Kişisel GelişimYaşam

Bulmaca Çözmenin Faydaları

instagram takipçi hilesi

Bulmaca Çözmenin Faydaları

Bulmaca çözmek günlük hayatta ne kadar sıkıcı gelse de zihin için oldukça faydalıdır. Günde 10 dakika bulmaca çözülmesi, günlük hayatta pratik düşünmeyi ve hızlı karar vermeyi de geliştiriyor. Ruh halinin pozitif olması, stresi azaltmak ve daha fazla sosyallik için oldukça etkilidir.

  • Öncelikle bulmaca insanlar üzerinde, beyine dopamin sağlayarak kişide mutluluk duygusunu dürtülüyor. Hedefe ulaşıldığında, bulmaca tamamlandığında salgılanan bu mutluluk, beyinde pozitiflik yaratıyor. Depresyon, uyuşukluk, düşük enerji gibi hisler ortadan kayboluyor.
  • Unutkanlık hissiyatı daha aza indirgeniyor. Bulmaca çözen insanların genelde nörolojik bozukluklarının daha geç yaşandığı veya hiç yaşanmadığı konusu onaylanmıştır. Bu durum alzheimer gibi unutkanlık doğuran hastalıkları önlediğini doğruluyor.
  • Bulmaca çözmek beyni çalıştırdığı ve açtığı için rahatlatıcı etkisi olduğu ortadadır. Aynı zamanda sonuca ulaşıldığında mutlulukla sonuçlanıyor olması gün içinde ki stres halini de azaltıyor.
  • Bulmaca çözmek dil becerilerinde geliştirmeyide destekler. Sözlü becerilerde gelişmeye sebep olan bulmaca, bu sebeple diksiyona da yardımcı olmaktadır. Sözlü becerileri gelişmiş olan birey, sosyal hayatında da oldukça aktif olur. Aynı zamanda grup halinde çözülen bulmacalar sayesinde de sosyal aktiviteler gelişmiş olur.

bulmaca cozmenin faydalari1

Bulmaca Türleri

Sözcük ve Sayı Yerleştirme

Belirli olan sözcükleri, belirli olan kutulara göre yerleştirmektir. Üzerinde oldukça düşündüren, hatasız yapıldığında bitirilebilen bulmaca türüdür. Beyni yoran ve açan egzersiz türü de sayılabilir. Aynı şekilde sözcükler yerine sayılarla dizayn edilmiş hali de bulunur.

Sözcük Avı

Bulmaca türlerinde genelde en kolay olarak nitelendirilir. Özellikle çocukların gelişim dönemlerinde sıklıkla kitaplarda yer alan bulmaca türüdür. Kolay-Orta-Zor ve Çok zor olarak 4 farklı kategoride oynanabilir.

Sudoku

Bulmaca türlerinde en zoru diyebiliriz. Sudoku hem zor hem faydalı olarak bilinir. Beyni çok yoran, pratik yapmaya zorlayan ve düşünmeyi açan bulmaca türlerindendir.

bulmaca cozmenin faydalari3

Çengel Bulmaca

Genelde ortasına bir ünlü resmi koyarak bulmaca ilk başta kolaylaştırılır. Küçük kareler içerisine ipuçları yerleştirilerek, uzun halinin bulunması istenilir.

Sarmal Bulmaca

Yarım bir dairenin içerisinde numaralar olur. Alt kısımda uzun metinler halinde bu yuvarlakların içerisine alt kısımda metinde yazanların kısa hali bulunup yazılır.

Şifreli Metin

İlk 15 kutucukta harfler belirlenir. Bu harflerin üstünde sayılar vardır. Bu sayıların harflerini bütün bulmacada doldurulur. En alt kısımda ise genelde 3 kelimelik bir cümle verilir. Bu atasözü, deyim veya ünlü bir düşünürün sözü olabilir. Burayı doldurmanız gerekir. Yukarıda sayı kutucukları ile doldurduğunuz yerlerde, bulamadığınız harfleri aşağıdaki metne göre yapabilirsiniz.

Mozaik Bulmaca

Sudokunun metin ve harfleri olarak değiştirilmiş halidir. Oldukça dikkat ister.

Bulmaca İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu