Yerli Kadın Ünlüler

Canan Karatay

instagram takipçi hilesi

canan 17

Tam adı: Canan Efendigil Karatay
Doğum tarihi: 2 Mart 1943
Doğum yeri: Elazığ/Türkiye
Burcu: Balık
Ailesi: Vasfiye Efendigil (annesi), Ömer Naimi Efendigil (babası)
Eşi: Ali Başak Karatay (1979 – )
Çocukları: Mehmet Rahmi Karatay
Mesleği: Akademisyen
Aktif Yılları: 1975 yılından bu yana

Sosyal Medyada

instagram-hesabi  twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Canan Karatay kimdir? Canan Karatay, hormonların salgılanma sürelerine göre bedeni izleyerek pek çok diyet programı ile kendi biçemini ortaya koymuştur.

Canan Karatay, 2 Mart 1943 tarihinde Elazığ’ın İzzetpaşa Mahallesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Evlenmeden önceki ad soyadı Canan Efendigil‘dir. Dört kardeş olan Karatay, avukat babası Ömer Naimi Efendigil, annesi fizik öğretmeni Vasfiye Efendigil‘dir.

İlkokulu Elazığ Atatürk İlkokulu‘nda okuyan Karatay, İlkokulu bitirdikten sonra Amerikan Kız Lisesi‘nde okumak için henüz 11 yaşındayken İstanbul’a gönderilmiş ve yatılı olarak okumuştur. İstanbul Amerikan Kız Lisesi’nden 1961 yılında mezun olan Karatay, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1967 yılında mezun olmuştur. Tıp fakültesinde okuduğu sırada tatil dönemlerinde Gaziantep Nizip ve Eskişehir Bardakçı köyünde gönüllü olarak görev almıştır.

Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları olarak 1972 yılında tamamlayan Karatay, İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Cardiac Center‘da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimlerine başlamıştır. 1974 ile 1976 yılları arasında İstanbul Ünversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak görev almıştır.

Bu dönemde Türkiye’de bir kardiyolog olarak kalıcı ve geçici kalp pilimplantasyonu tekniğini başarıyla uygulamış ve Koroner Yoğun Bakım’da “Vena Subklavya Ponksiyon” tekniğini yerleştirmiştir.

1976 ile 1978 yılları arasında Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi‘nde, dünyada ilk kez kalp nakli gerçekleştiren Christiaan Barnard‘ın ekibinde yer almıştır. 1979 tarihinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘nde doçent olan Karatay, yine aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü kurucularından öğretim üyesi Ali Başak Karatay ile dünya evine girmiştir. Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğlu vardır.

1979 ile 1980 yılları arasında Tunceli Munzur Dağlarında ve Toros Aladağlarında köylerde kalp rahatsızlıkları için tarama yaparak kalp hastalarının İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsüne yatmalarını sağlayarak tedavilerini gerçekleştirmiştir.

1986 yılına dek İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, Haseki hastanesinde Kardiolog olarak görev almıştır.

1987 yılında eşinin Syracuse Üniversitesi‘nde matematik felsefesi çalışmalarından ötürü, ABD‘nin New York eyaletinde yer alan bir üniversite şehri olan Syracuse‘a yerleşmiştir.

1998 yılında İstanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitüsü, Haseki Hastanesinde İç ve Kalp Hastalıkları alanında Profesör unvanını almaya hak kazanmıştır.

1997 ve 2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları aralığında Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. 2002 yılında kardiyoloji alanında gerçekleştirdiği çalışmalarından ötürü “European Cardiologist” Avrupa Kardiologu diplomasını almıştır.

Kitapları:

  1. 2018 – Gerçek Tıbbın 10 Şifresi
  2. 2015 – Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti
  3. 2013 – Karatay Diyeti’yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var!
  4. 2013 – Karatay Diyeti’yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi
  5. 2012 – Karatay Diyeti – Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si
  6. 2012 – Karatay Mutfağı – Kalıcı Kilo Verdiren Temek Tarifleri
  7. 2011 – Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu