Yaşam

Çarkıfelek Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çarkıfelek meyvesi, birçok farklı isimle anılan 500’den fazla farklı türü bulunan tropikal bir meyvedir. Çeşitli hastalık ve dertlere çare olan ülkemizde yeni yeni kullanımı yaygınlaşan bu meyve zengin bir antioksidan kaynağıdır. Çok fazla alanda kullanılan Çarkıfelek meyvesiyle ilgili işte tüm detaylar…

carkifelek meyvesi nedir 2 685x593

Çarkıfelek Meyvesi Nedir?

Çarkıfelek Meyvesi, daha yaygın olarak Passion Fruit yani Tutku Meyvesi olarak bilinen çarkıfelekgiller familyasından olan tropik bir meyvedir. Mutluluk meyvesi, Saat çiçeği, Passiflora gibi birçok isimle de tanınmaktadır. Tropik bölgelerde yetiştirilen Çarkıfelek’in ömrü yaklaşık olarak 6-7 yıldır. Soğuya dayanıklı olmayan bir meyvedir. Birçok hastalığa faydalı olan bu bitkinin kökeni Güney Afrika’dır. Çoğunlukla Brezilya’da üretilir.

carkifelek meyvesi nedir 4 685x514

Dışı sert ve kabuklu olan meyvenin içi sulu ve tohum dolu olduğundan boyut ve renk olarak değişik çeşitleri olan meyvenin en yaygın tüketilenleri mor ve sarı görünüşte olanlardır. Mor renkteki çarkıfelek daha küçük ve çok tatlı olduğundan daha yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle kaşıkla yemeyi tercih edenler mor renkteki çarkıfelek meyvesini almaktadır.

Çarkıfelek Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan görevi görür
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Depresyona iyi gelir
  • Strese iyi gelir
  • Uykusuzluğu giderir
  • Seratonin salgılanmasına yardımcı olur
  • Göz sağlığını korur
  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Kolesterolu düşürmeye yardımcı olur

Passion Fruit, uykusuzluk, depresyon ve stres benzeri sorunlar yaşayan kişilerde etkili olmasıyla bilinen bir yiyecektir. Bilim literatüründen çarkıfelek meyvesine passiflora denmektedir. Depresyon ve strese iyi gelerek uyku yapmasından dolayı da bu isme layık bir meyve olmuştur.

Çarkıfelek çok zengin bir antioksidan kaynağı olarak bilinir. Vücut içerisinde A vitaminine dönüştürülerek, bağışık güçlendirici etkiye sahip olur. Bunun yanı sıra iyi bir lif kaynağıdır. 18 gramlık bir çarkıfelek meyvesinde 2 gram lif bulunmaktadır. Bu bir meyveye göre oranla oldukça fazladır. Kilo vermeye yardımcı olan meyve, Kolesterol ve trigliseritleri düşürür.

Diz ağrısı gibi eklem ağrısı çeken kişilerin takviye olarak düzenli çarkıfelek meyvesi kullanımında ağrılarının azaldığıda görülmektedir.

carkifelek meyvesi nedir 3 685x513

Nasıl Tüketilir?

Çarkıfelek meyvesinin birçok farklı tüketimi bulunmaktadır. İçecek ve yiyecek olarak çeşitli şekilde kullanılan Çarkıfelek, içecek olarak çoğunlukla meyve suyu olarak tüketilir. İsrail’de Sicar ismiyle şarabı bulunur. Güney Afrika’da meyveli yoğurt yaparken Çarkıfelek’le birlikte karıştırılarak tüketilmektedir.

Sos olarak hazırlanarak tatlıların üzerine veya içerisine eklenebilmektedir. Ayrıca bir başka ürünle karıştırmadan kabuğunun içerisindeki sulu kısmı kaşık kaşıkta yemeyi tercih edebilirsiniz.

Sizler için bu tropik ve faydalı meyveyle yapılan birkaç tarife aşağıdaki videolardan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Xrairx-ic-c

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu