Alternatif Tıp

Çam Kozalağı Suyunun Faydaları

Çam Kozalağının Bilinmeyen Faydası

instagram takipçi hilesi

14 kozalak
Çam kozalağı oldukça özel bir bitki olmasının yanında faydaları da olan bir bitkidir. Çok az sayıda kişi tarafından bilinen özel bitkidir. Çam Kozalağının fayda ve etkileri oldukça fazladır. Bu etkiler astım ,akciğer gibi hastalıklara bile deva bir bitkidir.

Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Solunum Rahatsızlıkları: Çam kozalağı daha çok solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Bronşit,balgam ve öksürük gibi hastalıklarda şifa olarak kullanılmaktadır. Akciğerlerin temizlenmesinde yardımcı olan kozalak kötü alışkanlık olan sigaranın zehirli etkilerini de azaltmaktadır.

Saçlara Faydası: Çam kozalağı yağı saçlar için oldukça faydalıdır. Erkeklerde ve kadınlarda yaşanan saç dökülmesi problemlerinin önlenmesinde yardımcı olur. Saçların tekrar ortaya çıkmasında kakıtlanmış etkisi ile saçlarınızı yeniden sağlıklı bir şekilde çıkmasında etkili olmaktadır.

Grip ve Nezle: Özellikle kış aylarında çam kozalağının yağından reçel yapılarak tüketilmesi ile kış aylarında ortaya çıkan hastalıkları da önlemektedir.İçeriğindeki bileşenler oldukça vücut için fayda sağlamaktadır. Kozalağın içindeki pinen denilen madde sayesinde solunum rahatsızlıkları için çam kozalağı oldukça yarar sağlamaktadır.

cam kozalagi 3937

Çam Kozalağı Nelere Fayda Sağlar?

Boğaz ağrıları şikayetlerinde ve astım gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılan çam kozalağı akciğerlerin temizlenmesi için önem taşıyan bir bitkidir. Öksürüğü keser ve göğüsü rahatlatır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Vücuttaki direnci arttırarak kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissetmeniz de rol oynar. Kişideki hormonlar içinde rahatlatıcı etkisi ile kişide olumlu hisler yaratmaktadır. Bedensel olarak rahatlamayı sağlar ve uyku düzeni sıkıntısı çekenlerde kullanımı yararlıdır.

Çam Kozalağı Suyu Nasıl Yapılır?

5 tane çam kozalağını alıp doğrayın. Geniş bir kaseye koyduğunuz içi su dolu olan kapta doğranmış kozalaklar 24 saat boyunca bu suda tutulur ve 30 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan kozalağın içine şeker ya da bal katılarak günde bu sudan en fazla 1 bardak kadar tüketilmelidir.
cam kozalagi recel oldu 1486890412 1

Çam Kozalağı Suyunun Bilinen Faydaları

  • Nefes darlığı
  • Bronşit
  • Balgam
  • Halsizlik
  • Nezle
  • Mide sorunları

Çam kozalağı ayrıca diş etleri içinde yarar sağlar. Sirkeyle karıştırılan çam kozalağı diş eti sağlığı için faydalıdır. Dişlerin rahatlamasında faydalı olan çam kozalağı diş plaklarının temizlenmesinde etkilidir.Yaraların iyileşmesinde bal  mumu ile eridiğinde derinin iyileşmesini ve kabuk bağlamasında yardımcı olmaktadır. Besin değeri açısından oldukça faydalı olan çam kozalağı içeriğinde 1 bardak için besin değeri 19 mg kalsiyum,40 gr protein,14 gram karbonhidrat,3,9 g şeker 60 mg potasyum içermektedir. Bulunduğu ortamda bol oksijen sağlayan çam ormanları ise akciğer hastaları için oldukça şifa sağlamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu