de cilden yaşlı görünecek,erken yaşta yaşıtlarından daha yaşlı görünecektir. Geç ve güzel görünmenin formülü suyu yeterli bir şekilde tüketmektir.Sebze yemekleri her gün mutlaka tüketilmeli,özellikle meyve ihtiyacı her ara öğünde azda olsa tüketilmelidir.Çeşitli cilt bakım kürleri için cilde iyi gelen bitkisel doğal kürler haftada en az 2 kere cilde uygulanmalıdır. İyi ve kaliteli bir uykuda yaşlanmayı geciktirir. Sağlıklı günler dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu