Kişisel Gelişim

Büyüleyici Konuşabilmenin 5 Etkili Yolu

instagram takipçi hilesi

Konuşurken ,herhangi biri veya birilerini etkilemek ve büyülemek isteyenlerin tam da aradığı bilgi yazısı bu. Sizi dinleyenler tarafından,konuşmanızın sonunda kalpleri umut dolu ve harekete hazır bir bir motivasyonla oradan ayrılsalar harika olmaz mı?

İçinizde güçlü bir potansiyel olduğunu biliyor ama bir şeyler akmıyor gibi mi hissediyorsunuz? Ya da ortaya çıkan size yetmiyor ve içinizde bundan daha fazlası olduğuna mı inanıyorsunuz?

Kendinizi hayaller kurup büyük topluluklara konuşarak ardından,insanları söylediklerinizle büyülemek ve söylediklerinizin ardından götürmek istemez miydiniz? Bunun tam tarifi olamayabilir belki de .Ama size yardımcı olacak şeyleri biliyoruz.

steve jobs konusma etkileyici konusma sunum
Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs konuşma yaparken

Etkili konuşmak derken akla ilk gelenlerden Apple’ın kurucusu Steve Jobs geliyor.“Etkin sunum yapmanın 7 kuralı”, “Steve Jobs gibi sunumlar yapmak” gibi videolar izlendiğinde veya bununla ilgili makaleler okuduğunuzda sizi bir şeyler katacaktır. Bu bilgi yazımızı da bunların içine alabilirsiniz elbette.Ancak size tüyolar vermek isteriz.Sizi bir adım değil on adım ileri götürmek isteriz.

Bu ve bunun gibi etkili konuşmanın kurallarını okuduğunuzda veya bu kaynaklardan edindiğimiz kuralları basit ve aynı.

Konuşmak derken sunumdan yola çıkarak bununla ilgili aynı ve basit olan kurallar genelde şu şekilde;

-Sunumu yapılacak konuya hakimiyet,

-Tek mesaj ve bol görselden oluşan bir sunum formatı,

-Söylediklerinizle uyumlu enerjik ve rahat bir beden dili

-İzleyiciyi sunum boyunca uyanık tutmak için aralara serpiştirilmiş bir kaç espri olarak özetlenebilir.

Bu kurallara uyulduğunda ve üstüne tekrarlandığında sunum tekniğinizi geliştirdiğinizi fark edeceksiniz. Sunumda söylenecek olan konuşmalar; önceden düşünülüp ve çalışıldığında başarılı geçeceğini göreceksiniz. Bu sizi iyi bir sunumcu yapacaktır ama iyi bir konuşmacı yapmayacaktır.

Çünkü yi bir konuşmacı olmak kendini ifade etmektir. Kendini ifade etmek için öncelikle kendinizi iyi tanımalısınız.

İyi bir konuşmacıya dönüşmek için illa kurumsal hayattan ayrılmanıza gerek yok tabi ama bulduğunuz her fırsatı kendinizi tanımak için değerlendirin.

1. Merak edin

Merak ettiğiniz konuları bulun. Büyüleyici olmanın yolu tutkunuzu ateşleyen konuları bulmaktır. Ancak, tutku hissederseniz tutku yansıtabilirsiniz. Aklınıza hiçbir konu gelmiyorsa boş vaktinizde en çok neyle uğraştığınızı düşünün. En çok kıskandığınız insanların uğraşıları da sizin yeteneklerinizin gizli olduğu alanlar olabilir. O konuyla uğraşırken zamanı unutuyorsanız onu buldunuz demektir. Bu da yetmediyse kendinize şu soruyu sorun: Hiçbir şeyden korkmasaydım ve tüm kaynaklarım sınırsız olsaydı neyle uğraşırdım?

2. Daha çok merak edin ve daha çok araştırın

konusma etkileyici konusmalar seslenis

Bir kaşife dönüşene kadar merak etmeye, araştırmaya devam edin ve seçtiğiniz konularda derinleşin. Araştırdığınız şey sizin mesleğinizin çok dışında bir konu olabilir. Önemli olan merak duygunuzu aktive etmesidir. Yabancı dil biliyorsanız mutlaka yaşadığınız ülke sınırlarını sıklıkla aşın. İnternet sayesinde oturduğunuz yerden tüm dünyadaki bilgiye erişmek mümkün. Bunu kullanın

3.Seçici dinleyin

Dinlemek bir keşiftir. Bunu anladığınızda dinlediğiniz herkes sizi zenginleştirir. Ancak, bunun bir keşif tadı vermesi için dinleyeceğiniz kişileri siz seçmelisiniz. Anlattıkları sizi heyecanlandırmayan insanları uzun süre dinlemeyin. Herkesin konuştuğu ve bazı insanların bilinçsizce sadece konuştuğu bir dünyada yaşadığımızı kabul edin. Vaktiniz ömrünüzün bir parçası. Vakit ayıracağınız kişilerde seçici olacak kadar kendinizi sevin.

4.Meditasyon yapın

Meditasyon korkularınızdan kurtulmanın ve gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymanın harika bir yoludur. Vücudunuz için duş neyse, beyniniz için de meditasyon odur. Meditasyon yapmak için illa bir köşeye bağdaş kurup oturmanıza mumlar yakmanıza gerek yok. Tüm varlığınızla orada olabildiğiniz her aktivite meditasyon etkisi yaratır; koşmak, yüzmek, ıslık çalmak, su içmek, köpeğinizle oynamak… zamanı unuttuğunuz her şey bir meditasyondur.

5.Hareket edin ve bunu alışkanlık haline getirin

amanda palmer ted konusmasi
Müzisyen ve yazar Amanda Palmer’ın etkileyici Ted konuşmasından bir kare

Etkileyici bir konuşmacı bedeni içinde kendini rahat hisseden kişidir. Ben ayrıca yaşadığımız travmaları bedenimizde sakladığımız fikrine de inanıyorum. Düzenli yoga yaptığımdan beri yaratıcılığım ve kendimi ifademin çok daha hızlı geliştiğini söyleyebilirim. İlla yoga yapmak zorunda da değilsiniz, düzenli yaptığınız her hareket sizi çok rahatlatacak zihninizi açacaktır. Yürüyün, koşun, dans edin… yeter ki hareket olsun.

Büyüleyici bir konuşmacı olmak tamamen sizinle ilgilidir. Merak ettiklerinizin peşinden gittikçe kendinizi daha yakından tanırsınız. Kendinizi daha iyi tanımak sizi tutkulu, enerjik ve insanların dinlemekten zevk aldığı bir konuşmacıya dönüştürür. Yaptığınız sadece kendiniz olmaktır ve insanlar sizinle vakit geçirmekten keyif alır.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu