Bilim ve Keşif

Bor Nedir? 8 Kullanım Alanı Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bugün başlıktan da anlaşılacağı üzere ilginç bir element olan Bor madeninden bahsedeceğim. Bor Nedir? Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir? bu gibi sorular hakkında bilgiler aktaracağım. Dünya’da benzerine az rastlanır ve işlediği zaman çok fazla alanda kullanılabilen bor madeni Ülkemizde fazla miktarda bulunmaktadır. Bor madeni hakkında birçok söylenti ve dedikodu bulunmaktadır. Mesela ülkemizin madenlerinin 2023 yılına kadar sadece %12 lik bir kısmının çıkarılabileceğinden ayrıca Lozan Barış Antlaşmasında gizli maddelerin olduğu söyleniyor.

Bor Nedir?

Bor, periyodik cetvelde 5 numaralı atom koduyla, sembolü ise B harfiyle yer alan sert yapılı ve sıcaklığa dayanıklı bir element türüdür. Basit tabiri ile bir tür tuz minerali olarak adlandırılır. Bor madeni bir çok alanda kullanımı yaygın olan bir maddedir. Örneğin; Uzay sanayi, tekstil ve tarım endüstrisi, askeri sanayi gibi birçok alanda kullanımı yaygın olan bir maddedir. Bor Nedir? Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemiz sahibi olduğu bor madeni ve yatakları itibariyle Dünya da en üst sıralarda yer alır. Toplam bor rezervlerinin %75 kadarı Türkiye de yer alır. Hatta Dünya üzerinde bulunan Bor rezervlerinin %47 sinin Türkiye’de, %27 sinin A.B.D’ de, %16 sının ise Güney Amerikada olduğu istatiksel veriler ışığında paylaşılmıştır. Özellikle ülkemizin Batı Anadolu bölgesinde fazla miktarda Bor madeninin bulunduğu bilinmektedir. Şehir bakımından Balıkesir, Bursa, Kütahya ve Eskişehir de bulunuyor. Dünyadaki bor ihtiyacını ülkemiz fazlasıyla barındırır.

Epey fazla bir şekilde tartışılan bir soru olan ülkemizde Bor madeninin çıkarımına izin olup olmadığıdır? Bu soru hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmış olsa da gerçek şudur, Bor madenini çıkarma iznine ülkemiz sahiptir. Hatta geçtiğimiz yıllarda 3 milyar dolarlık bor ihracatını Türkiye yapmıştır. Türkiye, Dünyada Bor ihracatını yapan en gelişmiş ülkelerdendir. Sonuç olarak Türkiye rahatlıkla Bor madenini çıkarabiliyor ve dış ticaretini kolaylıkla yapabiliyor.

Bor Tarihi

4000 sene önce ortaya çıkmış ilk olarak Tibette kullanılmıştır. Sonra ki dönemlerde hititliler ve sümerliler tarafından altın ve gümüş işçiliğinde kullanılan bor madeni, Araplar da ise ilaç ile alakalı işlerde, eski yunanlılarda ise temizlik ile ilgili işlerde kullanılıyordu. Bor madeni Romalılarda ise cam işçiliğinde kullanılıyordu.

Bor bir maddeyle sentezlendiği ya da birleştiği zaman etkin şekilde kullanılabiliyor. Örneğin yakıt olarak bor madeninin tek başına kullanılması yeterli değildir.

bor 3

Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir?

Günlük hayatta her alanda neredeyse var olan Bor elementi gelin hangi alanlarda çok fazla sıklıkla kullanılıyor birlikte bakalım. Örneğin;

  • Cam sanayi- Şişe ve Borcam yapımında kullanılmaktadır.
  • Seramik sanayinde kullanılıyor.
  • Diş tedavilerinde ve diş macunlarının içerisinde bor madeni bulunmaktadır.
  • Temizlik sektöründe- Sabun ve temizlik deterjanlarının içine mikropları kırması bakımından Sodyum perborat eklenmektedir.
  • Tarımda
  • Uzay çalışmalarında
  • Tekstilde
  • Tank zırhlarının üretimindebor 4

Bor geniş kullanım alanına sahip bir elementtir.

Bor elementi tabiatta 150-200 tane mineralin içerisinde bulunuyor.

Bor Nedir? Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu