Hastalıklar

Böbrek Taşını Düşürmenin 7 Altın Kuralı

Böbrek taşı nasıl düşer?

instagram takipçi hilesi

7 Doğal Yöntem İle Böbrek Taşını Kolay Düşürme Taktikleri /Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek hastalıklarında en sık rastlanan durum böbrekte taşın oluşumudur. Taşın oluşum ve gelişim süreci , çok şiddetli ağrılara yol açar. Kanala düşmeyen taşlar fazla ağrı yapmaz. Fakat taşlar mesaneye düşerse böbrek ağrısı artarak , istenmeyen kasılmaların oluşmasına neden olur. Bazı insanlarda bu ağrı  ortalama  3 dakika kadar geçici bir durumdur.Fakat bazı kişilerde ağrı süresi, taşın fazlalığına ve ağırlık kütlesine göre artmaktadır.

Taş düşme esnasında gelişen sancının azlığı ve ya çokluğu tam olarak kestirilemez. Bazı kişilerde bu ağrı çok az saniyeler içinde gerçekleşirken,kimilerinin ise şiddeti hastalığın seyrine göre değişim gösterir. Taşların aşırı büyük olması düşmeye engel olacağından, burada işlenilen tedavi şekli cerrahi operasyon ile son bulur.

bobrek tasi resmi

Böbrek taşı düşerken ağrı çoğalabilir. Kimi bu acıya katlanamaz duruma gelir. Bu nedenle öncelik ağrı üzerinde yoğunlaşmak ve bu ağrıya sebep olan durumları en aza indirmesini bilmektir. Evde kullandığınız hafif dozlu ağrı kesiciler bir süre bu ağrının azalmasına destek olacaktır. Önerilen ağrı kesici minosettir.

Aspirin türü ağrı kesiciler kanı sulandırdığından taşın düşme esnasında daha fazla hareketlilik sağlayarak acının şiddetini arttırabilir.Fakat evde kullandığınız ağrı kesicileri sadece kısa bir süre sizi rahatlatır. Tercih edilen ağrı kesici tipleri narkotik içeren ağrı kesicilerdir. Alfa bloker bir diğer adı ile tamsulosin böbrek taşı ağrılarında tercih edilen ve en çok yazılan ilaç türüne girmektedir.

bobrek tasi nasil

Peki,yedi adımda böbrek taşını düşürme yöntemleri neler ?Böbrek Taşını Düşürmenin 7 Püf Noktası Neler ?

1- Bol Sıvı Takviyesi Alınız

su icmek

Böbrek hastalarına önerilen en doğal ilaç,sudur. Suyun yeterli bir şekilde alınması böbrek kanallarının daha sistematik bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Örneğin,böbrek sorunu yaşayan biri için günde istenen su miktarı en az 2,5 en fazla 4 litre ölçüsündedir. Suyu günlük olarak hatırlamak için ,oturduğunuz mekanda gözünüzün önünde bir sürahi su bulundurup içmeniz gerekir.

Bunu bir görev olarak düşünün ve su miktarını çoğaltarak böbrek birimlerinin daha rahat görev sağlamasını sağlayın. Suyun böbreklere katkısının büyük olduğunu unutmayın. Suyu az tüketen birinin çabuk hastalanması ve bu tür hastalıkların içinde bulunması normal olarak kabul edilmektedir.Ayrıca taze sıkılmış meyve suları,limonata gibi içecekler böbrekte var olan taşın düşmesine yardımcı olur.

2-Sıcak Su Torbası İle Böbrek Taşını Düşürmek

sicak su torbasi

Böbreklerin verdiği sancı giderilmesi için hastanın soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Böbrek sancısını azaltmanın en etkili yöntemi sıcak baskıyı ağrıyan bölgeye uygulamaktır. Örneğin, su torbasına sıcak su ekledikten sonra sancı olan kısma 5 dakika ara ile sıcak baskı uygulamak gerekir. Bu yöntem ile böbrek taşının yavaş yavaş küçülmesine hatta düşmesine yardımcı olursunuz.

Termofor kullanarak bu sorunu kısa sürede atlatmak kolay olacaktır.Fakat her ağrı böbrek ağrısı olarak düşünülmemelidir. Bazı sıcak termofor uygulaması hastalığın seyrini bilmeden tanı tam konulmadan yapılmamalıdır. Tanı konulduktan sonra bu işlem yapılmalıdır. Sıcak su torbası apandisit sancılarında risk oluşturabilir.Özellikle ağrıyan yer apandisit iltihabı ise bu uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Kanama ve apandisitte patlama yaşanabilir. Dikkat etmekte fayda vardır.

3- Tuz Tüketimi Azaltılarak Böbrek Taşı kolay Bir Şekilde Küçülür ve Düşer

tuz

Özellikle besinlerde yer alan yüksek sodyum,fastfood alımı azaltılmalıdır. Tuzun fazla olması böbrekteki üreyi doğal olarak artıracak,taşın büyümesine zemin hazırlayacaktır. Yiyeceklerde azaltılan tuz,böbrek sağlığını koruma altına alır ve böbreklerde oluşan mesanedeki taş en kısa sürede düşer. Hazır gıdalar tercihi yapılması yanlıştır. İçeriğinde yağ,tuz ve baharatı bol olan besinler böbrek hastalığını şiddetlendirir. Beslenme düzeni sağlanarak,bu hasar en aza indirilmelidir.

4-Limonata İçerek Böbrek Taşı Küçülüyor 

limon suyu

Bağışıklık bakımından zengin ,lif bakımından önemli enzimler içeren C vitamini deposu limonun, hayatımızdaki yeri ve faydaları saymakla bitiremeyiz. Limon tüketimi bağışıklığı güçlendirir ve zararlı bakteriler ile savaşarak vücutta antioksidan görevini yapar.Özellikle limon ile elde edilen limonata böbrekte var olan taşlar için adeta bir mucize iksiri sayılmakta hatta böbrek hastalarına limonata içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun için doğal taze limonlar ile limon suyu hazırlanmalı ve şeker fazla olmayacak şekilde az atılmalıdır.

Taş oluşumuna oldukça iyi gelen limonata,kalsiyumu da koruma altına alır ve bunun kristalleşmesini engelleyerek taş oluşumuna direk olarak engel olur. Böylece kalsiyum böbrekte taşa dönüşmemiş olur.Limonata içerek böbrek seviyesi en iyi değerlere sahip olur.

Fakat tansiyon hastalığı yaşayanlarda limon miktarı azaltılmalıdır.Günde yarım bardak limonata yemeklerden 2 saat sonra içilmeli ve vücutta antioksidan görevini tamamlamalıdır. Limon bağışıklığın yapı taşıdır. Üstelik enfeksiyonlu hastalıklara ve mide bulantılarına,gribe çok sayıda diğer hastalıklara iyi gelir.Böbrekte taş oluşumunu direk olarak önler.

5- Kalsiyum Kesinlikle Yeterli Bir şekilde Alınmalıdır 

sut

Kalsiyum vücudun en ihtiyaç duyduğu elementtir. Bunu eksikliği hastalıklara zemin hazırlar. Eklem ve kas dokusunda hasar oluşmasına ,diş sağlığının bozulmasına,göz duyusunun zayıf düşmesine,kemiklerde erime sorunlarının artmasına,beyin gelişiminin gerilemesi ve iskelet dokusunun zarar görmesine neden olur. Neredeyse bütün faydalı organlara katkıda bulunan kalsiyumun az alınması doğru bir tercih değildir. Kalsiyum alınması böbreklerde iyileşmelere vesile olur hatta taşın oluşumuna sebep olsa da vücut mekanizmasında görevi büyüktür.

Vücuda istenilen miktarda kalsiyum sağlamak gerekir. Bunun için süt türleri,yoğurt,omega 3 ve diğer lif içerikli besinler ile bu ihtiyaç sağlanmalıdır.Tuzlu gıdalar azaltılırsa kalsiyumun fazlası zarar oluşturmaz,idrar ile atılır.Kalsiyum kemik sağlığı için çok önemli bir maddedir. Eksikliği çeşitli hastalıkların oluşuma ön zemin hazırlar.

6- Soğan Suyu İçerek Böbrek Taşını Düşürmek

sogan suyu

Soğanın içinde yer alan güçlü enzimler, böbreklerde oluşan taşın küçülmesine yardımcı olur. Her gün 2 adet orta boy soğan kabukları soyulduktan sonra ortadan ikiye bölünerek küçük bir cezve yardımı ile haşlanmalı ve suyu ılıdıktan sonra içilmelidir. Bu sistem akşam yemeğinden yarım saat sonra ,15 gün boyunca aynı saatte uygulanmalıdır. Bu 15 gün süreç böbrekte var olan bütün taşların küçülerek idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Zamanla böbrekte taş sorunu kalmadığı fark edilir.

7-Oksalat İçeren Besinlere Son Verilmelidir 

  • Bazı besinlerde yüksek miktarda oksalat içeren maddeler bulunur. Bu maddeler hayvansal proteinler içerir. Böbrek mesanesinde taşların daha çabuk oluşmasına neden olur. Bu besinlere verebileceğimiz örnekler ;
  • Başta pancar kökü olmak üzere,daha sonra,çikolata tüketimi,maydanozun fazla tüketimi,soya ürünlerinin fazla tüketimi,fıstık,badem,kuşkonmaz,pırasa ,kereviz,ravent ve benzeri oksalat içeren besinler az alınmalıdır. Böbreğin susuz kalması taş oluşumu için en riskli durumdur.
  • Su bol içilmeli ve sık sık idrara çıkarak rahatlama sağlanmalıdır. İdrarı bekletmekte böbrek taşını çoğaltır ve enfeksiyona sebebiyet verir.
  • Fazla peynir böbrek taşı için zararlıdır. Kahvaltıda bir kibrit büyüklüğü peyniri geçmemeniz gerekir.
  • Doktorun verdiği bu ilaç ; allopurinol taşın çabuk düşmesinde etkin bir maddedir. Kısa sürede sorun ortadan kalkar ve böbrekte üre olması gerektiği değerlerde olur.Sağlığınız için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Sağlıklı günler dileği ile.

Böbrek Taşı nasıl düşürülür ilgili Videolar

Böbrek Taşı İçin Mucize Çözümler | Prof. İbrahim Saraçoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu