Beslenme ve DiyetYaşam

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokolinin bizim için iyi bir besin olduğunu bilsek de, pek yemeyiz. Pek çok insanda hiç sevmez. Fakat, yeni yemeye başlayanlara ya da hali hazırda brokoliye sevenlere şunu söyleyelim. Brokoli kalp sağlığı için oldukça iyidir. Kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Kolesterol seviyelerinin ideal düzeylerde kalmasına yardımcı olabilir ve genel sağlığa katkıda bulunan bazı vitamin ve mineral içerir.

Bu yazımızda sizlere brokolinin faydaları hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra brokoli hakkındaki ön yargılarınız değişeceğini düşünüyoruz. İşte brokolinin faydaları..!

Brokolinin Faydaları

Brokolinin Besin Değerleri (100 g)

ilk olarak brokolinin besin değerlerinden bahsedelim. Brokolinin besin değerleri şu şekildedir;

  • Protein: 2.8 gram
  • Yağ: 0.4 gram
  • Karbonhidrat: 7 gram
  • Lif: 2.6 gram lif
  • Şeker: 2.17 gram
  • Potasyum: 316 miligram
  • Sodyum: 33 miligram
  • Kalsiyum: 47 miligram
  • D Vitamini: 0,2 miligram
  • A vitamini: 89,2 miligram

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

1- Göz Sağlığınız İçin Faydalıdır

Havuçtan sevmiyor musunuz? Onun yerine brokoli yiyebilirsiniz. Havuç, A vitamini içeriği nedeni ile göz sağlığınız için oldukça faydalıdır. Havuç, Lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerirken, pişmiş brokoli daha fazlasını içerir.

2- Multivitamindir

Brokoli, A vitaminine ek olarak, bağışıklığı artırabilen ve serbest radikallerle savaşabilen sağlıklı bir C vitamini kaynağı  içerir. K vitamini sağlıklı kemikleri, kan akışını teşvik eder ve folat maddesi yani kanser, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarının azalmasıyla yardımcı olan vitamin ve minerallerle de doludur.

3- Diyabetin Getirdiği Zararı Azaltmaya Yardımcı Olur

Bu harika bir besleyici olan sebzede bulunan sülforafan, muhteşem anti-inflamatuar etkilere sahip olmakla kalmaz. Aynı zamanda kalbe ait diyabetin neden olabileceği hasarı tersine çevirmeye de yardımcı olur.

4- Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Brokoli tüketmek kulağa pek hoş gelmiyor olabilir. Ancak brokolinin içeriğinde bulunan bazı maddeler midenizdeki safra asitlerine bağlanır. Yağı daha iyi sindirmenize yardımcı olarak ve asitlerin kan dolaşımınıza geri salınmasını önleyerek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Brokolinin Faydaları

5- Enflamasyonu ve Alerjik Reaksiyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

Brokoki, iyi bir Omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu özelliği de onu doğal bir anti-enflamatuar sebze yapar. Ayrıca, alerjiyle ilgili herhangi bir maddenin vücudunuz üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olan kaempferol olarak bilinen bir bileşik içerir.

6- Kanserle Savaşan Bir Sebzedir

Brokoli, turpgillerden bir sebzedir. Bu, vitamin ve minerallerin yanı sıra antienflamatuvar olan bitkisel besleyicilerle yüklü belirli bir bitki ailesinin parçası olduğunun kanıtıdır. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre turpgillerden olan sebzeler özellikle prostat, kolorektal, akciğer ve göğüs kanseri için oldukça etkilidir.

7. Yaşlanma Karşıtı Özelliklere Sahiptir ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Brokolinin içerisinde yer alan sülforafan maddesi böbrek fonksiyonunu ve kan basıncını önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabilir.

8. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Brokoli, çeşitli nedenler ile kilo vermeye yardımcı olmak için ideal bir seçimdir. Pek çok diyetisyende danışanına brokoli tüketmesini önerir. Temel sebebi, aşırı yemeyi azaltmaya yardımcı olan çözünür lif içeriğinin barındırmasıdır. Ayrıca, yüksek lif içeriğinin sindirimi daha uzun sürer ve bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=gBcxziWPP4g

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu