Kültürel Etkinlikler

9 Mayıs Avrupa Günü Nedir? Nasıl Kutlanır?

instagram takipçi hilesi

9 Mayıs Avrupa günü nedir? Ne için ve nasıl kutlanır? Bu yazımızda sizlere geniş bir kutlama alanı bulunan bu özel gün ile ilgili bilgiler veriyor olacağız. Öncelikle bir diğer adıyla Schuman günü olarak da bilinmektedir. Öyle ki Avrupa Birliği‘nde ulusal bayram niteliğinde kutlanan gün, Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman tarafından sunulan Schuman Bildirgesi önerisini anmayı amaçlamaktadır. Schuman Bildirgesi’nin neleri kapsadığını öğrenmek için lütfen buraya tıklayınız. 9 Mayıs 1950 tarihinde imzalanan bu bildirgeyi anarak çeşitli etkinliklere yer verilen gün, 1985 yılında tüm Avrupa toplulukları tarafından kabul edilmiştir.

9 mayıs avrupa günü nedir

Avrupa Birliği’nin kurulmasıyla birlikte daha da önem arz etmeye başlayan bu özel gün, 1995 yılında Almanya tarafından, Avrupa haftası adıyla kutlanmaya başlanmış ve kapsamı genişletilmiştir. Schuman Bildirgesi; Avrupa Kömür ve Çelik Birliği adı ile, Fransız ve Batı Almanya kömür ve çelik endüstrisinin birleştirilmesini öneren bir beyannamedir.

Bu da tüm Avrupa için adeta ”tek çatı altında toplanan bir güç simgesi” haline gelmek demektir. Polonya’da kurulan ve sürece değerli katkıları bulunan Schuman Vakfı, 1999 yılında 9 Mayıs Avrupa Günü münasebetiyle Varşova Schuman Geçit Töreni düzenlemiştir. Bu tören ise kutlamaların başlangıç noktası olmuştur. Üstelik yurdumuzda da bu gün ile ilgili olarak, bir çok kutlama yapılmış ve halen de yapılmaya devam etmektedir.

avrrrrr

9 Mayıs Avrupa Günü Nasıl Kutlanır ?

Avrupa birliği ve dayanışması için farkındalık yaratmayı hedefleyen 9 Mayıs Avrupa günü, Türkiye de dahil olmak üzere, Avrupa birliğinde bulunan ve aday olan pek çok ülke tarafından, çeşitli etkinliklerle kutlanır. Bu kutlamalar, sistemli ve sağlam bir organize oluşun yanı sıra; barış, birlik, sulh ve istikrar sağlayan bildirgenin, her yıl yeniden coşkuyla gündeme gelmesini sağlar. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden bazıları ise şöyle sıralanabilir;

 • Konferanslar
 • Seminerler
 • Konserler
 • Avrupa Parlamentosunda düzenlenen özel oturumlar
 • Kısa Film Yarışmaları
 • Ülkemizde Türkiye Jokey Kulübü işbirliği ile düzenlenen ”Avrupa Günü Kupası Koşusu”
 • Kolaj Çalışmaları
 • Savaş, çocuk hakları ve yoksulluk gibi, insanlığı etkileyen konuları tema alan ”dijital gösterimler ve sergiler”
 • Söyleşiler ve Sempozyumlar
 • Gençlik Buluşmaları
 • Sportif faaliyetler ve festivaller düzenlenmektedir.
 • Ayrıca, Avrupa Günü dolayısıyla Brüksel, Lüksemburg ve Strasbourg’da; adalet divanı, ulusal makamlar ve büyük elçilikler gibi, Avrupa Birliğinin tüm kurum ve kuruluşları halka açılmaktadır.

avrr

Ülkemizde de çeşitli şekillerde ve pek çok kentte kutlanan, 9 Mayıs Avrupa günü Türkiye etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Birliğin, beraberliğin ve güçlü bir kalkınma sürecinin şölene dönüştüğü bu gün; yurtta ve dünyada ses getirmektedir. Böyle günler; gerek ülke liderleri, gerek siyasiler, gerekse vatandaşlar tarafından verilen birlik mesajları ile umut simgesi haline gelmektedir. Aynı zamanda ülkeler arası ilişkileri de kuvvetlendirerek ulusal platformda barış dolu görüntülere sahne olmaktadır.

9 Mayıs Avrupa Günü İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu