Yaşam

Böcek Isırmasına Karşı 7 Bitkisel Öneri!

instagram takipçi hilesi

Böcek ısırması özellikle yaz aylarında, açık alanlarda, bağ-bahçe gibi yerlerde ve deniz kenarlarında sıklıkla yaşanan can sıkıcı bir durumdur! Yaz mevsimi geldiğinde; kış boyunca kapalı alanlarda kalmaya bağlı olarak biriken enerjimizi atmak için, açık havada daha uzun saatler geçirmek isteriz. Bu bazen bir plaj, bazen bir doğa yürüyüşü, bazen de yalnızca evimizin balkonu bile olabilir.

Ancak bu keyifli zamanlarda bazen kötü sürprizlerle karşılaşma ihtimalimiz de mevcuttur. Havaların ısınması nedeniyle, bir takım böcek çeşitleri, yüzeye çıkarak etrafta dolaşabilir. Bu esnada gerek bizler, gerekse de çocuklarımız için küçük ya da büyük tehlikeler arz edebilir.

bocekk

Sinek ve böcekleri hem tenimizden hem de yaşam alanlarımızdan uzak tutmak adına alınabilecek bir takım tedbirler vardır. Örneğin; karbonat ve soğan karışımları, sinek kovucu spreyler, beyaz sabun ve çeşitli böcek ilaçları gibi pek çok ürün sayılabilir. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen yine de bu canlıları ortamdan uzaklaştırıp doğaya karışmalarını sağlamak mümkün olmayabilir.

Hatta öyle ki bazı kişilerde böcek fobisi ciddi bir korku olarak yerleşmiştir. Bu korku sebebiyle, bilhassa açık alanlarda bu kişiler hiçbir şekilde rahat edemez ve dolayısıyla da hayat standartları olumsuz yönde etkilenir. Böcek ısırması; can yakıcı ve sonrasında kızarıklık, kaşıntı, şişlik, ağrı gibi etkiler yaratabilecek bir durum olarak bilinir. İşte biz de bu yazımızda size, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yararlanabileceğiniz, bitkisel çözüm önerileriyle ilgili bilgiler veriyor olacağız.

bocekkkk

Böcek Isırması Halinde Neler Yapılabilir?

Karbonat ve Tuz Karışımı: 2 ölçü karbonat, 1 ölçü tuz ve bir miktar su ile elde edilen bu karışım sayesinde, böcek ısırmasından kaynaklanan toksik (zehirli) etkiden kurtulmak mümkün! Bölgeye uyguladıktan sonra 15-20 dakika beklenilmesi ve sonrasında yıkanması yeterli olacaktır. Öte yandan kaşıntıyı azaltmaya da yardımcıdır.

Nane Yağı: Bulunması kolay olan ve tüm aktarlardan temin edilecek bir ürün nane yağı! Böceğin soktuğu bölgeyi soğutmasının ve ağrıyı dindirmesinin yanı sıra, enfeksiyon oluşma ihtimalini de önemli ölçüde azaltır.

Çay Ağacı Yağı: Böcek ısırmasına bağlı olarak meydana gelen şişliğin inmesinde etkilidir. Günde 1 veya 2 kez bir pamuk yardımıyla sürülmesi yeterlidir. Lavanta yağı ile de karıştırılarak kullanılabilir.

cay

Poşet Çay: Evet yanlış duymadınız; günlük hayatımızda demleyip içmek için kullandığımız poşet çay, böcek ısırığı nedeniyle sıkça kaşınan bölgeye (ılık suda bekletildikten sonra) uygulandığında, bu kaşıntıyı sonlandırmaya yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi: Böcek ısırmasının olduğu bölgeyi, vakit kaybetmeden elma sirkesi sürerek bantlayın, iyileşmeyi hızlandırıcı etkisini hissedeceksiniz!

elma

Aloe Vera : Sivrisinek ısırmaları başta olmak üzere böcek sokmalarında kullanılan aloe vera, adeta doğal bir tedavi niteliğindedir. İster eczaneden jelini temin edebilir, isterseniz de bitkinin etli kısmını keserek öz suyundan faydalanabilirsiniz.

Tuz: Bir tutam tuz ve az miktarda suyu karıştırarak böceğin ısırdığı bölgeye uyguladığınızda antiseptik bir etki elde edeceksiniz. Böylece çok daha kısa sürede iyileşme sağlayabilirsiniz!

Böcek Isırmasına Karşı Bitkisel Öneriler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu