İlişki KonularıYaşam

Cilde Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

instagram takipçi hilesi

Cilde Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı? Pek çok insanın en önemli aksesuarlarından bir tanesi kokudur. Bir ortama girdiğinizde sizinle birlikte gelen tek şey kokunuzdur. İlk izlenim için için karşı tarafa ulaşan etkileyici bir koku çok önemlidir. Burada ise yardımımıza parfümler yetişiyor.

Parfüm seçerken dikkat etmeniz ve özellikle de cilt tipinize uygun olan parfümleri seçmeniz gerekmektedir. Bu tarz önemli noktalara dikkat ettiğiniz zaman parfümün zararlı etkilerinden en az şekilde etkilenmiş olursunuz. İşte cilde göre parfüm seçimi…

Cilde Göre Parfüm Seçimi

Cilde Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı? 

Yağlı Ciltler İçin Parfüm Seçimi

Parfüm söz konusu olduğu zaman yağlı ciltler oldukça avantajlıdır. Vücut tarafından üretilen yağlar koku yağlarını tutar ve daha uzun süre durmasını sağlar. Yağlı ciltler için kalıcılığı fazla olmayan narenciye temalı parfümler daha uygundur. Bu tarz parfümler cildinizde tutunarak daha fazla kalıcı olabilir. Narenciye ve yeşil temalı parfümlere yağlı ciltler için daha uygundur.

Kuru Ciltler İçin Parfüm Seçimi

Yağlı ciltlerin aksine kuru ciltlerde koku daha hızlı kaybolur. Yağ eksikliği kokunun havaya hızla yayılmasına neden olabilir, bu nedenle çok kuru cilde sahip kişiler kokunun etkilerini birkaç saat içinde hissedeceklerdir. Kuru bir cildiniz varsa, hafif bir üst nota çabucak solabilir, bu nedenle sevdiğiniz bir temel notaya sahip bir koku arayın.

Alt notalar genellikle daha ağır ve daha derindir, yağa sabitlenirler, böylece kuru ciltte daha uzun süre kalırlar. Bir koku denediğinizde hemen karar vermeyin, bırakın alt nota ortaya çıksın ve beğenip beğenmediğinizi görün. Kokunun daha kalıcı olması için parfümünüzü sıkmadan önce cildinize kokusuz bir nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Karma Ciltler İçin Parfüm Seçimi

Karma ciltler için koku önerisi geliştirmek biraz zor çünkü her karma cilt aynı yağ dengesine sahip değil. Bu noktada karar sizin zevkinize kalmış. Kendi ruh halinize göre mevsimsel parfümler seçebilirsiniz. İş, spor ve farklı tarzda ortamlar için kendi parfümünüzü belirleyebilirsiniz.

Cilde Göre Parfüm Seçimi

Cilt İle Parfüm Etkileşimini Sağlayan Faktörler

Parfüm İçin En İyi Zemin Nemli Vücuttur

Cildiniz ne kadar nemli ise parfümün tutunması o kadar fazla olur. Cildinizi sadece topikal nemlendiricilerle desteklemekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, iyi bir hidrasyon sağlamak için günde en az bir litre su içilmesi önerilir. Çok su içen kişilerin cildi gevşer ve nem içeriği artar. Bu sadece kokunun performansını iyileştirmekle ilgili değil.

Parfüm ve PH Değerleri

Cilt temizleme malzemelerinin tanıtımında sıklıkla PH’dan bahsedilir. PH, ciltteki hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu temsil eden Latince “Potentia Hydrogenii”nin kısaltmasıdır. Normal cildin pH’ı yaklaşık 5.5’tir. Cildiniz yerinde dengeliyse, kullandığınız koku çok uzun süre dayanır.

Normal pH değerine sahip cilt, nemli ve rahat hissetmenizi sağlar. Pullanma, kızarıklık, yanma ve şiddetli akne yaşarsanız, sorunun temel nedenini bulmak için bir dermatoloğa danışın. Asidik cilt yapısı cildin dengesini bozar ve koku performansı düşer.

Yiyecek ve Parfüm İlişkisi

Yediğimiz yiyecekler kokumuzu etkiler. Bol miktarda et ve soğan tükettiğimiz zaman derimizin kokusu değişir. Duş sonrasında bile cildimizin kokusunda değişiklikler meydana gelir.

Fiziksel Aktivite ve Parfüm

Aktif bir yaşantı süren bir kişi ile pasif bir yaşam kişinin arasında koku konusunda da farklar vardır. Aktif kişilerde parfümün daha uzun süre kaldığı görülmüştür. Bun sebebi ise o kişilerin cildinin nemli olmasıdır. Çok hareketli bir kişi iseniz parfümünüz daha kalıcı olur.

Cilde Göre Parfüm Seçimi

Cilde Göre Parfüm Seçimi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu