Sanat TarihiSinema ve TV

Bollywood Sineması Nedir?

Hindistan'ın sinema sektörü olarak Hollywood'a karşı ortaya çıkan Bollywood sineması nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

instagram takipçi hilesi

Bollywood, Mumbai yani eski adıyla Bombay’de ortaya çıkmıştır. Hindistan filmlerinin ve sektörün genel ismi olan, Hollywood’a karşı çıkarılmış etnik ve kültürel anlamda kendine has dokular taşır. Hollywood ve Bomba’ın birleşiminden oluşan Bollywood sinemasını gelin daha yakından tanıyalım.

Bollywood Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bollywood 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkmıştır. Hindistan’da özel olarak film sarayları inşa edilmiştir. Dünya sinema sektöründe ağırlığın Amerika ve Hollywood’da ağırlıklı oluşundaki algıları yıkmak amaçla kurulmuştur. Hint film sektöründe var olan sinemacılar birleşerek Bollywood ismi altında toplanmayı başarabilmiştir. Üretilen film sayılarıyla ve talebin de fazla oluşundan da anlaşıldığı üzere dünya sinemasının önde gelenlerinin başına ismini yazdırmayı başarabilmiştir.

Bollywood Sinema Sektöründe Çalışmak

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da film sektöründe çalışabilmek imkansız bir şey değildir. Dünya çapında sinema piyasasında başı çekerek, daha gelişmiş ülkelerle başarılı bir şekilde rekabet etmektedir. Hindistan’ın ve dünyanın her yerinden gelen insanlar Bollywood’da istihdam etmektedir. Sektöre binlerce aktör ve aktris kazandırmaktadır. Günümüzde geleceği en parlak görünen sektör Hint film endüstrisidir. ABD’nin en büyük yapım şirketleri Warner Bros ve Twentieth Century Fox’lar bile bugün Hindistan merkezli ofis ve film şirketleri kurmaktadır.

Bollywood5 685x415

Sektörün En Büyük Sorunu Nedir?

Aslında tüm dünyada olduğu gibi Bollywood sinemasında da en büyük sorun korsancılıktır. İnsanların filmleri kopyalayarak satışa çıkarıp bunun ticaretini yaygınlaştırmalarıyla kendi sektörlerine balta vurmuş oluyorlar. Belki de bu sorunun önüne geçilse dünya film sektöründe Bollywood başı bile çekebilir pozisyona gelecektir.

Bollywood6 685x428

Bollywood Filmleri Nasıldır?

Filmler ihtişamıyla ve renkliliğiyle ön plana çıkmaktadır. Genelde Hinduca çekilen filmlerde eğlence birinci unsur olur. Bollywood sinemasının en önemli iki özelliği şarkılarla donatılıp, ilgi çeken danslarıyla tamamlanmasıdır.

Epik aşklar, ailevi konular ve fiziğe aykırı aksiyon sahneleriyle bilinirler. Din ve daha sosyal konulara eğilim fazladır. Eğitici bir iş yaparak içine müzikalite katıp insanları eğlendirirler ve gerçekten zevkli bir seyir sağlamak en büyük amaçlarıdır.

Hollywood Filmleriyle Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Öncelikle Bollywood çok daha samimidir. Kaliteli olacağız diye havalı işler yapmaya çalışan ‘Hollywood’ filmleri genelde daha çok iticilik yaratılabiliyor.
  • Hollywood filmlerinde sakin, sinematik olarak daha durgun bir renkler görünür ama Bollywood’da hayat rengarenk ve enerjiktir.
  • Hollywood’da genel olarak modernlik hakimdir, ama Bollywood’da tamamen gelenekçilik bulunur.
  • Argo kelimeler yerini Bollywood’da daha çok ‘Arreey, Vaaahh’ gibi ifadelere bırakır.
  • Hollywood tüm varlığıyla bilimkurguya yüklenirken, Bollywood sinemasında olay aile, aşk, din ve siyaset gibi konular etrafında döner.

Sektörün En Tanınmış ve İyi Oyuncuları

1- Shahrukh Khan, 51 yaşındaki aktör 1.7 milyar fan ile dünya üzerinde en çok hayranı bulunan ünlü kabul edilir. Dünyanın en zengin ikinci aktörüdür.

Shahrukh Khan 685x456

2- Aishwarya Rai, 1994 Dünya güzelidir. ‘Dünyanın En Güzel Kadın’ı’ olarak tanınır. Hem Amerika’da hem Hindistan’da çalışmaktadır.

Aishwarya

2- Aamir Khan, 51 yaşındaki Hintli aktördür. Dünyada ve ülkemizde en çok tanınan Bollywood starıdır. Oynadığı her filmin olay oluşuyla ve kaliteli filmleriyle sektörün en başarılı ismidir.

aamir khan 685x546

Mutlaka İzlemeniz Gereken Bollywood Filmleri

1- 3 Idiots, bir Aamir Khan filmidir. Eğitim sektörünün yanlışlarına ve sisteme karşıt yapılan bir baş yapıttır. Sektöre, Hindistan’a, Bollywood’a karşı bir ön yargınız varsa bu filmi izledikten sonra eminim ki kırılacaktır.

3

2- My Name is Khan, bir Shahrukh Khan filmidir. Asperger sendromlu bir insanı ve müslümanlığa bakış açılarını işler. Dünyadaki insan türünü iyi insan ve kötü insan olarak belirtir.

3- Slumdog Millionaire, bir Danny Boyle filmidir. Dünya çapında en bilinen hint filmidir. 18 yaşındaki bir çocuğun milyoner yarışmasına katılımını ve milyonluk soruya gelene kadar hayat hikayesiyle paralel bir kurguyu anlatır. 10 dalda Oscar adaylığı bulunur.

millione 685x1014

 

Komik Aksiyon Sahneleri

https://www.youtube.com/watch?v=SOJJ26xGytU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu