Kişisel Bakım

Boyalı Saç Bakımı

instagram takipçi hilesi

dip boyasina pratik cozumler 1483347512 2881

Saç rengimizden memnun olmadığımızda ya da kendimizde bir değişiklik yapmak istediğimizde aklımıza gelen ilk şeylerden biri saçlarımızı boyamak oluyor. Saçlarımıza vereceği zararları bile bile boyuyoruz. Bunun için hem emeğimizi hem paramızı harcıyoruz fakat bazen sonuç hüsran olabiliyor.

dip boyasi gelmis bakirlahveye boyanacak sac

Renk hemen açılıyor ve dipler çok çabuk kendini gösteriyor. Peki ya saç rengimizi uzun süre korumamız aynı zamanda da sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamamız mümkün mü? Cevabı bu yazıda saklı.

1. Saçınızın nem kaybetmesini önleyin. Saçların nemsiz olması sonucunda hem görünüş olarak solgun ve renksiz bir duruş hâkim oluyor hem de saç sağlığı zayıflıyor.

Saç boyası saçlarınızı daha geçirgen hale getirebilir. Bu da saçlardaki nem kaybetmesini kolaylaştırır. Yani saçlarınızı her yıkadığınızda normalden daha fazla nem kaybedersiniz ve bu da saç boyasının yapısının bozulmasına neden olur. Saç uzmanları, uzun süre güzel görünen saç boyası için saçların iyi nemlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

saç yıkama

2. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Sıcak su saç dipleri ve saç üzerindeki asit ve koruyucu lipit tabakayı eritir. Normalin üstünde bir sıcaklıkla yıkanan saçlar boyanızın daha hızlı akmasına sebep olur. Nem kaybını arttırır. Saçlarınızın kurumasına neden olur. Ayrıca saçlarınızı yıpratır ve bakımsız bir görüntü verir.

depositphotos 105504078 stock photo gardener in checked shirt and

3. Güneşli bir havada dışarı çıkıyorsanız şapka takmaya özen gösterin.

Güçlü güneş ışıklarına maruz kalmak saçlarınızın rengini soldurur. Donuk ve cansız bir görüntüye sebebiyet verir. Bu nedenle güneşli havalarda şapka takmayı alışkanlık haline getirerek saçlarınızı koruyabilirsiniz.

4. Boyalı saçlar için özel şampuanlar kullanın.

Şampuanların hepsinin özellikleri aynı değildir. Bu nedenle özellikle boyalı saçlarınız varsa kullandığınız şampuanın özelliklerine daha fazla dikkat etmelisiniz. Saçlarınızı matlaştıran sülfat maddesi içermeyen renk koruyucu özelliklere sahip şampuanlar tercih edin. Bu tarz şampuanlar saçlarınıza parlaklık ve canlılık katar. Saç renginizi daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

isil islemler

5. Saç şekillendiricilerinin kullanımını azaltın.

Şaç şekillendiriciler sadece boyalı saçlar için değil genel olarak tüm saç tipleri için zararlıdır. Çünkü yüksek ısı saçlarımızı tahrip ederek yıpranmasına sebep olur. Saç dökülmelerini arttırır.Bu tarz aletleri çok sık kullanıyorsanız saçlarınız daha çabuk nem kaybeder ve saç boyanız daha kolay yıpranır. Ayrıca saç kurutma makinesini de yüksek sıcaklıkta çalıştırmamanız gerektiğini de unutmayın.

Bu maddeler ışığında genel olarak boyalı saç bakımına değinecek olursak, ilk söylenebilecek şey saçları çok sık boyamamaktır. Ayda iki kereden fazla saç boyamak uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Renk değiştirirken acele etmeyin. Boya rengini sık değiştirmek saçınızın kalıcılığını azaltır ve saç sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Ve son olarak saçınızı kuaförde boyatıyorsanız, kuaförünüzden mutlaka kullandığı boyanın özelliklerini öğrenin.

https://www.youtube.com/watch?v=m-fLfakCbfA

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu