Yaşam

Çamur Yağmuru Nedir, Neden Yağar?

instagram takipçi hilesi

Çamur yağmuru, rüzgarın savurduğu çöl kumunun yağmur ile birleşmesi sebebi ile meydana gelmektedir. Çöl bölgelerinden gelen kum taneleri zamanla yere çöker. Deniz olan bölgelerde sıcaklıklar ile birlikte deniz sularının bir kısmı buharlaşarak bulutlara gider. Bu buharlaşma ile birlikte su buharı ile birlikte kum taneleri de bulutlara gider.

Çamurlu su ile dolan yağmur bulutları bir süre sonra kendisini boşaltır ve yağmur meydana gelir. Yağmur taneleri kum ile dolu olduğu için yeryüzüne çamurlu olarak düşer.

çamur yağmuru

Çamur Yağmuru Neden Yağar?

Çamur yağmuru, genellikle çöl bölgelerinde görülür. Yukarıdaki kısa açıklamada da anlattığımız gibi, çöl kumu denize karıştığında ve buharlaştığında ya da bulutlara ulaştığında çamurlu yağmur meydana gelir. Türkiye’de sık sık yağmur yağdığını son yıllarda maalesef söyleyemeyiz. Fakat, rüzgarın sürüklediği yağmur bulutları bazen farklı bölgelerde yağmur yağmasına neden olur.

Eğer bu yağmur tanelerinin içerisinde kum taneleri de var ise çamurlu yağmur yağar. Ülkemizdeki çamur yağmurlara genellikle Arap yarımadasından gelen kum taneleri sebebi ile gerçekleşmektedir.

çamur yağmuru

Çamurlu Yağmur Tehlikeli Midir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, çamurlu yağmur konusunda uyarıda bulunduğunda, insanlar genellikle endişeli bir hal alır. Çamur yağmuru, insanları tehlikeye atan bir hava olgusu değildir. Sadece kirlilik açısından bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Araçların üzeri, evlerinizin camları çamurlu olabilir. Bunun dışında bilinen her hangi bir tehlike söz konusu değildir.

Ne Kadar Sürer?

Bu yağmur çeşidi ilkbahar ve yaz aylarında oldukça yaygın olarak gerçekleşir. Fakat, yılın her ayında ve gününde meydana gelebilir. Coğrafi konumu sebebi ile İspanya’ya da daha fazla görülür.

Genel olarak, atmosferik toz süspansiyonu 24 saat ila 60 saat sürer. Saatler ilerledikçe de yavaş yavaş kaybolur. Yeryüzündeki tüm tozun %70’inin Sahra Çölü’nden geldiği bilinmektedir. Tüm dünyanın ekosistemi üzerindeki etkisini anlayabilmek için bu dikkate alınması gereken çok önemli bir bilgidir.

çamur yağmuru

Çamur Yağmuru ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu