Yatırım ve Borsa

Borsanın 3 Altın Sorusu

Borsaya başlarken sorulan 3 altın soru

instagram takipçi hilesi

Bu aralar ülkemizin hangi tarafına giderseniz gidin herkesin ortak muhabbeti olmuş olan dolar, borsa ve ekonomi cümlelerine rastlarsınız. Bu kadar insan konuşuyor ve bazıları borsaya yatırım yapmalıyız, hisselerin alım zamanıymış, herkes topluyormuş gibi basite indirilmiş kulaktan duyma cümleler ile bir birlerini gazladıklarını görebiliriz. (Bana kalırsa yanılmıyor da değiller)

Yatırım yapmak herkesin öncelikle işlerinden bir tanesi olması gerektiğini düşünüyorum. Ufak da olsa insanlar bir köşeden birikim veya yatırım yapmalıdırlar. Bu yazım da yatırım aracı olan Borsayı sizlere anlatacağım.

Borsa, alıcı ve satıcıların oluşturduğu bir pazar olarak adlandırabiliriz. İnsanların yüz yüze gelmeden belirli kurallar çerçevesinde ve aracı kurumlar vasıtasıyla  alım, satım yaptıkları bir pazardır. Piyasa arz ve talep olarak fiyatlanmaktadır.

Örnek ;  X Hissesini 10 Liradan alacaksınız, o zaman karşı taraftan bir müşterinin de 10 Liradan satması lazımdır. Alıcı ile satıcı aynı seviyeden karşılaşmalıdır.

borsaya nasil baslanir

Borsa’da ne alınır ne satılır ?

Hisse senetleri, Tahvil, Bono, Emtialar, dövizler, türev araçları ve endeksler olarak bir çok alanda paranızı değerlendirebilirsiniz. Borsa da  en çok işlem gören ve herkesin daha fazla tercih ettiği yatırım aracı ise Hisse senetleridir.

 Peki ya Borsa kazandırır mı ?

   Hepimizi en çok ilgilendiren soru bu sorudur çünkü, kazandırmıyorsa kimsenin çöpe atacak kadar çok parası yok o yüzden eğri oturup doğru konuşmak gerekir. Borsa da kazanmak bazı belirli çalışmalar, yetenekler ve araştırmalar gerektirir. Hemen alayım, zengin olayım hayalleri ile bu işe girenlerin sonu genellikle hüsranla bitmiştir diyebiliriz. Doğru yolu takip ettiğimiz de kazandığımızı göreceğiz yani borsa gerçek bir kurumdur, yasaldır korkmanıza gerek yoktur. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali çalışmadan, araştırmadan kazanamazsınız tabii uzun dönem yatırımcı değil iseniz.

Borsaya Nasıl Başlanır ?

borsaya baslarken

Eğer Borsa da yatırım yapmaya karar verdiyseniz. Aracı bir kurum veya banka ile iletişime geçerek borsa hesabı açtırmak istediğinizi söylemeniz ve önünüze gelen sözleşmeleri dikkatlice okumalısınız çünkü, borsa da komisyonlar, işlem ücretleri ve aracı kurumun güvenilir olması çok önemlidir. Eğer sözleşmeyi tamamladıysanız şimdi size verilen borsa hesabınıza yatırım yapmak istediğiniz kadar olan parayı yatırmanız lazımdır.

Aracı kurumun size sağladığı borsa platformunda karşınıza gelen hisselerden kendinize bir portföy oluşturabilirsiniz. Hayırlı Olsun.

Borsaya Başlarken ile ilgili Diğer videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu