Canan Dağdeviren Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Canan Dağdeviren
Tam adı
: Canan Dağdeviren
Doğum tarihi: 4 Mayıs 1985
Doğum yeri: Üsküdar, İstanbul, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Burcu: Boğa
Ailesi: Caner Dağdeviren, Emre Dağdeviren (Kardeşleri)
Eşi: –
Çocuk(ları): –
Mesleği: Fizikçi, Mühendis
Aktif Yılları: 2010’lu yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Canan Dağdeviren Kimdir? Canan Dağdeviren, fizikçi ve mühendistir.

Canan Dağdeviren Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Canan Dağdeviren, 4 Mayıs 1985 günü İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Annesi Adanalı, babası ise Sivaslıdır. Emre ve Caner isimlerinde iki erkek kardeşi olan Dağdeviren, henüz 5 yaşında iken babasının hediye etmiş olduğu bir kitap ile fizik alanına ilgi duymaya başladı. Büyüdüğü zaman Marie Curie’nin eşi Pierre Curie’den ilham alarak çeşitli aletler üretti.

Canan Dağdeviren Eğitimi

İlköğretim ve ortaöğretim yıllarını tamamladıktan sonra, lise eğitimine Kocaeli’nde bir Anadolu Lisesi’nde devam etti. Ancak, 1999 depremi nedeniyle okulu zarar gördü ve bu sebeple Adana Seyhan ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ne misafir öğrenci olarak eğitimine burada devam etti. Liseyi başarıyla tamamladıktan sonra, akademik yolculuğuna Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde Fizik Mühendisliği bölümünde devam etti ve 2007 yılında mezun oldu.

Eğitimine olan bağlılığını sürdürerek, İstanbul’da Sabancı Üniversitesi’nde tam burslu olarak Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2009 yılında bu programı başarıyla tamamladı.

Canan Dağdeviren, 2009 yılında Fulbright bursunu kazanarak ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan University of Illinois at Urbana-Champaign’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında doktora eğitimine başlamıştır. Bu süreçte, doktora çalışmaları kapsamında fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarını içeren geniş bir yelpazede esnek, katlanabilir, vücut içine yerleştirilebilen ve deri üstüne yapıştırılabilen/giyilebilen elektronik cihazlar üzerinde araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Canan Dağdeviren Kariyeri

Canan Dağdeviren, Türkiye’nin bilim sahnesindeki parlak isimlerden biridir. Hem Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda aktif bir şekilde çalışmaktadır hem de Harvard Üniversitesi’nde genç akademisyen olarak görev yapmaktadır. Farklı alanlardaki uzmanlıkları bir araya getirerek gerçekleştirdiği icatlarla, henüz 30 yaşına gelmeden medikal teknoloji alanında dünya çapında tanınan bir figür haline gelmiştir.

Canan Dağdeviren, aile üyelerinin geçirdiği hastalıklardan ilham alarak kanser ve kalp hastalarının yaşamlarını kolaylaştıracak önemli buluşlara imza atmıştır. 28 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle kaybettiği dedesinin ölümüyle sarsılan Dağdeviren, kendisine bir hedef belirlemiştir: 28 yaşına gelene kadar kalp hastaları için bir çözüm geliştirmek.

Bu vizyon doğrultusunda, Piezoelektrik teknolojisini kullanarak kalbin üzerine yapıştırılabilen ve kalbin atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen giyilebilir bir kalp pili icat etmiştir. Canan Dağdeviren’in tasarladığı aletlerin temelinde fizikçi Pierre Curie’nin piezoelektrik keşfi bulunmaktadır. İlk olarak giyilebilir kalp piliyle çığır açan Dağdeviren, ardından cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirmiştir.

Canan Dağdeviren’in akademik başarıları arasında 12 makale, 2 patent ve 25’ten fazla ulusal ile uluslararası ödül yer almaktadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Media Lab’de doçent unvanına sahip olan Canan Dağdeviren ve ekibi, 2023 yılında meme kanseri hastalarının genel sağkalım oranını artırmayı hedefleyen bir projeye imza atmışlardır. Bu çerçevede, tümörlerin erken evrelerde tespit edilmesini sağlayabilen giyilebilir bir ultrason cihazı tasarlamışlardır.

Canan Dağdeviren, BBC tarafından yayınlanan “100 Kadın Listesi” nde yer alan tek Türk kadın oldu.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu