Yerli Kadın Ünlüler

Canan Perver Kimdir?

instagram takipçi hilesi

canan perver 9
Tam adı: Canan Perver Gürsu
Doğum tarihi: 3 Şubat 1962
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: 
Eşi: Temel Pulat Gürsu
Çocuk (ları): Emrah Gürsu
Mesleği: Oyuncu
Aktif Yılları: 1974 – 2002
imdb-logo

youtube-chanel

Hakkında

Canan Perver kimdir? Canan Perver,  Türk sinemasına henüz çocuk yaştayken girdi ve birçok sinema filminde rol aldı. 3 Şubat 1962 tarihinde doğdu. Henüz iki buçuk yaşındayken tiyatro oyuncusu olarak sektöre giriş yaptı.

Canan Perver ile Yıldız Kenter komşudur. Onun yönlendirmesi sayesinde oyunculuk ve sinema sektöründe rol almaya başladı.

1974 yılında Metin Erksan yönetmenliğinde “Şeytan” isimli filmde rol aldı. Orijinal hali Amerika’da çekilen bu film, bir çocuğun içine şeytan girmesini anlatır. Çok değerli oyuncularla birlikte rol aldı. Ayrıca bu film Türkiye’de yapılan ilk korku filmi özelliği olma özelliği taşır.

Şeytan filminde ağzına yeşil pasta kreması verilerek kusma efekti elde edilmiştir. Ancak, Canan Perver filmden sonra pastadan tiksinmiş 3 sene boyunca yiyememiştir.

İlginizi çekebilir: Yılmaz Köksal Kimdir?

Onun bu filmde rol almasının en önemli sebebi bir akrabalarının vesile olmasıdır. Anne ve babasının izni ile Şeytan filminde rol alması sayesinde, kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştır.

Şeytan filminde kendisine plastik makyaj yapılırdı ve bu makyaj 3 saat sürerdi. Makyajı bozulmasın diye yemek yemeden su içmeden beklerdi. Film esnasında dekorda kullanılan birçok malzeme yurt dışından getirtildi. O döneme göre bu tarz ekipmanların kullanılması zor ve masraflı idi.

15 yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. Kurt Kız isimli kült filmde oynadı. Genellikle çocukluğunda sıra dışı filmlerde rol aldı. Genç kız olarak rol almaya başladığında genellikle Ferdi Tayfur ile birlikte filmlerde görüldü.

Eşi Temel Gürsu ile birlikte oynadığı filmlerden bir tanesinde tanıştı. Ancak Temel Gürsu, onu ilk gördüğünde çok küçük olduğunu söylemiş film için uygun olup olmadığı konusunda tereddüt etmiştir.

Orhan Gencebay, Ümit Besen, Ercan Turgut  ve Cüneyt Arkın ile birlikte birçok filmde rol aldı. Geçmişinde oynadığı rolleri keyifle ve mutlulukla yaptığını söylerdi. Dönemin zor şartlarına rağmen filmlerde aldığı rollerden çok mutlu olduğunu, günümüz filmlerinde durumun böyle olmadığını, hatta sektörde sıkıntı yaşandığını söyledi.Sinemacılık hayatında para kazanamadığını, çalışmalarının karşılığını alamadığını belirtir.

Canan Perver Filmleri

 1. Yaz gülü
 2. Kezban
 3. 1994 – Hangimiz eşek
 4. 1982 – Islak mendil
 5. Necla
 6. 1981 Sabancık
 7. 1980 Boynu bükük
 8. Bahar
 9. 1980 Vazgeç gönlüm
 10. Pınar
 11. 1979 Aşkın Gözyaşı
 12. 1978 Kara Murat: Devler Savaşıyor
 13. 1978 Derbeder
 14. İpek
 15. 1978 Çakal Avı
 16. 1977 Cemil dönüyor
 17. 1976 Aybiçe kurt kız
 18. Aybiçe
 19. 1976 Yirmi dört saat
 20. 1974 Şeytan

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu