Yaşam

Ceviz Nasıl Yetiştirilir? Ne Kadar Sürede Yetişir?

instagram takipçi hilesi

Bugün, Ceviz yetiştirecek kişilerin bilmesi gereken konulardan biri olan Ceviz Nasıl Yetiştirilir? Ne Kadar Sürede Yetişir? konulu yazı ile sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Hazırsak yazıya geçelim…

Bütün meyve ağaçları gibi ceviz de tohumdan yetiştirilir. Ceviz ağaçları ilk 10 yıl içinde genellikle meyve vermezler.

Ceviz Nasıl Yetiştirilir? Ne Kadar Sürede Yetişir?

Ceviz Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz yetiştirmenin ilk kuralı yeni hasat bir ceviz bulmaktır. Pazarda bulunan cevizler kurutulmuş şekli ile kabuklu olduğu için filizlenemez. O yüzden kurutulmamış ve taze tohum şeklinde ceviz bulunması gerekmektedir.Eğer bulunabiliyorsa yeni hasat şekliyle ceviz bulunmalıdır.

Yeni hasat kabuklu cevizi ise eldiven yardımıyla yeşil ve kahverengi kabuğuna zarar vermeyecek şekilde çıkarmalıyız.

Eylül, ekim aylarında doğal tohum şekliyle bir miktar seçilmelidir. Buraya kadar anlattığımız şekilde uygulanan ceviz tohumu bulma işlemi uygulandığı taktirde yüksek verim vermektedir. En az ortalama %50 oranında ceviz filizlenecek ve genç ceviz ağaçları elde edilecektir.

Elde edilen kabuklu ceviz ilk olarak 2-3 gün suda bekletilmelidir.

Daha sonra bekletilen cevizleri nemli bir toprağa genellikle bir poşetin içine aktarmalıyız.

İçi toprak ve ceviz dolu poşet 3-4 ay kadar buzdolabında bekletilmelidir. Bundan sonraki süreçte gözle görülür şekilde filizler fark edilir.

Buzdolabına alternatif olarak eylül, ekim aylarında toprağa ekilen cevizler kışı toprak içinde de geçirebilir. Ancak toprak da zarar gelebilecek hayvanlara karşı da korunmalıdır.

Kısacası direk toprağa ya da bir saksı içine dikilebilir.

ceviz yetiştirme

Filizlenen cevizlerin 3 cm derinliğe kadar yerleştirilmesi ve üzerine belli bir miktar toprak atılması da önerilmektedir.

Dikilen filizler genellikle oda sıcaklığında güneş ışığına yakın olacak şekilde bırakılmalıdır.

Bundan sonra ki en önemli işlem filizlerin nemli bir ortamda tutulmasıdır. Bu işlemi ilkbahar mevsimine kadar devam ettirmeliyiz.

İlkbahar mevsiminde belli bir yüksekliğe ulaşan cevizleri daha büyük bir alana ya da bahçeye dikmeliyiz.

Ceviz ağaçları İngiliz ve kara cevizi olarak ikiye ayrılır. İngiliz cevizleri aynı zamanda İran kökenli İran cevizi olarak da bilinmektedir. Kara cevizler ise Kuzey Amerika kökenli olarak bilinmektedir. Bu ağaçlar yaprak dökme özelliği ile karşımıza çıkar ve 100 yıldan fazla bile yaşadıkları bilinmektedir.

Kara cevizler marangoz işçiliğinde kullanılan ağaçlara örnektir.

İngiliz cevizleri genellikle mobilya, marangozluk işçiliğinde kullanılmazlar. Bu ağaçlar ceviz yetiştiriciliğinde karşımıza çıkarlar.

Batı ülkelerinde yatırım olarak görülen kara cevizler. tahta ve ahşap sanayi gibi pek çok alanda sıklıkla kullanılmakta ve üretilmektedir.

ceviz ne kadarda yetişir

Kara cevizler İngiliz cevizlerin daha fazla yüksekliğe ulaşabilmektedirler. Ortalama bir kara ceviz 40 metreye kadar büyüyebilir. İngiliz cevizlerde ise bu rakam 35 metredir.

Ceviz ağaçları diğer turunçgil ağaçları gibi fazla bir budamaya gerek duymaklar ancak yapılan budama şekli aynıdır.

Daha genç yaşta bulunan ceviz ağaçları ortalama 1 ve 2.yıllarında budanır. Bu işlem ise genç ağaçların önümüzdeki yıllarda göstereceği şekillenmeyi belirlemeye yöneliktir.

Ağaçların büyüme şekli kalitesi ve hasat kolaylığı bakımından önemlidir.

Bazı ceviz yetiştiricileri ceviz ağaçlarını sık bir şekilde dikmektedir. Daha sonra ki yıllarda bazılarını keserek kaliteli bir ceviz hasadı elde edilmesini de amaçlamaktadır.

Ceviz Ağacı Ne Kadar Sürede Yetişir?

Ceviz türüne göre değişmekte olan yetiştirme süresi ortalama yaz sonu aylarında başlar ve kasım ayı başına kadar devam eder.

Ceviz Nasıl Yetiştirilir? Ceviz Ağacı Ne Kadar Sürede Yetişir İle İlgili Videolar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu