Yaşam

Cemre Nedir?- Cemre Ne Zaman Düşer?

instagram takipçi hilesi

Cemre düşmesi ile hava ısınmaya başlar. Peki cemre nedir? Cemre düştüğü zaman bahar mevsimi gelir mi? Soğuk kış günlerinden sonra bahar ayları geldi çattı ve baharın müjdecisi senin ilk cemresi düşmesi bekleniyor. Peki cemre nedir? Halk arasında sırası ile hava, suya ve toprağa düştüğüne inanılan cemrenin ne gibi etkileri vardır? Cemre düştüğü zaman gerçekten bahar gelir mi?

cemre dusmesi nedir 3

Cemre Kelimesinin Anlamı

Arapça kökenli bir kelime olan cemre, “kor halinde ateş” anlamına gelir.

cemre dusmesi nedir 2

Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre yedi gün ara ile sırasıyla hava, su ve toprağa düşer. İlk cemrenin 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, 26-27 Şubat tarihlerinde suya ve 5-6 Mart tarihlerinde ise toprağa düştüğüne inanılır. Halk arasında doğanın uyanışı olarak da bilinen cemre düşmesi, doğanın yeşil örtüsüne tekrar kavuşması, bahar çiçeklerinin açması, meyve fidanlarının suyunu alması demektir.

Cemre düşmesi ile birlikte bahçe sezonu da açılmış demektir. Evde bulunan saksılarda, bahçede bulunan bitkilerde yenileme çalışmalarına son cemre toprağa düştükten sonra başlar. Cemre düştüğü zaman bahçeler ve saksılar yenilenir, sezon çiçeklerinin soğanları toprağa ekilir, bahçe bolca sulanır ve toprağın beslenmesi sağlanır.

İlk cemre hava düşer ve önce hava ısınır. Baharın müjdecisi olan cemre, suya ve sonrasında toprağa düştüğünde ise hava daha fazla ısınır ve tam anlamı ile bahar yaşanır. Son cemre toprağa düştüğü zaman toprak uykusundan yeniden yaşam bulur. Bu zamanda ekilen fidanlar ve tohumlar hayat bulur.

cemre dusmesi nedir 4

Eski Takvime Göre Cemre Düşmesi

Uzun seneler boyunca halk tarafından tecrübe edilmiş bir olay olan cemre düşmesi, Türk kültüründe de önemli bir yerer sahiptir. Eskiden sene Kasım ve Hızır ayları ile ikiye bölünürdü. Bölen anlımına gelmekte olan Kasım 180 gün, Hızır ise 185 gündü.

Bizim bildiğimiz Kasım ise o zaman Kasım ayının 8’inde başlar, 46. günde Erbain, 86. günde Hamsin dönemi girerdi. Bu süreden sonra, Kasım aynın sekizinde başlar, 46’sında erbain, 86’sında da hamsin girer, kışın en soğuk doksan günü böyle geçerdir.

İlk olarak havaya düşen cemre, Kasım ayının 105. gününde suya düşen cemre Kasım ayının 112. gününde, üçüncü cemre ise Kasım ayının 119. gününde toprağa düştüğü inanılırdı.

Cemre Nedir ile ilgili Videolar

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu