Yaşam

Bulutlar Neden Beyazdır?

instagram takipçi hilesi

Bulutlar neden beyazdır hiç düşündünüz mü? Tonlarca kilo ağırlıktaki bulutlar  gökyüzünde nasıl asılı kalıyor? Bulutların içinde yaşayan canlı var mı? Bulutların alt kısımları neden dümdüz gözükür?

bulut 1

Bulutlar Neden Beyazdır?

Bulutlar su ve hava içerir; her ikisinin de yapısı şeffaf olduğu için ışığı ememezler. Bu yüzden beyaz ve şeffaf olarak görünmeleri herkese ilginç gelmektedir. Fakat bu söz konusu suyun bir bölümü minik parçalar halinde dağılmıştır. Bu yüzdendir ışık bulutun içine doğru birkaç metre sızabilir, fakat sonrasında bir damlacıkla çarpışacaktır.

Bu bağlamda ışığın yönü değişir ve dağılır. Sık ve sıkışık bulutun içinde her bir ışık parçacığı çok miktarda damlacıkla çarpışabilir. Bunların tümü sonunda girdikleri bölgeye yakın bir bölgeden dışarı atılır.

bulut 2

Aslında bulutun rengi  ışığın kendisine aksettiği renklerin karışmasından dolayıdır. Gün ışığını gözümüzle beyaz olarak seçtiğimiz için rengi de beyaz gibi görünmektedir.

Ancak gece ışıklandırması altındaki şehirler ve günbatımının yaşandığı bölgelerde bulutlar beyazın dışında bir renk almaktadır.

bulut 6

Tonlarca Bulut Havada Nasıl Asılı Kalıyor?

Belirli bir yükseklik seviyesinde hava soğumaya başladığında buhar yoğunlaşma yaşayıp küçük su parçacıklarına dönüşerek bulutları meydana getirir. Bu söz konusu su parçacıkları havadan daha yoğundur. Fakat çok ufak olduklarından hızlı bir şekilde değil oldukça yavaş şekilde düşerler.

bulut 4

Bir bulut, metre küp başına ortalama yalnızca 0,5 gram su barındırır. Bu su küçük parçacıklar halinde kaldığı süre zarfında deniz seviyesinden yükselen sıcak hava sayesinde bulut gökyüzünde kalma şansı yakalar. Parçacıklar birleşip yeterince büyüdüğünde ise yerçekiminin gücü sayesinde yağmur haline geçer.

bulut 5

Buharlaşma safhasına uğrayan suyun gökyüzüne doğru yükselme sebebi ise hafif olması olarak bilinmektedir. Hava Oksijen ve Nitrojen karışımından meydana gelir ve bir metreküp havanın özkütlesi 1,225 kg’dır. Su buharı molekülü ise iki hidrojen atomu ve bir oksijen ile çok daha hafiftir; ortalama olarak sıcaklık ve basınç ortamında metreküpün özkütlesi 0,804 kg’dır.

İşte bu durumdan dolayı bulutların toplam kütlesi tonlarca ağırlığı bulsa da gökyüzünde asılı kalabiliyor.

bulut 8

Bulutlarda Yaşayan Canlılar Var Mı?

Elbette. Yılda ortalama iki milyon tondan fazla bakteri, bol miktara alg (su yosunu) ve 55 milyon ton mantar sporu hava akımına uğrayıp atmosfere karışır.

bulut 3

Bu canlı türleri hava durumunda her zaman önemli bir rol oynar. Bulutlarda bulunan su buharının yağmura dönüşmesi onlarla çok daha fazla gerçekleşiyor. Bulutlarda yaşam olmasa bu kadar fazla yağmurun yağmayacağı tahmin ediliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu