Beslenme ve Diyet

Çiğ Tüketilmesi Gereken 9 Besin

instagram takipçi hilesi

Çiğ Tüketilmesi Gereken 9 Besin

Bazı yiyeceklerin pişirildiğinde bozulduğu çok eski zamanlardan beri bilinen bir gerçektir. Son yıllarda sağlıklı beslenme trendinin artmasıyla birlikte nasıl yediğiniz ve nasıl tükettiğiniz giderek daha önemli hale geldi. Pişirildiğinde kaybolan bazı sebze ve meyveler var ve çiğ yemek trendi giderek daha fazla takipçi kazanıyor.

Pişirme genellikle gıdaların bazı besin özelliklerini kaybetmesine neden olur. Sebze ve meyveler vücuda gerekli vitamin ve mineralleri sağladığından, dengeli ve sağlıklı herhangi bir diyette gerekli bir besin grubudur. Ancak bazı meyve ve sebzeler özelliklerini ve faydalarını en iyi çiğ yenildiğinde korurlar.

Brokoli

cig tuketilmesi gereken dokuz besin1

Brokoli, kanser, kalp hastalığı, iltihaplanma, depresyon ve diğer birçok ciddi sağlık sorununu önlemeye yardımcı olan bir fitokimyasal olan yüksek miktarda sülforafan içerir. Araştırmalar, brokoli pişirilmek yerine yenildiğinde vücudumuzun sülforafanı daha hızlı emdiğini gösteriyor. Brokoliyi mikrodalgada pişirmek, kaynatmak veya sotelemek sebzenin C vitamini seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Çiğ brokoliyi sevmiyorsanız, buharda pişirmeyi deneyin. Bu pişirme yöntemi, besinleri korumanın en iyi yoludur.

Soğan

cig tuketilmesi gereken dokuz besin2

Soğanlar, bir flavonoid olan yüksek kersetin konsantrasyonları sayesinde kanserle mücadele de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunar. Soğanları çiğ yiyerek kanserle mücadele özelliklerini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Soğan pişirmek kanserle savaşan fitokimyasalların faydalarını azaltır.

Soğan, kardiyovasküler hastalıkları önleyebilecek maddeler içerir. Araştırmalar, fırında pişen çiğ soğanların 30 dakika içinde kalp sağlığına iyi gelen özelliklerini tamamen kaybettiğini göstermiştir.

Kara Lahana

cig tuketilmesi gereken dokuz besin3

Turpgillerden bir sebze olan lahana, mirosinaza maruz kaldığında hastalıklarla savaşan farklı bir bileşiğe dönüşen glukozinolat adı verilen bileşikler içerir. Ancak çalışmalar, ısının mirosinazı etkisiz hale getirdiğini göstermiştir. Bu nedenle pişmiş lahana, çiğ lahanadan farklı özelliklere sahiptir.

Pancar

cig tuketilmesi gereken dokuz besin4

Pancar, beş temel vitamin, kalsiyum, demir, potasyum ve protein de dahil olmak üzere birçok sağlıklı besin açısından zengindir. Ayrıca yüksek düzeyde lif ve folik asit (B9 vitamini) içerirler. Ancak pişmiş pancar, folatın ve diğer vitamin ve minerallerinin %25’ini kaybeder. Salatalara renk katmak için rendelenmiş pancar ekleyin veya diğer çiğ sebzeler veya turunçgillerle birlikte çiğ pancar salatası yapın.

Ananas

cig tuketilmesi gereken dokuz besin5

Araştırmalar, taze ananas suyunun, kolondaki iltihabı ve kolon çevresindeki anormal doku büyümesini azaltmada haşlanmış ananas suyundan daha etkili olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, farkı taze meyve suyunda daha yüksek bromelain seviyelerine bağladılar.

Domates

cig tuketilmesi gereken dokuz besin6

Düşük kalorili domatesler harika bir besindir çünkü çoğunlukla sudur ve likopen ve vitamin bakımından zengindir. Yüksek C vitamini içeriğini korumak için onları çiğ biberlerle birleştirebilirsiniz. Domateslerdeki yüksek C vitamini ısı ile kaybolur.

Acı Biber

cig tuketilmesi gereken dokuz besin7

Biber tozu, bir yemeğe lezzet katmanın hızlı ve kolay bir yoludur, ancak acı biber en iyi çiğ olarak yenir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alan kırmızı biber, portakaldan neredeyse 3 kat daha fazla C vitamini ile mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ancak ısı bu temel besin maddesini yok eder.

Araştırmalar, biberin diğer biberlere göre daha fazla antioksidan içerdiğini gösteriyor. Bu onları kanser, diyabet, Alzheimer hastalığı ve diğer birçok hastalık riskini artıran oksidatif hasara karşı mükemmel bir besin yapar.

Yaban Mersini

cig tuketilmesi gereken dokuz besin8

Flavonoidler adı verilen güçlü antioksidanlar bakımından zengindirler. Onları çiğ yemek size tüm faydaları sağlayacaktır. Araştırmalar yaban mersini pişirmenin polifenol seviyelerini azalttığını gösteriyor.

Sarımsak

cig tuketilmesi gereken dokuz besin9

Soğan gibi sarımsak da kalp dostu maddeler içerir, ancak kardiyovasküler koruyucu özellikleri soğan gibi ısıdan etkilenir. Araştırmalar, sarımsağı 200°C’de 6 dakika ısıtmanın kalp sağlığına zarar veren özelliklerini tamamen yok ettiğini göstermiştir. Araştırmalar ayrıca ısının sarımsaktaki alliinaz enzimini etkisiz hale getirebileceğini gösteriyor.

Sarımsağı 20 dakika kaynatmak antibakteriyel özelliklerini tamamen yok ederken, mikrodalgada 1 dakika pişirmek kansere karşı koruyucu özelliklerinin %100’ünü yok eder. Sarımsakları ezmek ve ısıtmadan önce 10 dakika bekletmek kanserle savaşan etkilerini kısmen geri getirebilir, ancak pişmiş sarımsak çiğ sarımsaktan yüzde 30 daha az etkilidir.

Çiğ Tüketilmesi Gereken Besinler İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu