Beslenme ve DiyetYaşam

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Böğürtlen, düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Parlak ve yoğun renkle birlikte büyük bir beslenme içeren  süper bir gıda olarak kabul edilirler. Böğürtlenler kalp hastalığına, kansere ve diyabete karşı koruma sağlayabilir. Antosiyaninler adı verilen ve hücreleri serbest radikallerden koruyabilen fitokimyasallar içerirler. Koyu mor tonları antioksidan güçlerini arttırır. Böğürtlen ayrıca mükemmel bir lif, C vitamini ve manganez kaynağıdır.

bogurtlenin faydalari nelerdir 1

Böğürtlenin Besin Değerleri (1 Bardak)

  • Kalori: 62
  • Yağ: 0,80 g
  • Sodyum: 1 mg
  • Karbonhidratlar: 13.8 g
  • Fiber: 7,6 g
  • Şekerler: 7 g
  • Protein: 2 g

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Hastalığın önlenmesinde antosiyaninlerin ve diğer flavonoidlerin rolüne çok fazla bilimsel ilgi vardır. Antosiyanin, böğürtlen ve diğer mavi, mor ya da kırmızı meyve ve sebzelere renk veren pigmenttir. Antioksidatif özelliklerinin, bir dizi metabolik ve yaşlanma ile ilgili hastalığı yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Kolesterolü Düşürebilir

Yapılan araştırmalar, Rubus cinsinin meyvelerindeki antosiyaninlerin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün oksidasyonunu %50 azaltabildiğini ve aterosklerozda önemli ölçüde azaldığını göstermiştir.

Bazı Kanserlere Karşı Koruyabilir

Aynı çalışma, antosiyaninlerin meme kanseri hücrelerinin büyümesini %24, mide kanseri hücrelerinin %37, kolon kanseri hücrelerinin %50 ve akciğer kanseri hücrelerinin %54 oranında inhibe ettiğini bildirmiştir. Bu, böğürtlenin geliştikten sonra herhangi bir kanserin seyrini değiştirebileceği anlamına gelmese de, antosiyanin açısından zengin bir diyetin koruyucu faydasına işaret etmektedir.

bogurtlenin faydalari nelerdir 2

Dişeti Enfeksiyonlarını Önler

Böğürtlen özü üzerine yapılan araştırmalarda, periodontal enfeksiyonları önleyebilecek veya tedavi edebilecek antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Güçlü Kemikleri Destekler

Böğürtlen, vücudunuzun normal kan pıhtılaşması için trombositler ve sağlıklı kemikler için proteinler yapmak için kullandığı günlük K vitamini ihtiyaçlarınızın %32’sini karşılar. K vitamini, osteoporoz ve osteopeniyi önlemeye yardımcı olabilir. Böğürtlendeki manganez de kemik gelişimi için önemlidir.

Beyin Sağlığını Geliştirir

Antosiyaninlerin Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Kanıtlar kesin olmaktan uzak olsa da, antosiyaninin beyindeki beta-amiloid birikintilerinin toksisitesini baskıladığı görülmektedir. Bunlar, sinir yollarını kesen ve beyin hücrelerine zarar veren, Alzheimer’ın gelişimini tetikleyen bileşiklerdir.

2016 senesinde bir dergide yayınlanan araştırmada, fareler %1 antosiyanin özünden oluşan bir diyetle beslenmişlerdir. Beyinde beta-amiloidlerin bileşiminde bir değişiklik yaşanmıştır. Çözünür beta-amiloid yerine, antosiyaninlerle beslenen farelerde daha çözünmez beta-amiloid plakları yer almıştır.

Risk Faktörleri

Alerji gibi cilt problemi olan bireylerde böğürtlen alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Eğer bir alerjiniz var ise böğürtlen tüketmeden önce doktorunuza danışın.

bogurtlenin faydalari nelerdir 3

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu