Beslenme ve Diyet

Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları Neler? Çiğ Yumurta İçmenin 10 Faydası

Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları

instagram takipçi hilesi

Çiğ yumurta içilir mi hiç demeyin! Çiğ yumurta içmek birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Uzmanlar haftada bir defa da olsa yumurtanın çiğ içilmesini öneriyor. İşte, çiğ yumurta içmenin faydaları.

çiğ yumurta içmenin faydaları

Yumurta Besin Değeri

Yumurta zayıflamak, sağlıklı beslenmek veya tedaviyi destekleyici amaçla uygulanan diyet listelerinde mutlaka vardır. Yumurtanın 100 gramında 154 kcal kalori bulunur. Yumurta  protein, folik asit, fosfor, demir, çinko açısından zengindir. Anne sütünden sonra en yüksek protein miktarı yumurtada bulunur.

Yetişkinlerin haftada 2-3 gün yumurta tüketmeleri önerilir. Yumurta birçok farklı şekilde pişirilebilir. Yağda pişirilmiş yumurtada protein, vitamin, mineral kaybı fazla olduğundan haşlanmış yumurta tüketilmesi önerilir. Yumurta haşlanırken içindeki protein, vitamin ve mineraller sudan ve ısıdan korunur. Bu nedenle haşlanmış yumurta tüketilmesi önerilir. Yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi de oldukça faydalıdır.

çiğ yumurta içmenin faydaları

Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları

Yumurta sarısında birçok vitamin bulunur. Bu vitaminler şunlardır: tiamin, roboflavin, niasin, B6 vitamini, B9 vitamini, A vitamini, B12 vitamini, E vitamini, D vitamini, K vitamini. Yumurta beyazı, yani yumurta akında ise %90 su ve %10 protein vardır. Çiğ yumurta tüketerek bu vitaminleri tamamen almak mümkün olur. Bu nedenle lezzetli olmasa da çiğ yumurtanın mutlaka tüketilmesi önerilir. İşte çiğ yumurta içmenin 10 faydası.

  1. Ses tellerinin güçlenmesini sağlar ve boğaz enfeksiyonunun azalmasına yardımcı olur.
  2. Vücutta birikmiş toksinlerin atılmasını sağlayarak ödem oluşmasına engel olur.
  3. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirici etki gösterir ve cildin genç kalmasını sağlar.
  4. Bağırsak parazitlerini ve böbrek taşını temizler, kum oluşumunu önler.
  5. Protein içeriği sayesinde kemik gelişimini destekler ve daha güçlü iskelet yapısı sağlar.
  6. Sinir damarlarının yapısını güçlendirerek beyin gelişimine katkıda bulunur.
  7. İltihaplı hücrelerin oluşumunu önler.
  8. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.
  9. Göz sağlığını korur.
  10. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların oluşmasını önler.

çiğ yumurta içmenin faydaları

Çiğ Yumurta İçmenin Zararları Var Mı?

Çiğ yumurta göz sağlığından beyin sağlığına, bağırsakların korunmasından bağışıklığın güçlenmesine pek çok açıdan faydalıdır. Bununla birlikte çiğ yumurtanın bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar yaratması mümkündür. Bu nedenle çiğ yumurta tüketmeden önce yumurtaya alerjiniz olup olmadığından emin olmalı, yumurtanın son tüketim tarihini geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz. Ayrıca kolesterol yüksekliği sorununuz varsa çiğ yumurta tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Çiğ Yumurta Nasıl İçilir?

Çiğ yumurta içmenin faydaları oldukça fazla olsa da tat ve koku bakımından çiğ yumurta içmek pek de kolay değildir. Daha kolay içebilmek için 1 bardak süt ile karıştırabilirsiniz. Sabah tok karnına süt ile birlikte çiğ yumurta içtiğinizde daha enerjik şekilde güne başlayabilirsiniz.

İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu