Beslenme ve DiyetYemek Tarifleri

Boza Nedir, Nasıl Yapılır? İşte Kış Aylarının Vazgeçilmezi Boza’nın Faydaları…

instagram takipçi hilesi

Ülkemizde kar kış denilince akla ilk gelen sıcak içeceklerden biri bozadır. Türk tarihinin en eski içeceklerinden biri olan boza, Osmanlı sınırları içinde bilinen yerlerde hala tüketilmekte.

boza 5

Öyleyse boza nasıl bir içecekti ve bozanın bilinen faydaları nelerdir? İşte bozanın metabolizmayı korumasından kansere karşı yararlarına kadar şaşırtan faydaları…

Boza Neyden Yapılır?

boza 6

Türkiye genelinde boza darıdan yapılmaktadır. Bu leziz kış içeceği Türkiye’nin dışında Kırgızistan, Kazakistan, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Kosova gibi ülkelerde tüketilmektedir. Boza darının dışında yapıldığı ülkeye ve bölgeye göre gernik, arnavutdarısı, kara buğday, buğday, yulaf, çavdar, arpa, mısır gibi tahılların unu, kimi zaman da ekmek ve pirinç, zaman zaman da karamuk ve kenevir unu mayalandırılarak yapılmaktadır.

Bozanın Faydaları

boza 4

Bozanın faydaları arasında en çok bilineni kansere karşı sağlamış olduğu koruma ve  metabolizmayı güçlendirmesi olarak öne çıkmaktadır.

Bolca vitamin, mineral ve antioksidan barındıran boza bedenin bağışıklık istemini güçlendirerek bedenin direncini arttırır. Bu da kanserle mücadelede oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile kışın çokça yaşanılan nezle ve grip gibi hastalıklara karşı da faydalıdır. Boza’da bol miktarda sodyum, niyasin, fosfor, demir, E, B2, B1 ve A vitamini bulunur.

boza 11

Bozanın ağlamış olduğu faydalardan birisi de kemik sağlığı ile ilintilidir. Bozada yer alan vitaminler gelişme çağında olan çocukların gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Bununla beraber ileri yaşlarda yaşanabilecek kemik rahatsızlıklarının da riskinin büyük oranda azalmasına yardımcı olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi B vitamini barındıran ve bu vitamin açısından varsıl olan boza bedene enerji sağlar. Bu yönü ile boza sporcuların da sıkça tercih ettiği içecekler arasında yer alır. Doğum ardından yeni anne olanlar da eski güçlerini yeniden kazanabilmek için boza tüketirler.

boza 3

Bozadaki B vitamini faydaları bununla da sınırlı değil. Boza yaşanılan zihinsel yorgunluk içinde bire birdir. Sinir sistemini yatıştırarak, yıpranmış sinirleri büyük oranda onarır ve içtikten sonra kendinizi büyük ölçüde rahatlamış hissedeceksiniz.

Bozada yer alan B12 vitamini özellikle saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Cildi nemlendirici etkisi ile cildi yumuşatarak daha sağlıklı bir görünüm  kazandırır. Saç dökülmesine karşı da olumlu etkileri görülmektedir.

Diyet Yapanlar Dikkat!

boza 1

Son zamanlarda diyet yapan ve kilo vermeye çalışan kişiler boza tüketimlerine dikkat etmelidirler. Bir bardak bozada yaklaşık olarak 30 gram karbonhidrat bulunur. İçinde şeker de barındırdığı için 1 su bardağı bozada 200 ile 250 kalori bulunur.

Bozanın Besin Değerleri:

Protein (g)0.6

Vitamin C (mg)0

Yağ (g)0.07

Potasyum (mg)14.33

Lif (g)0.2

boza 12

Kolesterol (mg)0

Kalsiyum (mg)9.33

Vitamin A (iu)0

Demir 0.17

Sodyum (mg)2.36

Karbonhidrat (g)30.78

Kış demek boza demek

https://www.youtube.com/watch?v=MkUrPgxwyyc

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu